Naujienų srautas

Verslas2016.02.19 14:47

LITGAS ir „Statoil“ pasirašė atnaujintą sutartį dėl dujų tiekimo

LRT.lt 2016.02.19 14:47

Gamtinių dujų prekybos įmonė LITGAS, priklausanti „Lietuvos energijos“ įmonių grupei, ketvirtadienį vakare pasirašė atnaujintą paskirtojo tiekimo sutartį su Norvegijos „Statoil“. Sutarties pakeitimai padės daugiau nei trečdaliu sumažinti Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymo sąnaudas, o tuo pačiu – energijos kainas galutiniams vartotojams, pranešama pranešime spaudai.

„Džiaugiamės, kad buvo rasti abiems pusėms priimtini sutarimai, kurie leidžia mažinti terminalo išlaikymo sąnaudas bei energijos kainas ir padeda užtikrinti nepertraukiamą terminalo veiklą, – teigė „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Dr. Dalius Misiūnas. – Remdamiesi esama situacija rinkoje ir naujausiomis prognozėmis, vertiname, kad, pakeitus sutarties sąlygas, gamtinių dujų vartotojų metinės išlaidos, patiriamos dėl SGD terminalo dedamosios kainoje, gali mažėti daugiau nei trečdaliu – apie 33,8 mln. eurų“.

„Lankstus ir geranoriškas požiūris parodo abipusį norą palaikyti ilgalaikį, pasitikėjimu pagrįstą bendradarbiavimą, kuris jau duoda vaisių. Konkurencingomis kainomis dujų iš šios kompanijos įsigijo „Lietuvos dujų tiekimas“. Mūsų grupė padėjo užmegzti ryšius ir reikšmingai prisidėjo prie sėkmingo „Achemos“ bei „Statoil“ sandorio bei gali pasiūlyti savo kompetencijas ir kitiems dujų vartotojams regione, siekiantiems diversifikuoti savo tiekimą. Taip pat kartu su „Statoil“ ketiname plėtoti bendrą SGD mažos apimties SGD tiekimo veiklą Lietuvoje“, – sakė „Lietuvos energijos“ valdybos narys bei gamybos ir paslaugų direktorius Dominykas Tučkus.

Sutarties, kuria užtikrinamas valstybės reguliuojamas minimaliai terminalo veiklai būtino dujų kiekio tiekimas, pakeitimai apima metinį į SGD terminalą pristatomų dujų kiekį, sutarties trukmę bei kainodarą. Šiems pakeitimams pritarė Lietuvos Respublikos vyriausybė.

Atsižvelgiant į mažėjantį gamtinių dujų poreikį energetikos sektoriuje, kuris yra įpareigotas vartoti dujas iš SGD terminalo, apie trečdaliu sumažintas metinis kiekis – nuo maždaug 5,5 TWh (apie 540 mln. kubinių metrų), iki maždaug 3,6 TWh (350 mln. kubų). Sutarties trukmė pailginta iki 2024 metų pabaigos ir sutaps su „Independence“ laivo nuomos sutarties trukme.

Taip pat buvo pakeista kainos formulė, kuri priartina tiekiamų pagal šią sutartį SGD kainą prie dujotiekiu tiekiamų dujų kainų. LITGAS prognozėmis, vidutinė SGD importo kaina 2016 metais gali būti apie 16–21 eurų už megavatvalandę, kai pernai ji siekė 29,04 euro už megavatvalandę.

Dėl mažesnių infrastruktūros sąnaudų šilumos vartotojai kasmet turėtų išleisti 11,3 mln. eurų mažiau, elektros – 9,8 mln. eurų, pramonės vartotojai – apie 7 mln. eurų ir dujas vartojantys gyventojai bei įmonės – atitinkamai 2 mln. eurų ir 3,6 mln. eurų mažiau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi