Verslas

2016.02.22 16:33

Pirmą kartą lietuviai už pirkinius dažniau atsiskaito kortele

LRT.lt 2016.02.22 16:33

„Swedbank“ užsakymu atliktos apklausos duomenimis, pirmą kartą mūsų šalyje gyventojai už kasdieninius pirkinius dažniau atsiskaito kortele nei grynaisiais. Už tokius pirkinius, kaip maistas ir paslaugos, tik kortele arba apylygiai ir kortele, ir grynaisiais atsiskaito daugiau nei pusė – 56 proc. Lietuvos gyventojų. Likusi dalis dažniau susimoka grynaisiais arba vien tik grynaisiais. Palyginimui, prieš dvejus metus pirmenybę gryniesiems teikiančių žmonių Lietuvoje buvo dauguma – 60 proc. gyventojų.

Nenori pritrūkti pinigų ir tikrinti grąžos

Dauguma respondentų (60 proc.) teigė, kad kasdienėms reikmėms renkasi kortelę, nes nereikia nuolat tikrinti, ar su savimi turimų grynųjų pinigų užteks pirkiniams. Kas antras teigė, kad naudotis kortele motyvuoja atsiskaitymo greitis ir tai, jog nereikia laukti grąžos bei tikrinti, ar pardavėjas ją paskaičiavo teisingai, teigiama bendrovės pranešime spaudai.

Trečią pagal populiarumą priežastį naudotis kortele apklausos dalyviai nurodo saugumą. Daugiau nei 40 proc. apklaustųjų teigė, kad vietoj grynųjų renkasi kortelę, nes ją praradus pinigai lieka saugūs.

Tyrimas atskleidė, kad kortele dažniau linkę mokėti jaunesni žmonės – 38 proc. 26–35 amžiaus respondentų nurodė, kad kortele moka visada arba dažniau nei grynaisiais. Taip teigiančiųjų vyresnių nei 56 m. amžiaus grupėje buvo daugiau nei dvigubai mažiau.

Baiminasi, kad naudodamiesi kortele nesuvaldys išlaidų

„Tyrimas nepatvirtino bendro įsitikinimo, kad grynaisiais atsiskaito tie, kurie tokiu būdu gauna pajamas. Šią priežastį nurodė tik 23 proc. grynųjų pinigų mėgėjų. Didžioji dalis grynuosius naudojančių gyventojų (44 proc.) juos vietoje kortelės dažniausiai renkasi todėl, kad nori žinoti, kiek pinigų turi su savimi čia ir dabar, tai yra, jie nenori pritrūkti pinigų pirkiniui“, – komentuoja „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovė Jūratė Gumuliauskienė.

Apklausa taip pat atskleidė, jog ir atsiskaitantieji grynais, ir mokėjimo kortele mano, kad jų atsiskaitymo būdas padeda efektyviau valdyti biudžetą. Taip teigė 28 proc. atsiskaitančiųjų kortele ir 29 proc. žmonių, kurie mieliau renkasi grynuosius. Banko atstovės  teigimu, tai parodo, kad žmonėms patogiausia rinktis tą atsiskaitymo formą, prie kurios jie yra įpratę.

„Grynųjų mėgėjai paprastai mano, kad atsiskaitant kortele sunkiau sekti savo išlaidas. Tačiau gyventojai, pradėję naudotis mokėjimo kortele, atranda naujus patogius bankininkystės būdus – interneto banką ir išmaniąją programėlę“, ‒ teigia J. Gumuliauskienė.