Verslas

2020.11.22 07:00

Įtempta koronaviruso padėtis šalyje neatbaido nuo noro švęsti Naujuosius – didžioji dalis sodybų jau rezervuotos

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.11.22 07:00

Nepaisant šalyje paskelbto visuotinio karantino, gyventojai aktyviai ruošiasi sutikti Naujuosius metus ir rezervuoja sodybas. Anot Kaimo turizmo asociacijos vadovės Agnės Vaitkuvienės, didžioji dalis sodybų jau užsakytos. Tačiau švenčių vedėjų situacija kiek liūdnesnė. Dalis jų LRT.lt teigia užsakymų Naujiesiems neturintys, kai kurie užsakymai buvo atšaukti.

Apie Naujųjų metų vakarėlius gyventojai, o ypač jaunimas, paprastai ima svarstyti dar rudenį. Neretai išlydėdami senus ir pasitikdami naujus metus jie linksminasi restoranuose, klubuose ar sodybose, kurių dauguma jau rudens pradžioje išgraibstomos.

Nepaisant koronaviruso situacijos šalyje, padėtis nesikeičia ir šiemet. Anot Kaimo turizmo asociacijos prezidentės, kol nebuvo paskelbtas visuotinis karantinas, buvo jaučiamas didelis gyventojų susidomėjimas sodybomis Naujiesiems, todėl didelė dalis jų jau yra rezervuotos.

„Dalis žmonių buvo apimti panikos, nes daugelis vietų jau buvo užsakytos. Dabar, žinoma, paskelbus karantiną, viskas sustojo ir laukiame, kada jis baigsis, ar žmonės galės švęsti Naujuosius.

Vis dėlto rezervacijų yra daug, nes spalio pabaiga ir visas lapkritis yra tas laikas, kai rezervuojamos populiariausios sodybos, o po to jau – kas lieka. Mes tikslių skaičių neturime, bet girdime iš klientų, kad dalis jų [sodybos] jau neberado“, – komentuoja A. Vaitkuvienė.

Nors koronaviruso padėtis šalyje gana įtempta, o ir Vyriausybė paskelbė visuotinį karantiną, atšaukti rezervacijų gyventojai nėra linkę, tvirtina A. Vaitkuvienė.

Vis dėlto, anot pašnekovės, Naujųjų metų vakarėlių ateitis šiemet neaiški, esą paprastai sodybos užsakomos didesniam skaičiui žmonių, o dabar kažin, ar pavyks rengti bent minimalius susiėjimus.

„Paprastai sodybos užsakomos 20–30 žmonių. Jeigu yra didelės sodybos ir jos užsakytos didesniam skaičiui žmonių, tikėtina, kad turės švęsti mažiau svečių, jei išvis bus leista švęsti“, – svarsto A. Vaitkuvienė.

Paklausta, ar koronaviruso pandemija pakoregavo sodybų nuomos kainas, A. Vaitkuvienė teigia, kad iš esmės jos liko tokios pačios, todėl Naujųjų naktį jos kainuotų panašiai, kiek ir vasaros savaitgalį.

„Viskas priklauso nuo gandrų skaičiaus (gandrais žymimas sodybos komforto lygis – LRT.lt). 1–2 gandrų sodybas galima gauti ir už 300 eurų, o kur 4–5 gandrai – ten kainos prasideda ir nuo 1,5 tūkst. eurų“, – teigia A. Vaitkuvienė.

Domisi net ir paskelbus karantiną

Štai netoli Vilniaus esančios Paupio sodybos savininkas Eduardas Orlovskis LRT.lt sako, kad sodyba Naujiesiems jau rezervuota, tačiau švenčiantiesiems teks prisitaikyti prie esamų apribojimų.

„Mes galime priimti iki 10 žmonių ir 2 šeimas, o dar ir pirtys uždraustos, tai tie, kurie atitinka apribojimus, gali rezervuotis. Naujiesiems rezervaciją turime, bet turėsime apsieiti be tam tikrų paslaugų“, – pažymi E. Orlovskis.

Minėta sodyba, anot jos šeimininko, Naujųjų metų išvakarėms rezervuota jau po to, kai buvo paskelbtas visuotinis karantinas. „Ir dabar mes sulaukiame skambučių, yra suinteresuotumas“, – priduria jis.

Kadangi galės priimti tik dvi šeimas iki 10 asmenų, E. Orlovskis neslepia, kad ir pelno mažiau, kartais kaina net perpus mažesnė.

„Mūsų sodyba gali priimti 30 žmonių, o per Naujuosius tokia kompanija panašiai ir susirinkdavo. Kai kompanija mažesnė, tai ir kaina mažesnė“, – kalba jis.

Neatmeta, jog reikės viską atšaukti

Sodybos „Antalakaja“ šeimininkas Eugenijus Žala taip pat teigia, jog dalis jo sodybos Naujųjų išvakarėms jau rezervuota. Pašnekovo teigimu, paisoma ir reikalavimų, todėl kiekviename namelyje apsistos atskira kompanija.

Jei iki Naujųjų nebus pratęstas karantinas, sodybos savininkas neabejoja, jog bus užpildyti visi nameliai. Vis dėlto jis neatmeta ir blogiausio scenarijaus galimybės, kai tektų viską atšaukti.

„Per pačią šventę tikrai užsipildys, nebent bus karantinas ir visiems įvesta komendanto valanda.

Visi reikalai sustojo, nes prasidėjo antra banga. Kol kas dalis sodybos yra tuščia. Gali būti, kad bus visai liūdna ir teks grąžinti avansus“, – kalba E. Žala.

Pasak sodybos savininko, visi norinčiųjų švęsti Naujuosius užsakymai priimti dar prieš paskelbiant karantiną. Nepaisant sudėtingos situacijos, E. Žala sako įkainių už teikiamas paslaugas nekeitęs.

„Skaičiuojant namuką žmogui išeina apie 15 eurų su trupučiu, tai ta pati situacija ir Naujiesiems metams“, – teigia E. Žala.

Vertindama kaimo turizmo sektoriaus padėtį nuo pirmojo karantino pradžios, A. Vaitkuvienė akcentuoja, jog situacija yra dvejopa: mažesnės sodybos laikosi gana neblogai, o didesni kompleksai patiria didesnių nuostolių.

„Sodybų, teikiančių tik apgyvendinimo paslaugas prie ežero ir pan., sezonas buvo gana geras, nes žmonės neturėjo, kur išvažiuoti, todėl vyko į kaimą. Didesnių sodybų, dirbančių su renginiais, verslo konferencijomis, stovyklomis ar vestuvėmis, padėtis yra išties prasta“, – neslepia ji.

Naujametinių vakarėlių neplanuoja

Su nemenkais sunkumais susiduria ir šiuo metu uždaryti restoranai bei viešbučiai, mat dalis jų teikiamų paslaugų taip pat apribotos. Anot Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės, čia naujametiniai vakarėliai kol kas neplanuojami.

„Kol kas niekas neplanuojama nei viešbučiuose, nei restoranuose, nes niekada nežinai, ką kitą savaitę priims Vyriausybė. Žiūrint į užsikrėtimų skaičius, panašu, kad karantinas gali būti pratęstas dar ilgiau. Klausimas, ar leis švęsti Kalėdas ir Naujuosius. Manau, kad jei neatslūgs tas skaičius, tai nieko ir neleis.

Todėl galvojame padaryti kokias nors, pavyzdžiui, internetines akcijas. Nežinau, kaip pasirinks viešbučiai. Iš esmės miesto viešbučiuose tu gali būti, bet gali gauti maisto tik į kambarį, tai gal jie tiesiog nuomos kambarius, kad žmonės galėtų atvažiuoti iš kitų miestų, aplankyti eglutę, pasivaikščioti. Galvojame apie įvairias akcijas, ką padaryti, kad pakeistume tą liūdną nuotaiką, bet labai atsargiai, nes panašu, kad draudimai galios dar gal net ir iki pavasario“, – svarsto E. Šiškauskienė.

Paskelbus karantiną užsakymus atšaukė

LRT.lt kalbintas renginių vedėjas Evaldas Jankantas pasakoja, kad iš pradžių Naujiesiems turėjo keletą užsakymų, tačiau paskelbus karantiną jie buvo atšaukti. Lapkričio mėnesio renginiai, pasak jo, žodiniu susitarimu perkeliami į kitų metų kovo mėnesį.

„Dabar liko klausimas – ar bus, ar nebus. Paskutinės dvi gruodžio savaitės paprastai būdavo aktyviausios. Dabar žmonės teiraujasi, ar esame laisvi su komanda, tačiau kol kas rezervuotis neskuba.

Mes turime susitarimą su klientais stebėti situaciją šalyje. Jeigu matysime, kad galime dirbti, greičiausiai renginius ir vesime, bet kol kas rezervacijas kaip ir atšaukiame, avansus grąžiname, nes įvedus karantiną žmonės tiesiog pabūgo“, – pažymi E. Jankantas.

Jo manymu, šie Naujieji metai, tikėtina, bus liūdnesni ir teks apsieiti be renginių.

„Gali būti, kad karantinas bus pratęstas, o ir po praėjusio karantino žmonės nelabai skubėjo būriuotis ir švęsti švenčių. [...] Sausį, vasarį galbūt atsigausime“, – viliasi jis.

E. Jankantas teigia, jog dėl susiklosčiusios situacijos teko prisitaikyti prie situacijos ir pradėti vesti renginius internetu.

„Gyvai su klientais susitikti negalima, nesvarbu, už kokią kainą siūlyčiau savo paslaugas, o persikelti į internetą visai gera idėja“, – sako jis.

Užsakymai vedėjams – netvirti

Visą savo darbą, anot renginių vedėjo Igno Šepučio, stengiamasi perkelti į internetines platformas, tačiau visgi, anot jo, tai dar nėra ypač populiarus reikalas.

„Ieškoma išeičių, kad visiškai nesustotume. Pavyzdžiui, kokie nors protmūšiai organizuojami įmonėms per tiesiogines transliacijas“, – kaip pavyzdį pateikia jis.

I. Šeputis sako paprastai šventes rengiantis restoranuose ar tam tikrose vilose, kuriose telpa daugiau žmonių. Pašnekovas teigia Naujiesiems turintis kelias rezervacijas, bet ir jos nėra visiškai tvirtos, neslepia jis.

„Nei klientas, nei mes negalime atsakyti. Avansas sumokėtas, bet mes laikomės nuomonės, jog žiūrime į klientą lanksčiai, todėl dalijamės avansą per pusę, jeigu renginys neįvyks. [...]

Paprastai klientas pats diktuoja kainą. Jis supranta, kad mes esame sustoję, bet tą suprantame ir mes, todėl kainą nuleidžiame. Faktas, kad kainos krito. Apskritai pelnas mažesnis 20 proc., lyginant su praėjusiais metais, o žiemą bus patirti labai dideli nuostoliai“, – kalba I. Šeputis.

Populiariausi