Verslas

2020.11.23 21:19

Ištuštėję kurortai jau skaičiuoja nuostolius – neatmetami bankrotų ir masinių atleidimų scenarijai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.23 21:19

Antras karantinas dar smarkiau smogė sveikatingumo ir reabilitacijos įstaigoms. Ištuštėjus kurortams, mažai kas teikia maitinimo paslaugas, Birštone ir Druskininkuose užsidarė didžiausi sveikatingumo centrai, sanatorijų užimtumas tesiekia trečdalį, rezervacijų beveik neliko. Didžiausia „Eglės“ sanatorija pranešė žadanti abiejuose kurortuose atleisti pusę darbuotojų – daugiau nei pusketvirto šimto.

Ištuštėjusioje Druskininkų „Eglės“ sanatorijoje uždaryti keli korpusai, SPA centras, pirtys. Klientų, atvykusių gydytis su Teritorinių ligonių kasų kelialapiais ar medikų su valstybės dovanotais kuponais vos pustrečio šimto, kai sanatorija gali priimti daugiau nei 1300 svečių.

Artimiausiu metu sumažės ir darbo vietų. Sanatorija skelbia Druskininkuose ir Birštone nuo antrojo karantino pradžios likus tik dešimčiai procentų rezervacijų, atleisianti apie pusę , per pusketvirto šimto darbuotojų. Esą negelbsti net valstybės subsidijos-vyriausybė jas numačiusi tik ikI metų pabaigos.

„Įspėjome darbo tarybą, kad su ja pradėsime konsultacijas dėl planuojamo tokio darbuotojų skaičiaus atleidimo,tai tas procesas iki pirmųjų atleidimo lapelių užtruks dar bent 3 savaites. Pirmieji atleidimai vyktų tik sausį, paskutinieji tik kovo“, – komentuoja „Eglės“ sanatorijos direktorius Artūras Salda.

Druskininkuose nedirba didžiausi sveikatingumo centrai – „Grand SPA Lietuva“ ir „Grand SPA Vilnius“ viešbučiai, neveikia savivaldybei priklausantis vandens parkas. Kurorto meras ir Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas Ričardas Malinauskas sako, kad turizmo sektoriuje padėtis įtempta.

„Šiandien turizmo sektorius, kaip ir maitinimo sektorius, jeigu nebus papildomai finansuojamas, jau susiduria su labai dideliais iššūkiais. Manau, kad bus ir bankrotų ir daugiau masinių atleidimų“, – atvirai kalba R. Malinauskas.

Ištuštėjęs ir lietuviškiausiu kurortu vadinamas Birštonas.

Kol kas sanatorijas gelbsti iki gruodžio vidurio galėsiantys pasinaudoti gydymo paslaugomis medikai. Versmės sanatorijos vadovė sako, kad šįkart nuostoliai bus didesni nei per pirmą karantiną, lovų užimta mažiau nei pusė, svečių vis mažėja.

Nors ir ketinama pacientus sukelti į vieną korpusą, teks mokėti už kito šildymą, darbuotojus išleisti į prastovas, tačiau kol kas atleisti jų neplanuoja.

„Mūsų pagrindinis akcininkas – Birštono savivaldybė – mums yra įteikusi lūkesčių raštą. Ten aiškiai įvardintas lūkestis, kad išlaikytume 70 proc. darbuotojų. Pas mus yra toks profilis, kad ligos nežiūri plano, tai insultai, traumos. Po tokių traumų mes reabilituojame. Kažkiek tų ligonių liks“, – pažymi „Versmės“ sanatorijos direktorė Rasa Noreikienė.

Šviesas nuolat tamsoje skendinčio ir uždaryto „Royal SPA Residence“ direktorius uždegė trumpam. LRT žurnalistams aprodo tuščią SPA centrą, baseiną be vandens, sako kasdien skaičiuojantis nuostolius.

„Nuo pirmo karantino jau žinome, kiek per mėnesį turime kaštų. 25 tūkst. eurų yra kaštai, kuriuos patiriame nedirbdami ir negaudami pajamų, žiemos mėnesiais jie bus didesni, nes prisideda šildymas“, – teigia „Royal SPA Residence“ direktorius Rimantas Šimkevičius.

Visgi SPA centrų ir sanatorijų vadovai pripažįsta, kad vasarą ir rudenį klientų buvo daug, uždirbtos lėšos leis lengviau atlaikyti karantino smūgius ir išvengti bankrotų.