Verslas

2016.02.16 23:01

Į Lietuvą atplaukė naujas SGD krovinys

BNS 2016.02.16 23:01

Į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą antradienį atplaukė naujas dujovežis, kuris atgabeno Norvegijos „Statoil“ dujas. Iki šiol norvegiškas dujas pirko tik Lietuvos dujų prekybos bendrovė „Litgas“, tačiau šįkart krovinys bus skirtas valstybės valdomai dujų importo bendrovei „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT) bei Jonavos trąšų gamintojai „Achema“.

„Galiu patvirtinti, kad laivas yra bemaž prisišvartavęs prie laivo-saugyklos „Independence“, uosto kapitono leidimu jis įplaukė šiek tiek po 7 valandos. Netrukus prasidės visi derinimo darbai ir perkrova“, – BNS antradienio rytą sakė SGD terminalo operatorės „Klaipėdos nafta“ atstovė spaudai Indrė Milinienė.

Energetikos ministras Rokas Masiulis BNS antradienį pabrėžė, kad „Statoil“ dujos – pigesnės negu „Gazprom“.

„Tai pirmos dujos pagal naująjį kontraktą, pagal kurį būtent mažesnė kaina negu „Gazprom“ pasiūlyta“, – sakė ministras.

Kartu jis pažymėjo, jog krovinio atplaukimas vasario 16-ąją turi ir simbolinę reikšmę.

„Jis turi dalinai ir simbolinę reikšmę, nes atplaukė Nepriklausomybės (Valstybės atkūrimo – BNS) dieną ir tai yra įrodymas, kad mes jau galime apsirūpinti dujomis ir be „Gazprom“, – teigė R.Masiulis.

„Achemos“ vadovas Ramūnas Miliauskas ir LDT vadovas Mantas Mikalajūnas praėjusią savaitę BNS informavo, kad laivas įmonėms atgabens po 70 tūkst. kubų „Statoil“ dujų.

„Pernai pradėjęs komercinę veiklą SGD terminalas atvėrė gamtinių dujų rinką Lietuvoje ir visame Baltijos regione. Šiomis dienomis jau galime įsitikinti, kad ne tik pasiekėme energetinę nepriklausomybę vien pasistatę terminalą kaip objektą, tačiau realiai sukūrėme infrastruktūrą ir turime visas reikiamas sąlygas, kad Lietuvos vartotojams energetinis išteklius būtų tiekiamas pagal tarptautinės rinkos dėsnius“, – pranešime spaudai sakė SGD terminalą valdančios „Klaipėdos naftos“ generalinis direktorius Mantas Bartuška.

Šią savaitę taip pat turėtų būti pasirašytas „Litgas“ ir „Statoil“ sutarties atnaujinimas bei „Achemos“ ir „Statoil“ dujų tiekimo sutartis. LDT sutartį su „Statoil“ pasirašė vasario pradžioje.

LDT iki šių metų spalio įsigis daugiau kaip pusę šių metų dujų poreikio – apie 300 mln. kubų. „Achemos“ atstovė Janina Sabaitė Melnikovienė BNS informavo, kad įmonė iš „Statoil“ įsigis iki 700 mln. kubų dujų, kas sudarys daugiau nei pusę įmonės šių metų dujų poreikio. Iki šiol „Achema“ ir LDT pirko dujas tik iš Rusijos „Gazprom“.

„Litgas“, kuri SGD pirko ir pernai, šiemet pakeitė sutartį su „Statoil“ ir sumažino dujų kiekį nuo 540 mln. kubų iki 350 mln. kubų per metus, o sutartį pratęsė penkeriems metams iki 2024 metų.

„Klaipėdos nafta“ vasario pradžioje pasirašė terminalo pajėgumų naudojimo sutartis su „Achema“ ir LDT. Iki rugsėjo pabaigos į terminalą turėtų atplaukti iš viso 12 dujovežių, įskaitant ir „Litgas“ krovinius, kurie iš viso atgabens apie 1,15 mlrd. kubų dujų.