Verslas

2020.11.23 12:49

Naujausia apklausa: euro zonos ekonomika sugrįžo į „gilų nuosmukį“

ELTA2020.11.23 12:49

Lapkritį nusmuko euro zonos ekonominis aktyvumas, pirmadienį parodė itin svarbios apklausos duomenys, visoje Europoje įvedus naujų COVID-19 apribojimų, žemyną talžant antrajai infekcijų bangai.

„Euro zonos ekonomika lapkritį sugrįžo į gilų nuosmukį, atsinaujinus pastangoms suvaldyti didėjančią COVID-19 infekcijų bangą“, – sakė ekonominių duomenų bendrovės „IHS Markit“ vyriausiasis ekonomistas Chrisas Williamsonas.

Įmonės atidžiai stebimas verslo pasitikėjimo rodiklis PMI nuo spalį fiksuotų 50 punktų lapkritį nusmuko iki 45,1 punkto. Rodiklio reikšmė, esanti virš 50 punktų, rodo plėtrą.

„IHS Markit“ teigimu, tai aiškiai parodo, kad 19 valstybių vienijantis valiutos blokas ketvirtą ketvirtį vėl įsmuks į recesiją, o tai ištrins bet kokią metų viduryje padarytą pažangą.

Svarbu ir tai, kad „tolesnis ekonomikos smukimas atspindi didelį atbulinį žingsnį regiono sveikatai ir prailgina atsigavimui reikalingą laikotarpį“, teigė Ch. Williamsonas.

Tačiau ne visos prognozės yra niūrios, kadangi apklausos rezultatai taip pat parodė, kad esama optimizmo, jog kitąmet gali būti fiksuotas stipresnis atsigavimas, kadangi yra ženklų, kad į rinkas netrukus pateks vakcinos nuo COVID-19.

Nepaisant to, „IHS Markit“ šiuo metu prognozuoja, kad euro zonos ekonomika 2020 metais susitrauks istoriniais 7,4 proc., o 2021 metais paaugs tik 3,7 proc.

„IHS Markit“ teigė, kad lapkričio nuosmukis yra didelis ir daugiausiai paveiks paslaugų sektorius bei tuos sektorius, kurių veiklą labiausiai apribojo dalinių karantinų priemonės.

Itin smarkiai paveikta valstybe laikoma antra pagal dydį bloko ekonomika Prancūzija, kurios PMI rodiklis tesiekia 39,9 punkto.

Didžiausia euro zonos ekonomika Vokietija tuo pačiu laikotarpiu gebėjo paaugti – tai greičiausiai paskatino gamyklų eksportas į Aziją ir sąlyginai mažesnis koronaviruso infekcijų lygis.