Verslas

2020.12.03 13:05

Seimas pritarė pakeitimams – nuo sausio 257 eurų išmoką gaus mažiau dirbančiųjų savarankiškai

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.12.03 13:05

Jau beveik mėnesį besitęsiantis karantinas reiškia, kad dirbantieji savarankiškai ir vėl gali pretenduoti į 257 eurus per mėnesį siekiančią paramą, tačiau, skirtingai nei per praėjusį karantiną, šįkart tokių žmonių ratas bus gerokai siauresnis. Naujosios nuostatos įsigalios nuo sausio 1 d.

Seimas ketvirtadienį pritarė įstatymo pataisoms, kurios numato, kad išmokos bus skirtos tik tiems dirbantiesiems savarankiškai, kurie patenka į nuo COVID-19 ribojimų nukentėjusiųjų sąrašą. Be to, išmoka po karantino bus mokama ne du, o vieną mėnesį po karantino pabaigos.

Už pakeitimus pasisakė 117 Seimo narių, prieš pasisakiusiųjų nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.

Iki šiol savarankiškai dirbantys asmenys 257 eurų išmoką galėjo gauti, jeigu atitiko tris sąlygas: jų veikla buvo registruota bent 3 mėnesius iki karantino paskelbimo, gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį neviršijo minimaliosios mėnesinės algos popieriuje – 607 eurų – o, jeigu tai juridinis asmuo, jis nebuvo likviduojamas ar jam nebuvo paskelbtas karantinas.

Šias sąlygas norintieji gauti išmoką turės atitikti ir toliau, tačiau taip pat bus taikomos ir kitos – paskelbus karantiną privalo būti nustatyti ir atitinkamos ūkinės veiklos apribojimai ir savarankiškai dirbantis asmuo privalo būti įtrauktas į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) skelbiamą nukentėjusiųjų dėl COVID-19 ribojimų sąrašą. Kol kas šis sąrašas dar nėra sudarytas ir paskelbtas.

Be to, nors iki šiol dirbantieji savarankiškai 257 eurų paramą galėjo gauti ir du mėnesius po karantino pabaigos, šios nuostatos nebelieka. Vyriausybė siūlė išmokos mokėjimą nutraukti su karantino pabaiga, tačiau parlamentarai pritarė dar kitokiam sprendimui – išmoka bus mokama vieną mėnesį.

Nespėjus priimti laiku, buvo keičiamas įsigaliojimo laikas

Siūlymą išmoką mokėti mėnesį po karantino pabaigos pateikė grupė Seimo narių: konservatoriai Monika Navickienė, Mindaugas Lingė, Justas Džiugelis, Audriu Petriošius ir Laisvės partijos narė Monika Ošmianskienė.

Pasiūlymo iniciatoriai sutiko, kad dviejų mėnesių laikotarpis, kuris buvo numatytas per pirmąjį karantiną, yra per ilgas, tačiau siūlė išmoką mokėti vieną mėnesį po karantino pabaigos.

„Pagal Vyriausybės siūlymą būtų prognozuojamas savarankiškai dirbantiesiems kietasis nusileidimas, kas esamomis aplinkybėmis būtų nepagrįsta. Du mėnesiai galbūt būtų pernelyg dosnu, o vienas mėnuo galėtų būti tas aukso vidurys, kai pasibaigus karantinui dar būtų mokamos išmokos. Taip, tai gali kainuoti 15–18 mln. eurų papildomų išlaidų ir jas reikės numatyti ateinančių metų biudžete“, – tvirtino pasiūlymą palaikęs konservatorius Mykolas Majauskas.

Taip pat, atkreipdami dėmesį, kad pataisos nebuvo priimtos planuotu laiku, parlamentarai pasiūlė pataisų įsigaliojimo laiką perkelti iš numatytos gruodžio 1 d. į sausio 1 d.

Šiems dviem pasiūlymams Seimas pritarė. Už pasisakė 96 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 24 parlamentarai.

Du pasiūlymai orientuoti į ūkininkus

Socialdemokratas Andrius Palionis siūlė netaikyti išlygų, kurios lemia, kad 257 eurų parama neskiriama individualią veiklą vykdantiems ūkininkams. Pritarus A. Palionio siūlymui, išmokos anksčiau negavę ūkininkai būtų galėję jos prašyti ir už pirmąjį karantiną ir išmoką būtų gavę už laikotarpį nuo kovo 16 d. iki rugpjūčio 16 d.

Tokiam pasiūlymui nepritarė Seimo socialinių reikalų ir darbi komitetas, kuris argumentavo, kad tai prieštarautų pakeitimų tikslui – sumažinti paramos gavėjų ratą. Be to, išmoka būtų skiriama atgaline tvarka. „Tai būtų blogas precedentas ir būtų pareikalauta papildomų lėšų, kurios nėra numatytos“, – Seimo posėdyje tvirtino komiteto nutarimą pristatęs jo narys M. Lingė.

Tokius pačius argumentus išsakė ir pataisos siūlęs nepalaikyti M. Majauskas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad praėjusioje kadencijoje pozicijoje buvęs pasiūlymo iniciatorius A. Palionis tokios pataisos anskčiau neteikė.

Pasiūlymą palaikęs „valstietis“ Tomas Tomilinas argumentavo, kad priėmus pataisą būtų ne plečiamas paramos gavėjų ratas, o ištaisoma anksčiau padaryta klaida.

„Nėra čia išplėtimas koks nors, yra tik tam tikra specifika, kaip skaičiuojamos konkrečios gyventojų grupės pajamos. (...) Tiesiog buvo padaryta iš esmės techninė klaida, neapsižiūrėjimas, kas visiškai normalu ekstremaliomis sąlygomis“, – teigė T. Tomilinas ir pridūrė, kad ši pataisa iš esmės paliestų maždaug 700 ūkininkų.

Šiam A. Palionio pasiūlymui Seimo nariai nepritarė. Už pasisakė 50 parlamentarų, prieš – 47, dar 25 Seimo nariai susilaikė.

Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Algirdas Butkevičius siūlė keisti įstatymo nuostatą, kuri numato, kad smulkieji ūkininkai, norėdami gauti paramą, privalo būti deklaravę gyvenamąją vietą kaimo vietovėje. Kaip nurodė projekto iniciatorius, tai apriboja dalies ūkininkų galimybę gauti paramą.

Šiam pasiūlymui Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas taip pat nepritarė ir argumentavo tomis pačiomis priežastimis, kaip ir dėl A. Palionio siūlymo.

A. Butkevičiaus pakeitimų nepalaikė ir Seimas – už buvo 30, prieš 34, susilaikė 54 parlamentarai.