Verslas

2016.02.16 14:27

EK siekia skaidrini ES šalių energijos sutartis su kitomis valstybėmis

BNS2016.02.16 14:27

Europos Komisija (EK), siekdama skaidrių Europos Sąjungos (ES) šalių susitarimų su trečiosiomis šalimis dėl energijos šaltinių tiekimo ir bendradarbiavimo energijos srityje, siūlo prieš pasirašant sutartis informaciją apie jas pateikti EK.

„ES turi užtikrinti, kad jos valstybių narių ir trečiųjų šalių pasirašyti susitarimai, svarbūs ES dujų tiekimo saugumui, būtų skaidresni ir visiškai atitiktų ES teisę. Tuo tikslu nustatomas reikalavimas Komisijai vykdyti ex-ante (išankstines - BNS) atitikties patikras. Toks ex-ante vertinimas suteikia galimybę patikrinti susitarimų atitiktį konkurencijos taisyklėms ir energijos vidaus rinkos teisės aktams prieš susiderant dėl jų sudarymo ir prieš juos pasirašant bei patvirtinant“, - rašoma EK pranešime spaudai.

Naujai pasiūlytame EK sprendime numatoma, kad ES šalys narės turėtų patekti visą informaciją apie sutartis, kurios būtų svarbios bendrijos energijos tiekimui. Panašus sprendimas jau buvo priimtas 2012 metais, tačiau jis buvo per silpnas kovoti su sutartimis, kurios neatitikdavo ES įstatymų, nes informacija būdavo pateikiama po sutarties pasirašymo.

Naujame pasiūlyme norima, kad informacija būtų teikiama prieš pasirašant sutartis. Priėmus naująjį sprendimą EK turės būti informuota apie visus žingsnius, susijusius su derybomis ir sutarties sudarymą tarp ES šalės narės ir trečiosios valstybės energijos išteklių tiekime ar bendradarbiavime. Po sprendimo priėmimo EK taip pat iš naujo peržvelgtu jau egzistuojančias sutartis.

EK duomenimis, šiuo metu egzistuoja 124 pasirašytos sutartys. 60 proc. yra bendro pobūdžio bendradarbiavimo sutartys, o 40 proc. – energijos šaltinių tiekimo sutartys. EK jau yra išreiškusi abejones dėl 17 sutarčių. Priėmus sprendimą ji galėtų liepti šias sutartis koreguoti.

Norint, kad reglamentas įsigaliotų, jį turės patvirtinti ES Taryba ir Europos Parlamentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.