Naujienų srautas

Verslas2013.03.01 08:40

Palangos verslui rengiamas naujas smūgis

Vis naujus mokesčius Palangoje įvedanti kurorto valdžia neketina sustoti – užsimota apmokestinti prie viešbučių, restoranų ir kavinių įrengtas automobilių stovėjimo vietas, rašo „Lietuvos žinios“.

Vis naujus mokesčius Palangoje įvedanti kurorto valdžia neketina sustoti – užsimota apmokestinti prie viešbučių, restoranų ir kavinių įrengtas automobilių stovėjimo vietas, rašo „Lietuvos žinios“.

Šiuo metu Palangos verslininkai savo klientais, atvykstančiais automobiliais, gali pasirūpinti nemokamai. Tačiau patvirtinus naują tvarką per metus už vieną vietą mašinai statyti jiems tektų pakloti 2400 litų. Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (PVRA) tokią galimą naštą vertina neigiamai ir mano, kad naujas mokestis tik pablogintų populiariausio šalies kurorto įvaizdį.

Lygiuojasi į kitus

Palangos valdžia pastaruosius keletą metų tarsi smaginasi įvesdama naujus mokesčius ar draudimus. Jau apmokestintas automobilių stovėjimas kurorto centre, iš poilsiautojų renkamas vadinamasis pagalvės mokestis, norima apmokestinti ir patį įvažiavimą į kurortą.

Palangos miesto taryba turėtų svarstyti dar vieną siūlymą: apmokestinti automobilių stovėjimo vietas prie viešbučių, restoranų, kavinių, kazino ir kt.

Šiuo metu tokio mokesčio nėra, tad automobilius įrengtose stovėjimo vietose prie minėtų įstaigų palikę jų klientai nieko nemoka, įstaigų savininkai – taip pat. Todėl siūloma įvesti automobilio vietos rezervavimo mokestį, jo našta gultų ant pačių verslininkų. Tiesa, būtų apmokestintos tik tos vietos, kurios įrengtos ne privačiuose sklypuose, o savivaldybės žemėje.

Pasak vieno naujos tvarkos projekto autorių Eimučio Židanavičiaus, tai būtų mokestis už naudojimąsi miesto viešąja infrastruktūra.

„Palanga yra vienintelis Lietuvoje miestas, kur automobilių vietų rezervavimas prie įvairių verslo įstaigų yra neapmokestintas. Pavyzdžiui, Klaipėdoje už rezervavimą reikia mokėti, viešbučio ar restorano savininkas išperka vietą ir taip rūpindamasis savo klientais suteikia jiems teisę nemokamai laikyti automobilį. Manome, kad tokią pačią tvarką tikslinga įvesti ir Palangoje“, – LŽ sakė politikas.

Tikslas – padidinti pajamas

E. Židanavičius tikino, jog Palangoje esama bent 20 automobilių vietoms rezervuoti skirtų ženklų, tačiau dauguma jų neva yra nelegalūs.

„Kai kurie verslininkai aikštelėse, kurios įrengtos savivaldybei priklausančioje žemėje, net įsigudrina rezervavimo lenteles padėti. Šalia esančioje gatvėje už paliktą automobilį reikia mokėti, o prie kavinės arba viešbučio – ne. Kitas dalykas, jei viešbučiai iš anksto prieš pradėdami veiklą nenumatė nemokamų automobilių stovėjimo vietų, neįrengė požeminių garažų, čia jų bėdos. Galų gale verslininkai, jei nenorės mokėti ir rezervuoti vietos savo klientams, galės kaip užsienyje teikti automobilių nuvairavimo į nemokamą aikštelę paslaugą“, – kalbėjo E. Židanavičius.

Jis teigė, kad verslininkams atsisakius rezervuoti vietas klientų ir savo automobiliams jose tiesiog bus pastatyti vadinamieji parkomatai.

Pagal vieną kurorto tarybai pateiktų projektų metinis vienos vietos mokestis siektų 1200 litų, tačiau jau įregistruota ir korekcija, kurioje figūruoja 2400 litų suma. E. Židanavičiaus skaičiavimais, įvedus 2400 litų mokestį Palangos biudžetas per metus galėtų pasipildyti papildomais 200 tūkst. litų.

Grėsmė kurorto įvaizdžiui

Projektas kol kas guli stalčiuje, ir neaišku, kada jis bus svarstomas, bet neabejojama, kad tai bus daroma iki vasaros sezono pradžios, gegužės viduryje.

Anot PVRA vadovės Giedrės Kvedaravičienės, ir 1200 litų, ir 2400 litų už vieną vietą automobiliui yra neargumentuotos ir neadekvačiai didelės sumos. „Kol kas apie naują mokestį beveik nieko nežinome, neaišku, kiek verslininkų jis paliestų, nes reikėtų tikrinti daug dokumentų ir žiūrėti, ar dabar esančios automobilių stovėjimo aikštelės prie viešbučių, maitinimo įstaigų yra savivaldybės žemėje, ar ne. Tačiau ir vėl problema sprendžiama ne nuo to galo: užuot galvojusi, kaip dar apmokestinti verslininkus, Palangos valdžia turėtų imtis ryžtingų ir konkrečių veiksmų įrengiant naujas nemokamas automobilių stovėjimo aikšteles“, – LŽ sakė ji.

G. Kvedaravičienės manymu, jei yra žinoma apie nelegaliai rezervuojamas nemokamas vietas automobiliams statyti, reikėtų situaciją išsiaiškinti ir panaikinti savivalę.

„Palangoje reikia ne didinti, ne įvedinėti naujus, o labiau suvienodinti mokesčius. Kitaip kurortas praras patrauklumą. Juk verslininkas, apskaičiavęs, kad jam neapsimoka mokėti metinio mokesčio už automobilių vietas, praras klientus. Tokiu būdu pajamas praras ir verslininkas, ir Palangos miestas“, – situacijos dvilypumą apibūdino ji.

Klaipėdoje nuo pat automobilių stovėjimo apmokestinimo pradžios mašinų vietų rezervavimo mokestis renkamas ir siekia 2400 litų per metus senamiestyje, 1200 litų – centrinėje dalyje.

„Pernai iš rezervavimo mokesčio pavyko surinkti apie 130 tūkst. litų“, – LŽ sakė uostamiesčio merijos Transporto skyriaus vedėjas Rimantas Mockus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi