Verslas

2016.02.22 07:59

D. Grybauskaitė: EK siūlymai dėl energetikos sąjungos – aktualūs Lietuvai

ELTA2016.02.22 07:59

Europos Komisijos (EK) paskelbtas vadinamasis „Žiemos paketas“, kuriame suformuluoti nauji siūlymai dėl energetikos sąjungos įgyvendinimo ir stiprinimo, yra ypač aktualus Lietuvai, nes stiprina Europos Sąjungos (ES) solidarumą energetikos sektoriuje, užtikrina dujų tiekimo saugumą visiems ES regionams ir numato valstybių narių tarpusavio pagalbos mechanizmą tiekimo sutrikimų atvejais, teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Dokumentas suskirsto ES į devynias regionines zonas, kuriose esančios valstybės privalės aktyviai tarpusavyje bendradarbiauti įvertinant tiekimo sutrikimų riziką ir įgyvendinant prevencines priemones: kaupiant dujų rezervą, gerinant dujų saugyklų bei dujotiekių pralaidumo pajėgumus. Numatoma dujų tiekimo reverso būtinybė. Lietuva yra vienoje zonoje su Latvija, Estija ir Suomija, atkreipia dėmesį Prezidentūra.

Prezidentės teigimu, šis dokumentas įtvirtina strateginę Klaipėdos suskystintųjų dujų terminalo reikšmę regione, nes tiekimo krizės atveju būtent per jį dujomis bus aprūpinamos ir kitos Baltijos valstybės bei Suomija.

„Žiemos paketas“ taip pat įpareigoja ES nares, prieš pasirašant dvišalius dujų tiekimo kontraktus su išorės tiekėjais, juos suderinti su EK. Šalies vadovės teigimu, taip bus užtikrintas skaidrumas, sąžininga konkurencija, bus išvengta monopolininkų diktato ir iškreiptų santykių ES dujų rinkoje.

Vasario 16 d. EK paskelbtą „Žiemos paketą“ Prezidentė pirmadienį aptars su Lietuvoje viešėsiančiu Europos Komisijos viceprezidentu Marošu Šefčovičiumi.

Per susitikimą taip pat bus kalbama apie Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentine Europa klausimus, branduolinį saugumą ir ES poziciją dėl galimai nesaugių atominių elektrinių Bendrijos pasienyje, „Nord Stream II“ projekto galimą neigiamą poveikį ES dujų rinkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt