Verslas

2016.02.18 17:38

Premjeras: apie lengvatinį PVM maistui galima tik diskutuoti

ELTA2016.02.18 17:38

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad nerealu tikėtis greito pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumažinimo iki 5 proc. būtiniausiems maisto produktams. Tuo metu finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad sumažinus PVM maisto produktams, valstybės biudžetas negautų dalies pajamų, kurias pasidalintų prekybininkai ir gamintojai.

„Aš manau, kad šiandien kalbėti, kad artimiausiu metu būtų priimta tokia pataisa, tikrai nerealu. Diskutuoti reikia, bet reikia įvertinti tai, kaip atsilieps pajamų surinkimui ir išlaidų didinimui kitiems metams. Mes kitą savaitę esame suplanavę susitikimą kartu su finansų ministru, Mokesčių inspekcijos vadovu, kriminaline policija. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba analizuoja klausimą dėl neapskaitomos mėsos, maisto produktų, papuolančių į Lietuvą. Biudžetas yra finansinis planas, kuris patvirtintas metams ir puikiai suprantame, kad jei metų eigoje būtų tokia pataisa priimta, negautume pajamų ir turėtume peržiūrėti ir išlaidas“, – po vyriausybės posėdžio ketvirtadienį sakė A. Butkevičius.

Vasario pradžioje „darbiečių“ frakcijos vadovas Kęstutis Daukšys Seime užregistravo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą ir pasiūlė nuo kitų metų būtiniausiems maisto produktams taikyti lengvatinį 5 proc. PVM. Pasak K. Daukšio, dėl didelių kainų ir menkų atlyginimų vis daugiau šalies gyventojų vyksta į Lenkiją įsigyti pigesnių prekių ir dėl to kenčia šalies biudžetas.

Finansų ministras Rimantas Šadžius pabrėžia, kad maisto produktai kaimyninėje Lenkijoje yra pigesni dėl smukusio zloto kurso.

„(PVM lengvatos įvedimas - BNS) siūlomas kaip panacėja kovojant su pigesniais maisto produktais Lenkijoje, tačiau pagrindinė priežastis, kodėl ne tik maisto produktai, bet ir bet kokios kitos prekės Lenkijoje yra pigesnės, yra zloto kursas. Zlotas dabar yra nuvertėjęs, na o kainos atitinkamai Lenkijoje taip sparčiai neišaugo, nors jos irgi auga“, - ketvirtadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė R. Šadžius.

Finansų ministro teigimu, kovoti su valiutų kursų pasikeitimais, aukojant dalį viešųjų pajamų, būtų netinkamas sprendimas.

„Tikėtis, kad sumažinus pridėtinės vertės tarifą tučtuojau atpigs atitinkamos prekės, yra naivu, nes jūs nuėję į parduotuvę pirkti mėsos, dešros, kiaušinių žiūrite ne į tai kiek procentų sudaro PVM tarifas, o kiek tie kiaušiniai, mėsa ar dešra, ar duona jums kainuoja eurais ir pagal tai renkatės kur perkate. (...) Žmonės, vartotojai nemąsto šitais mokesčių tarifų terminais ir patirtis rodo, kad sumažinus PVM, skirtumą, kurio negauna valstybės biudžetas, pasidalina gamintojai, didžiąją dalį gauna tarpininkai ir prekybininkai“, - komentavo R. Šadžius.

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sakė, kad valdžia turėtų imtis ekonominių priemonių ir jomis bandyti stabdyti legalios ir kontrabandinės lenkiškos mėsos srautą į Lietuvą. Jis sakė, jog vienas pasiūlymų bus 5 proc. PVM būtiniausiems maisto produktams.

J. Miliaus nuomone, Lietuvoje turi būti įvesta nuolatinė sistema, kuri padėtų suvaldyti kontrabandinės mėsos srautus.

Veterinarijos tarnybos pareigūnai kasmet neleidžia realizuoti vidutiniškai apie 2 tūkst. tonų nesaugių ir nekokybiškų maisto produktų.