Verslas

2013.03.03 12:07

Vykdant asbestinių stogų keitimo programą, išmokas gavo ne visi

Lidija Jankauskienė, Tomas Kavaliauskas, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2013.03.03 12:07

Pernai sausį pradėta vykdyti šiferio stogų, turinčių žmogaus sveikatai kenksmingo asbesto, keitimo programa. Siūlomomis išmokomis pasinaudojo ne visi tam turintys teisę – vieni nesugebėjo tinkamai užpildyti dokumentų, kiti neturėjo atliekamų pinigų. Programa bus tęsiama ir šiemet.

Pernai sausį pradėta vykdyti šiferio stogų, turinčių žmogaus sveikatai kenksmingo asbesto, keitimo programa. Siūlomomis išmokomis pasinaudojo ne visi tam turintys teisę – vieni nesugebėjo tinkamai užpildyti dokumentų, kiti neturėjo atliekamų pinigų. Programa bus tęsiama ir šiemet.

Prieš 30 metų statytame name Liutkų šeima gyvena daugiau nei dešimtmetį. Namą pasiremontuodavo, bet senas šiferio stogas keistas nebuvo. Šeima nutarė pasinaudoti asbestinių stogų keitimo programa.

„Stogas kainavo mums 10 tūkst., kadangi vyras pats užsidengė. 50 proc. sumos mes atgavome. Atgavome per mėnesį po sąskaitų pristatymo į agentūrą“, – pasakoja Šiaulių r. Kužių miestelio gyventoja Reda Liutkuvienė.

12 tūkst. litų stogo keitimas kainavo kitai kužiškių šeimai, tačiau kompensacijos jie nesulaukė.

„Buvo pasakyta, kad bus kompensuojama. Surinkom reikalingus dokumentus, viską pirkom, apsidengėm stogą. Paskui šiukšles išvežėm, kaip buvo sakyta, į sąvartyną. Bet paskui mums pasakė, kad nebemokės pinigų. Jaučiamės apgauti“, – tvirtina Kužių miestelio gyventoja Eugenija Lešinskienė.

Kitas kužiškis sako keisti stogo dar neketina, nes abejoja, ar pavyks sutaupyti reikiamą pinigų sumą.

„Nėra pinigų, ir viskas. Mums pranešė, kad padengs tik senojo šiferio išvežimą, sunaikinimą, o naują turime už savo pinigus nusipirkti“, – sako miestelio gyventojas Juozas Leskevičius.

Šiaulių rajone priskaičiuojama apie 3 tūkst. pastatų, uždengtų šiferiu, kurio sudėtyje yra kenksmingojo asbesto.

„Paraiškas pateikę buvo 380 asmenų, o iš jų gavusių paramą ir pasikeitusių stogus buvo 280. 100 pastatų paramos negavo dėl vienokių ir kitokių priežasčių“, – teigia Šiaulių r. savivaldybės Pastatų priežiūros poskyrio vedėjas Edmundas Žalys.

Daugiausiai stogų pakeista Kauno, Panevėžio, Vilniaus ir Šiaulių apskrityse. Programai vykdyti buvo skirta apie 60 mln. litų, sunaudoti 48 mln. litų. Likusiai paramai įsisavinti bus skelbiamas naujas paraiškų rinkimas.

„Pareiškėjai turi būti deklaravę gyvenamąją vietą kaime, nuosavybės dokumentai turi būti sutvarkyti, pareiškėjas turi turėti savo pinigų ir tik tada, kai bus pakeistas stogas ir sutvarkyti dokumentai, jam bus padengtos išlaidos“, – tikina Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento vyr. specialistė Nomeda Padvaiskaitė.

Kadangi pinigų liko tik 12 mln. litų, bus stengiamasi, kad parama pirmiausiai pasiektų tuos, kurie iki šiol ja nesinaudojo, daugiavaikes šeimas ir tuos, kuriems tos paramos labiausiai reikia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt