Verslas

2016.02.15 11:49

„Ikea“ kaltinama nuslėpusi apie 1 mlrd. Eur mokesčių

15min.lt 2016.02.15 11:49

Baldų parduotuvių tinklas „Ikea“ kaltinamas nuslėpęs beveik 1 mlrd. Eur mokesčių 2009–2014 m. Tokius skaičius savo ataskaitoje paskelbė Europos Parlamento Žaliųjų partijos frakcija, rašo cnn.com.

Politikai kaltina bendrovę didelio masto mokesčių vengimu.

Ataskaitoje, paskelbtoje savaitgalį, teigiama, kad „Ikea“ sąmoningai perkėlinėjo pinigus iš savo parduotuvių visoje Europoje pasinaudodama Nyderlanduose esančia dukterine bendrove. Iš jos lėšos patekdavo į Lichtenšteiną ir Liuksemburgą, kur likdavo neapmokestintos.

Europos Komisija pranešė ištirsianti pasirodžiusią ataskaitą, tačiau pačios „Ikea“ atstovai į CNN klausimus neatsakė. Tiesa, kitoms žiniasklaidos priemonėms bendrovės atstovai tikino, jog įmonė veikia atsakingai ir moka visus mokesčius, remdamasi nacionalinėmis ir tarptautinėmis mokesčių taisyklėmis ir reguliavimais.

Ataskaitoje paskaičiuota, jog vien tik 2014 m. „Ikea“ nuslėpė 35 mln. Eur mokesčių Vokietijoje, 24 mln. Eur Prancūzijoje ir 11,6 mln. Eur Didžiojoje Britanijoje.

Tuo tarpu tokios šalys kaip Švedija, Ispanija ir Belgija dėl „Ikea“ veiksmų galėjo netekti nuo 7,5 mln. iki 10 mln. Eur, teigiama ataskaitoje.

Vadinamasis „pelno perkėlimas“ yra populiari Europoje veikiančių tarptautinių kompanijų veiklos praktika. Tokios kompanijos įkuria savo būstines mažų mokesčių šalyse, tokiose kaip Airija ar Liuksemburgas, ir po to iš jų nukreipia didžiąją dalį Europoje gauto pelno.

ES šiuo metu aktyviai kovoja su pelno mokesčio vengimu ir siekia užkamšyti visas teisines spragas, leidžiančias tarptautinėms bendrovėms sumažinti sumokamų mokesčių kiekį.