Verslas

2020.11.20 22:52

Lietuvoje gaminamas išskirtinis aliejus – 3 litrams reikia pusės tonos aviečių

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.20 22:52

Uogas auginantys ūkininkai vis labiau domisi galimybėmis iš jų išspaudų ar kauliukų gaminti aliejus. Avietes auginanti mokslininkė Audronė Ispyrian su kolegomis sukūrė lietuvišką aliejaus iš aviečių kauliukų gamybos technologiją ir pradėję gaminti didesnius kiekius, planuoja jį eksportuoti. O šaltalankių augintojai sako pirkėjų sulaukiantys tiek, kad nespėja aliejaus spausti.

Brangus kiekvienas aviečių kauliukų aliejaus lašas, nes trims litrams reikia 50 kilogramų aviečių kauliukų, kuriuos galima surinkti iš maždaug pusės tonos uogų. Lietuvišką aviečių kauliukų aliejaus gamybos technologiją su kolegomis iš Sodininkystės ir daržininkystės instituto sukūrusi mokslininkė ir ūkininkė A. Ispyrian ieško būdų, kaip panaudoti ir visą avietės augalą.

Lietuviai sukūrė aliejaus iš aviečių kauliukų gamybos technologiją

Ji LRT TELEVIZIJAI sako, kad imtis naujų produktų verčia konkurencija – kaimynams lenkams ir ukrainiečiams atvežant savų aviečių, šviežias ar šaldytas uogas parduoti sudėtinga, todėl ji nusprendė ne tik gaminti tyres, bet ir spausti aliejų iš kauliukų.

„Mes rinkas matome Skandinavijos šalyse ir svajonė gal būtų Prancūzijos ir Vokietijos rinkos, nors šios šalys stipriai apsaugoję savo rinką. Jie šviečia nuo mažų dienų, kad reikia vartoti visų pirma savo šaly pagamintą produktą“, – aiškina ūkininkė.

„Tik spėk suktis“, – sako šaltalankius prie Alytaus auginantis ir iš jų išspaudų aliejų gaminantis ūkininkas Gediminas Radzevičius. Kas mėnesį ūkininkas išspaudžia 200 litrų aliejaus ir kaip mat jį išparduoda.

Ūkininkas sako, kad bandė spausti aliejų ir iš šaltalankių kauliukų, tačiau tai daryti neapsimoka – litro savikaina yra 400 eurų.

„Aš nežinau, kas už tokią kainą galėtų pirkti, juo labiau, kad čia yra mūsų savikainos kaina, o jei kažkam parduosi, užsidės antkainį ir kaina, kaip taisyklė, padvigubėja. Pagrindiniai pirkėjai galėtų būti farmacijos ir kosmetikos firmos, tačiau mes neturime tokių gamybos apimčių. Jei gamintume per mėnesį apie 100 litrų, tai tada gal mes ir būtume įdomūs“, – aiškina jis.

Uogų augintojų, perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos vadovė sako, kad gaminti aliejų galima iš visų uogų ir tokia galimybe ūkininkai domisi, tačiau stabdo įrangos kainos – kai kurie pramoniniai apartai gali kainuoti ir kelis milijonus eurų.

Populiariausi

Prekybos centras

Verslas

2020.12.02 13:45

Vyriausybė priėmė sprendimą: kalėdinės mugės negalės vykti, prekybos centrų akcijos dings arba jų bus mažiau būriuotis bus galima tik po du asmenis; atnaujinta 19.00

10