Verslas

2020.11.29 20:21

Kalėdinių siuntinių karštinės pradžia: kurjeriai pasiekė piką, tarnybos neslepia – prieš šventes siuntos gali vėluoti

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.29 20:21

Lietuvos paštas ir kitos siuntinius pristatančios tarnybos jau fiksuoja šventinių siuntų augimą. Kai kurios siuntų tarnybos praėjusių metų šventinį piką jau pasiekė ir fiksuoja toliau augantį aktyvumą. Manoma, kad šiemet pandemija lems didesnę siuntinių gausą, nei įprasta šventiniu laikotarpiu, tad iš anksto neišsiųstos dovanos ar paskutinę minutę įsigyti pirkiniai numatytu laiku adresatų gali ir nepasiekti.

Praėjusių metų švenčių bumas pasiektas jau dabar

Artėjančios didžiosios žiemos šventės visoms siuntų tarnyboms reiškia tikrą darbymetį. Nemažai žmonių siuntas patiki kurjeriams, tad tokias paslaugas teikiantiesiems jau dabar tenka suktis nemenku tempu.

„Praėjusių metų Kalėdos pasiektos jau dabar. Ir ne tik jos, bet ir pavasario pirmojo karantino lygmuo. Kalėdų sezonas prasidėjo iškart, kai baigėsi Vėlinės“, – teigė įmonės „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas Tomas Vaišvila.

Pašnekovas pastebėjo, kad praėjusiais metais ar dar anksčiau šventinių siuntų sezonas taip anksti kaip šiemet neprasidėdavo. Paprastai aktyvumas ūgtelėdavo prieš pat gruodį – per vadinamuosius juodojo penktadienio išpardavimus ir panašiai. Šiemet įprastų Kalėdų bumas buvo pasiektas lapkričio viduryje, o šiuo metu siuntų srautas jau viršijo ankstesniems metams įprastą.

Pripažįstama, kad dėl tokio siunčiančiųjų aktyvumo galimi ir siuntų vėlavimai, tačiau stengiamasi išvengti pavasarį buvusių situacijų.

„Šitam karantinui, kuris, buvo akivaizdu, kad bus, ruošėmės iš anksto – nuo vasaros pabaigos. Be to, buvo išmoktos pamokos pavasarį“, – sakė T. Vaišvila.

Praėjusių metų Kalėdos pasiektos jau dabar.

„DPD Lietuva“ ne tik iš anksto planuoja darbuotojų pajėgas, transporto priemonių skaičių, bet ir kalbasi su prekybininkais apie jų numatomas pardavimo prognozes. Be to, sparčiai plečiamas paštomatų tinklas.

„Jau pirmojo karantino metu 2,5 karto išaugo siuntų skaičius per paštomatus. Lygiai taip pat yra ir dabar. Kurjeris vis dar yra populiariausias pristatymo būdas, bet tik laiko klausimas, kada toks taps paštomatas. Jis labiausiai bekontaktis ir neturi jokių akivaizdžių trūkumų – dirba visą parą, o siuntą saugoti galima iki 7 dienų, kol neužsikimšo paštomatai“, – dėstė T. Vaišvila.


Lietuvos pašte dar ne pikas, bet srautas auga

Lietuvos pašte tokios didelės apgulties dar nejaučiama, tačiau jau gyvenama atsiritančios siuntų ir lankytojų bangos nuojautomis.

„Siuntų skaičius iš tiesų auga. Vien Lietuvoje keliaujančių siuntų srautas per pastarąsias savaites išaugo maždaug 40 proc. Pašto skyriuose taip pat juntamas klientų srauto padidėjimas maždaug 20 procentų“, – situaciją apibendrino Lietuvos pašto Rinkodaros ir pardavimo vadovas Norbertas Žioba.

Pandemija šiemet ypač išpopuliarino internetinę prekybą, tad manoma, kad dalis šiandienio srauto yra dėl karantino, dalis – jau kalėdiniai siuntiniai.

Tiesa, kol kas siuntų srautas dar nepasiekė piko. Pasak N. Žiobos, paprastai kalėdinio piko laikotarpiu siuntų skaičius išauga dvigubai, o šiemet tikimasi ir dar didesnės apgulties.


Siunčiantieji į užsienį delsti nebegali

N. Žioba tvirtino, kad Lietuvos paštas deda visas pastangas, jog vėlavimų pavyktų išvengti arba jie būtų kuo mažesni: Vilniuje pradėjo veikti mobilieji siuntų atsiėmimo punktai, kai kuriuose miestuose, jeigu siuntų savitarnos terminalas yra užpildytas, siuntą galima atsiimti artimiausiame pašto skyriuje, taip pat plečiamas siuntų savitarnos terminalų tinklas, siekiama greitinti siuntų atsiėmimo iš kurjerio procedūrą.

„Šiais metais išskirtinę situaciją turime ir dėl karantino, tad rekomenduojame gyventojams kalėdinėmis siuntomis bei laiškais pasirūpinti kaip galima anksčiau“, – pabrėžė N. Žioba.

Siunčiant į užsienį, geriausias patarimas būtų išsiųsti kuo greičiau, kad ir dabar.

Siuntas, kurias žmonės planuoja siųsti Lietuvoje, rekomenduojama išsiųsti iki gruodžio vidurio, tačiau planuojant siuntas į užsienį laiko jau nebeliko.

„Siunčiant į užsienį, geriausias patarimas būtų išsiųsti kuo greičiau, kad ir dabar. Siuntų kelionės terminai kai kuriose šalyse jau pailgėję, ne vienas užsienio paštas yra pranešęs apie galimus vėlavimus (Ispanija, Italija, Prancūzija, Airija ir pan.), tačiau kol kas vėlavimai nėra reikšmingi“, – dėstė Lietuvos pašto atstovas.

Vis dėlto pabrėžiama, kad situacija dėl užsienio siuntų nuolat keičiasi – šioje srityje diriguoja pandemija ir dėl jos taikomi apribojimai. Šiuo metu Europos kryptimis siuntos keliauja apie dvi savaites, į tolimesnes šalis – tris ar keturias.


Paštomatais išsiųsti ragina iki gruodžio 13 d., vėliau siuntos kelionė gali trukti ir savaitę

Šventėms ruoštis ir nesnausti turėtų ir tie, kurie siuntas ketina siųsti paštomatais, jie taip pat pildosi.

„Nuo lapkričio pradžios mūsų valdomame didžiausiame šalyje 300 paštomatų tinkle siuntų skaičius išaugo apie 15 proc.“, – teigė įmonės „Omniva LT“ vadovas Simonas Bielskis.

Saugaus laiko, kai vėlavimų rizika yra maža, beliko apie porą savaičių. Tiems, kurie ketina kalėdines dovanas pirkti internetu, pasak pašnekovo, rekomenduojama jomis pasirūpinti jau dabar – norint, kad paštomatu siunčiamos dovanos artimuosius pasiektų dar iki Kalėdų, jas derėtų išsiųsti iki gruodžio 13 dienos.

„Taip pat, nuolat stebėdami siuntų srauto augimą bei paštomatų tinklo užimtumą, prognozuojame, kad paskutines savaites iki Kalėdų siuntos gavėjams gali keliauti daugiau nei savaitę“, – dėstė S. Bielskis.

Praėjusiais metais kalėdiniu laikotarpiu įmonės „Omniva LT“ paštomatais keliavo beveik 1 mln. siuntų, šiemet prognozuojamas 40–60 proc. augimas, todėl kalėdiniam laikotarpiui ruošiamasi iš anksto.

„Visoje Lietuvoje įrengėme 20 papildomų siuntų atsiėmimo vietų, sugrįžome prie budinčio kurjerio paslaugos prie paštomatų, sukūrėme specialų interneto puslapį kaledos.omniva.lt, kur realiu laiku žmonės gali sekti visą aktualią informaciją dėl siuntų logistikos šventiniu laikotarpiu, įdarbiname papildomų darbuotojų, paštomatus aptarnaujame kelis kartus per dieną ir imamės visų kitų būtinų priemonių, atsižvelgdami į nuolat besikeičiančią situaciją“, – vardijo pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt