Verslas

2020.11.20 15:01

Karantinas paankstino kalėdinių siuntų piką – paštas kviečia dovanomis pasirūpinti anksčiau

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.11.20 15:01

Dėl susiklosčiusios koronaviruso padėties pašto paslaugas teikiančios įmonės perspėja, kad siuntinių srautas šiemet gali būti gerokai didesnis, nei įprasta, todėl ragina dovanomis artimiesiems pasirūpinti kuo anksčiau.

„Praėjusiais metais kalėdiniu laikotarpiu aptarnavome beveik 1 mln. siuntų, šiemet prognozuojame 40–60 proc. augimą“, – LRT.lt pažymi „Omniva LT“ vadovas Simonas Bielskis.

Milžiniškas srautas iki pat Kalėdų

Paprastai siuntų pristatymo įmonės jau lapkričio pradžioje pastebi vis augantį darbo krūvį dėl gyventojų noro pasveikinti artimuosius, gyvenančius ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, ar poreikio prieš šventes apsipirkti internetu. Dėl šiemet susiklosčiusios koronaviruso situacijos, anot LRT.lt pašnekovų, siuntinių, tikėtina, bus dar daugiau, todėl ragina jai pasirūpinti kuo anksčiau.

Kaip teigia Lietuvos pašto Rinkodaros ir pardavimų vadovas Norbertas Žioba, nors pašte Kalėdos prasideda dar lapkričio pradžioje, didžiausias bumas paprastai jaučiamas lapkričio pabaigoje ir gruodžio pradžioje.

Kelių metų statistika, anot N. Žiobo, rodo, kad kalėdiniu laikotarpiu siuntų kiekiai išauga maždaug du kartus, o šiemet jie, tikėtina, bus dar didesni.

„2019 metais gruodį siuntų buvo daugiau nei 5,5 mln. Šiais metais turime išskirtinę situaciją dėl koronaviruso. Galima sakyti, pavasarinio karantino metu susiformavo nauji pirkimo įpročiai – žmonės įprato pirkti internetu, o tai reiškia augančius ir siuntų kiekius. Tad tikėtina, kad šiais metais ir kalėdiniu laikotarpiu turėsime dar didesnius siuntų srautus nei įprastai, gal net iki trijų kartų“, – komentuoja N. Žioba.

„Omniva LT“ vadovas Simonas Bielskis taip pat sako, jog įprastomis sąlygomis, kai nebuvo pandemijos ir žmonės galėjo laisvai lankytis fizinėse parduotuvės, kalėdinio laikotarpio siuntų srautas pradėdavo augti jau lapkričio pradžioje, o piką pasiekdavo per didžiausius metų išpardavimus: Juodąjį penktadienį, Kibernetinį pirmadienį ir kitas panašias akcijas.

Vis dėlto šiemet, nors ir esant karantino sąlygoms, anot S. Bielskio, situacija yra panaši: „Siuntų skaičiaus didėjimą pradėjome justi prieš kelias savaites. Nuo lapkričio pradžios mūsų valdomame didžiausiame šalyje 300 paštomatų tinkle siuntų skaičius išaugo apie 15 proc.“

„Omniva LT“ vadovas taip pat neslepia, jog šiemet ruošiamasi didesniam kalėdinių siuntų antplūdžiui.

„Dėl intensyvėjančios elektroninės prekybos ir šalyje paskelbto karantino, siuntų srautas ir toliau augs visą likusį šių metų laikotarpį. Numatome, kad didžiausią siuntų antplūdį pajusime sezono išpardavimų metu, kurie gali tęstis iki pat Kalėdų“, – komentuoja S. Bielskis.

„DPD Lietuva“ atstovas Tomas Vaišvila taip pat pažymi, kad siuntos vis smarkiau užgula paštą.

„Nors dar tik lapkričio vidurys, tačiau siuntų kiekiai jau viršija praėjusių metų Kalėdų kiekius ir beveik susilygino su rekordinėmis apimtimis pirmojo karantino metu pavasarį. Ypač didelis padidėjimas e. komercijos siuntose ir paštomatuose. [...]

Šiemet ar dėl antrojo karantino, ar dėl naujai susiformavusių pirkimo įpročių, pikas prasidėjo iš karto po Vėlinių. Nuo to laiko kiekvieną dieną siuntų srautas vis didėja, o iki Kalėdų gali padidėti net 2 ir 3 kartus lyginant su įprastu metų mėnesio siuntų kiekių vidurkiu“, – komentuoja T. Vaišvila.

Anot T. Vaišvilos, kadangi antroji pandemijos banga yra neišvengiama, o šventinio laikotarpiu metu darbų srautas gerokai išauga, darbai pradėti gerokai anksčiau.

„Šį kartą mūsų logistinė prieiga bus kitokia. Taikome metodą, kuomet pirmos į sandėlius atkeliavusios siuntos ir išvažiuoja pirmos – tokiu būdu užkirsime kelią stambiems siuntų vėlavimams. Numatytu laikotarpiu visuomet yra pasipildoma reikšmingais kurjerių, terminalų darbuotojų skaičiais.“, – komentuoja jis.

Perspėja apie ilgesnius pristatymo terminus

M. Žiobos teigimu, dabartinėmis sąlygomis Europos kryptimis siunta keliauja maždaug dvi savaites, o į tolimesnes šalis, kaip, pavyzdžiui, JAV, Australija – tris ar keturias. „Tačiau svarbu suprasti, kad tokie terminai yra dabar, o po savaitės situacija gali visiškai pasikeisti“, – perspėja jis.

Vertindamas prognozuojamą siuntų srauto augimą bei paštomatų tinklo užimtumą, S. Bielskis taip pat numato, kad paskutiniąsias savaites iki Kalėdų siuntos gavėjams gali keliauti daugiau nei savaitę laiko.

„Tam, kad galėtume pristatyti kuo daugiau siuntų iki švenčių, prašome savo klientų solidarizuotis ir siuntas atsiimti kaip galima greičiau, kad į atlaisvintą skyrelį galėtume įdėti eilėje laukiančią siuntą. Šiuo metu per mūsų tinklą siuntos gavėjus vidutiniškai pasiekia per 2 dienų, kai įprastomis sąlygomis pristatymą vykdome jau kitą darbo dieną“, – pažymi S. Bielskis.

Tam, kad siunta gavėją pasiektų dar iki šv. Kūčių vakaro, M. Žioba pataria ją išsiųsti vėliausiai iki gruodžio vidurio. Tuo metu dėl koronaviruso padėties pasaulyje prognozuoti, per kiek laiko siunta pasieks užsienį, sunkiau, sako jis.

„Pirmiausia, daug kas priklauso nuo COVID-19 situacijos konkrečioje šalyje: kiek daug pašto personalo serga, kiek darbuotojų yra izoliacijoje, kiek trumpėja jų darbo laikas ir pan. Ne vienos šalies paštas jau yra oficialiai pranešęs apie galimus sutrikimus, pavyzdžiui, Danijos, Latvijos, Airijos, Ispanijos, Italijos, Prancūzijos ir kt.

Kitas svarbus aspektas – oro transporto pasiūlos mažėjimas. Šiuo metu sutrikimai transporto grandinėse yra ženklūs, tačiau dar nėra tokia prasta kaip buvo pavasarį“, – pažymi M. Žioba.

Pasak T. Vaišvilos, prieš šventes siuntimo trukmė paprastai trunka kaip įprasta: „Šiemet 99,38 proc siuntinių gautų vakare pristatome jau sekančią dieną. Šis rodiklis yra apskaičiuojamas įtraukiant tik mūsų padarytas klaidas.Tačiau reikia įvertinti ne tik tai per kiek laiko pristato kurjeriai, bet ir per kiek laiko prekes suruošia ir atiduoda mums prekybininkai.“

Ragina pasirūpinti iš anksto

Apibendrindamas M. Žioba ir S. Bielskis. ragina pirkiniais ir kalėdinės dovanomis pasirūpinti kiek įmanoma anksčiau.

„Geriau tegul dovanos palaukia ramiai po eglute nei pasiekia gavėją per vėlai“, – akcentuoja M. Žioba.

„Šiemet dėl esamos situacijos dar svarbiau kalėdines dovanas planuoti ir pirkti iš anksto. Tiems, kurie ketina kalėdines dovanas pirkti internetu, rekomenduojame jomis pasirūpinti jau dabar. Taip pat, norint, kad paštomatu siunčiamos dovanos artimuosius pasiektų dar iki Kalėdų, jas derėtų išsiųsti iki gruodžio 13 d.“, – komentuoja „Omniva LT“ vadovas.

Norint, kad siunta tikrai nukeliautų pas gavėją, anot Lietuvos pašto atstovo, labai svarbu nurodyti ne tik pilną, bet ir teisingą adresą: „Jeigu rašoma ranka, pasistengti, kad raštas būtų lengvai įskaitomas.“

Taip pat, pabrėžia pašnekovas, būtina tinkamai įpakuoti siuntą. „Atitinkamai pagal daikto tipą, jeigu tai dūžtantis daiktas, jį reikėtų įsukti ne į vieną sluoksnį burbulinės pakavimo plėvelės, pasistengti, kad pačioje dėžėje daiktas nejudėtų“, – kaip pavyzdį pateikia M. Žioba.

Siunčiant į užsienį, rekomenduojama atkreipti dėmesį į šalyje draudžiamų siųsti daiktų sąrašą, kad siuntimo dieną nebūtų staigmenų, pastebi Lietuvos pašto atstovas.

Pašnekovas taip pat pataria naudotis pašto savitarna, internetu suformuoti siuntą, kad atėjus į paštą nebereikėtų stovėti bendroje eilėje. Siuntimui Lietuvoje skatina naudoti siuntų terminalus, kad yra greičiau, o ir nėra kontatko rizikos, kas itin svarbu atsižvelgiant į šių dienų aktualijas.

T. Vaišvila taip pat rekomenduoja neatidėlioti tiek dovanų nupirkimo ir atsisiuntimo, tiek siuntimo artimiesiems paskutinei savaitei. Saugus variantas būtų tuo pasirūpinti prieš 2 savaites iki Kalėdų, sako jis.