Verslas

2020.11.22 15:36

Svarstymai apmokestinti dirbančiuosius namuose: profsąjungos nepritaria, ekonomistai įžvelgia pliusų

Reda Gilytė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.22 15:36

Iš namų dirbantys darbuotojai pandemijai pasibaigus už galimybę naudotis šia privilegija turėtų mokėti daugiau mokesčių, siūlo Vokietijos banko „Deutsche Bank“ ekonomistai. Pasak „Luminor“ ekonomisto Žygimanto Maurico, tai nėra nauja idėja pasaulyje, apie ją galima pradėti diskusijas ir Lietuvoje.

Profesinės sąjungos vadovė Inga Ruginienė sako, kad turėtų būti atvirkščiai – tegul darbdaviai sumoka dirbantiems namuose, nes šie tai daro ne visada savo noru, be to, naudoja savo namų elektrą, vandenį, kompiuterį ir dažnai už tai negauna jokios kompensacijos.

Vadina utopija

Dabar retai kada apšviesti langai biuruose. Dauguma gyventojų per karantiną dirba nuotoliniu būdu. Ir taip visame pasaulyje. Daliai gyventojų tai labai patiko. Net ir pasibaigus pandemijai jie norėtų bent kelias dienas per savaitę dirbti namuose. Vokietijos banko „Deutsche Bank“ ekonomistai mano, kad dirbantieji iš namų turėtų mokėti didesnius mokesčius, nes toks pasirinkimas stabdo ekonomiką. Verslo konfederacijos prezidentas sako, ši idėja skamba kaip utopija.

„Yra daugybė argumentų,kurie gali kritikuoti šią idėją, pradedant nuo aplinkosauginio. Mes suprantame,kad nuotolinis darbas kaip tik priešingai prisideda prie aplinkosauginių tikslų, prie mažesnio vartojimo ir prie mažesnio aplinkos taršos, gal net geresnės psichoemocinės būklės. Nemanau, kad po pandemijos visi žmonės nuspręs, kad jie nori likti namie“, – komentuoja Verlso konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

Ž. Maurico teigimu, apmokestinti dirbančius iš namų – ne nauja idėja. Jau anksčiau ją buvo išsakiusios didžiosios korporacijos: „Microsoft“, „Google“. Jos svarstė, kad dirbantiems iš namų gali būti mokama mažiau, ypač jei jie gyvena gana toli nuo pagrindinių biurų.

„Motyvuojant tuo, kad jų kaštai būsto yra gerokai mažesni, nes, tarkime, jeigu asmuo dirba kitame mažesniame miestelyje, nekilnojamojo turto kaina ar nuoma yra gerokai mažesnė. Taip pat jie taupo, jiems nereikia vykti į darbą ir iš darbo, taip pat namuose gali pasigaminti maistą“, – vardija Ž. Mauricas.

Ruginienė: darbuotojai neatlygintinai naudoja savo elektrą, vandenį

Seimo narys Mykolas Majauskas nemano, kad dirbančiųjų iš namų didesnis apmokestinimas sulauks palaikymo. Jo teigimu, mokesčiais paprastai siekiama paskatinti tam tikrą žmonių elgesį, pavyzdžiui, mažiau teršti ar gaminti tam tikrų prekių.

„Šiuo atveju mes pritaikydami mokestį žmonėms, dirbantiems nuotolinį darbą, skatintumėme juos keisti savo elgesį ir tai nebūtų tikslinga, nes jei žmogus iš tikrųjų gali atlikti lygiai tą patį darbą dirbdamas iš namų ir jam tai yra patogiau, tai ir pačiai įmonei yra geriau, nes yra mažiau fiksuotų kaštų“, – komentuoja M. Majauskas.

Dirbantieji namuose net patiria nuostolių, teigia profsąjungų vadovė. Pasak I. Ruginienės, darbuotojai dirba iš namų ne todėl, kad labai nori, o todėl, nes yra priversti dėl pandemijos.

„Niekas nekalba apie tai, kad darbuotojas dirbdamas namuose iš tikrųjų pakeičia biurą, kurį nuomoja darbdavys. Darbuotojas neatlygintinai naudoja savo resursus darbui, tai yra elektra, vanduo, galų gale internetas, už kurį dažnai darbdavys net nesumoka. Neretas atvejis, kai darbdavys net nesuteikia kompiuterio ir darbuotojas namų kompiuteriu naudojasi darbo tikslais“, – tikina I. Ruginienė.

Rugsėjį bendrovės „KantAr“ atliktas tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje per pavasarinį karantiną darbdaviai suteikė galimybę ir priemones dirbti nuotoliniu būdu dviem trečdaliams dirbančiųjų. Maždaug kas trečias norėjo dirbti nuotoliniu būdu ir nesant karantinui.

Populiariausi