Verslas

2020.11.16 12:10

Siuntos gavėjus turėtų pasiekti sparčiau – Lietuvos paštas pradeda automatizuotą siuntų skirstymą

LRT.lt2020.11.16 12:10

Minėdamas 102-ąjį gimtadienį Lietuvos paštas pirmadienį pradeda skirstyti siuntas automatizuotai – naujajame Vilniaus logistikos centre nuspaustas pirmojo konvejerio starto mygtukas. Kaip žurnalistus patikino Lietuvos pašto vadovė Asta Sungailienė, skirstymo centras siuntų paslaugų neturėtų pabranginti.

Naujajame logistikos centre veikiantis konvejeris per valandą leis išskirstyti apie 12 tūkst. siuntų, skirstymo procesas bus ne tik spartesnis, bet ir tikslesnis bei visiškai skaitmenizuotas, žiniasklaidai išplatintame pranešime nurodo Lietuvos paštas. Planuojama, kad visiškai automatizuotas skirstymo procesas naujame logistikos centre veiks jau 2021 m. pavasarį. Į šį projektą Lietuvos paštas investuoja 24 mln. eurų.

„Siuntų kainoms tiesioginio poveikio šie procesai neturėtų padaryti, nes efektyvumas, kurį pasiekiam automatizuodami procesus, nukreipiamas, be abejo, į pačios programos investicijų atsipirkimą, tačiau tuo pačiu mes augame augančių kaštų aplinkoje ir atlygio kilimas mums labai aktualus (...), todėl dalis tų naudų bus nukreipta į atlyginimo augimą“, – žurnalistams pirmadienį tvirtino A. Sungailienė.

Tai, anot Lietuvos pašto vadovės, leis išlaikyti stabilias siuntų kainas. Ji taip pat pridūrė, kad automatinis paskirstymas turėtų užtikrinti, ne tik efektyvumą, bet ir siuntų pristatymo kokybę.

„Tai ne vien tik efektyvumo, bet ir kokybės gerinimo projektas, nes kuo greičiau išskirstome siuntas, tuo operatyviau jos pasiekia gavėjus“, – teigė A. Sungailienė.

Žiniasklaidai išplatintame pranešime ji taip pat pabrėžia, kad tokių procesų įgyvendinimas reiškia ne tik priartėjimą prie šiuolaikinio pašto paslaugų, bet ir konkurencingumą rinkoje.

„Neatsitiktinai startui pasirinkome būtent dieną, kai minimas Lietuvos pašto gimtadienis – tai yra svarbiausia ir didžiausia pašto investicija per nepriklausomos Lietuvos metus“, – pranešime cituojama A. Sungailienė.

Pristatymo metu ji priminė, kad anksčiau pašto siuntos turėjo pereiti per kelių darbuotojų rankas, kurių kiekvienas įvertindavo gavėjo adresą ir siuntą nukreipdavo toliau. Tokiu būdu siuntą kartais tekdavo įvertinti net aštuoniems darbuotojams.

Dabar, anot A. Sungailienės, šis procesas supaprastinamas, nes konvejeris siuntą, jeigu adresas ant jos nurodytas tiksliai, iškart nukreips reikiama linkme. Konvejeris skirstys siuntas, kurių svoris bus iki 5 kg. Proceso eigoje įrenginys siuntą pasvers, pamatuos tūrį, nuskaitys brūkšninį kodą ir nukreips reikiama kryptimi pagal numatytą tolimesnį siuntos maršrutą.

Siuntos ant konvejerio judės net 380 krypčių, per darbo pamainą jos bus paskirstomos iki galutinio pristatymo taško.

Skaičiuojama, kad perėjus prie išmaniojo skirstymo, logistikos Lietuvos pašto procesų sparta išaugs 2–3 kartus. „Pasaulinės tendencijos rodo, kad laiškų kiekiai kasmet mažėja, o augant elektroninės prekybos apimtims, kartu auga ir siuntų kiekiai. Pandemija siuntų kiekį dar labiau išaugino, todėl greitas ir efektyvus skirstymo procesas yra itin svarbus šiuolaikinio pašto procesuose – išmanūs įrenginiai tiesiog tampa būtinybe“, – tikina A. Sungailienė.

Dabartiniais pajėgumais Lietuvos paštas per dieną paskirsto apie 100 tūkst. siuntų bei 100 tūkst. laiškų. Visiškai veikianti automatizuoto skirstymo įranga Lietuvos paštui vien per valandą leis paskirstyti arti 20 tūkst. siuntų ir 30 tūkst. laiškų. Skirstant rankiniu būdu kiekvieną laišką ar siuntą reikėdavo perskirstyti 7–8 kartus, išmaniojo skirstymo metu užteks 2–3 perskirstymų, nurodoma Lietuvos pašto pranešime.

Investicijos į Vilniaus logistikos centro išmanią įrangą sieks daugiau nei 11 mln. eurų, 8 mln. eurų buvo skirti pastato statybos darbams. Projektą dalinai finansuoja „Šiaurės investicijų bankas“ („Nordic Investment Bank“, NIB) – su juo pasirašyta dešimties metų trukmės 17,5 mln. eurų paskolos sutartis.

Naujo automatizuoto pašto skirstymo centro pastato statybos pradėtos 2019 m. rugpjūčio pabaigoje. 14 150 kv. m automatizuoto skirstymo logistikos centro plotas suskirstytas į kelias darbo zonas. Didžiąją pirmojo aukšto dalį užims įranga: skirstymo konvejeriai, laiškų skirstymo mašinos, darbo stotys ir kt., antrajame aukšte – darbo kabinetai, susitikimo kambariai, įrengtos komfortiškos poilsio zonos – erdvi virtuvė, terasa ant stogo. Modernus bei vienu iš pažangiausių statinių Lietuvoje pripažintas pastatas yra A+ energetinės klasės, ant jo stogo netrukus bus įrengta saulės jėgainė, šalia pastato – dvi elektromobilių krovimo stotelės, kuriose vienu metu galima krauti 4 elektromobilius.

Kol kas logistikos centre skirstoma tik pašto siuntų dalis – laiškai, korespondencija, per pašto skyrius siunčiamos siuntos. Kurjerinių bei terminalinių siuntų konvejeris jau taip pat įrengtas, pradedami jo testavimo darbai. Vienu metu logistikos centre galės dirbti apie 300 darbuotojų.

Naujajame logistikos centre vyksta ne tik siuntų skirstymo operacijos, bet atliekamos ir muitinės procedūros, perskirstomas tarptautinis tranzitas.