Naujienų srautas

Verslas2016.02.20 13:31

B. Sanderso JAV vizija: daugiau mokesčių, mažiau laisvosios prekybos

15min.lt 2016.02.20 13:31

Naujame Hampšyre Hillary Clinton įveikęs ir demokratų partijos kandidatu į JAV prezidento postą norintis tapti Bernie Sandersas save vadina socialistu ir siekia į šalies politinę ir ekonominę sistemą įnešti aibę permainų. Vis dėlto, didesnės valstybės kontrolės ekonomikoje siekiančio B. Sanderso planus ir vizijas dalis ekonomistų vadina utopiniais.

B. Sanderso ekonomikos planas jau sukėlė didžiulius ginčus demokratų stovyklos ekonomistų tarpe. Jie nesutaria, ar jis būtų veiksmingas, ar į šalies ūkį įneštų daugiau sąmyšio, nei naudos.

Kaip rašo huffingtonpost.com, keturi buvę Baltųjų rūmų ekonomikos reikalų tarybos nariai trečiadienį išplatino laišką, kuriame peikė tiek B. Sanderso rinkimų kampaniją, tiek Geraldą Friedmaną – Masačiūsetso Amhersto universiteto ekonomistą, neseniai pristačiusį 53 psl. apimties analizę apie šio kandidato mokesčių ir sveikatos sistemos planus.

G. Friedmanas kritikuojamas dėl neva nerealistiškų prielaidų, kurios, pasak laiško autorių, neturi pagrindimo ekonomikos tyrimuose.

Šio ekonomisto analizėje rašoma, jog B. Sanderso siūlomas visuotinis federalinis mokestis už sveikatos apsaugos programą, kurį mokant būtų padengta daugybė sveikatos priežiūros paslaugų, reikštų itin teigiamą impulsą ekonomikai.

Savo interneto svetainėje B. Sandersas tikina, kad jo siūlomas vieningas sveikatos apsaugos planas per artimiausią dešimtmetį padėtų sutaupyti JAV gyventojams ir verslui daugiau negu 6 trilijonus dolerių.

Dar vienu svarbiu B. Sanderso rinkimų kampanijos arkliuku tapo pajamų nelygybės JAV klausimas. Jis pabrėžia, kad nors JAV šiuo metu yra turtingiausia šalis pasaulyje, tačiau daugelis šalies gyventojų to nejaučia, nes turtas koncentruotas grupelės turtingiausių asmenų rankose.

Koks yra B. Sanderso turtinės nelygybės problemos sprendimas? Mokesčių didinimas, ypatingai didžiausias pajamas gaunantiems amerikiečiams.

Be to, socialines JAV problemas ypač akcentuojantis B. Sandersas nori, kad valstybiniai universitetai būtų nemokami, o valstybė daugiau lėšų skirtų infrastruktūros finansavimui.

Dar vienu B. Sanderso taikiniu yra įvairios laisvosios prekybos sutartys, tokios kaip NAFTA ar JAV susitarimas su Kinija. Anot socialistinių pažiūrų politiko, tokios sutartys buvo žalingos šaliai, o didžiausiais naudos gavėjais tapo įvairios korporacijos, bet ne eiliniai amerikiečiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi