Verslas

2020.11.16 11:07

Kotedžus Pavilnyje įsigijusios 7 šeimos sužinojo, kad jie nelegalūs, – dabar žmonės tampomi po teismus, jų namus žadama griauti

Asta Martišiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.11.16 11:07

Jeigu perkant namą notarai, bankai, Registrų centras patvirtina, kad perkamas būstas pastatytas teisėtai, o tą patį patvirtina ir statybų inspektoriai bei išduota statybų užbaigimo deklaracija, anaiptol nereiškia, kad taip ir yra. 7 jaunos šeimos Vilniuje jau kelerius metus tampomos po teismus. Į teismą jas padavė ta pati Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), kuri ir išdavė pažymą apie statybų teisėtumą. Dabar jaunų šeimų namus grasinama nugriauti.

O statybas su suklastotu dokumentu pridavusio verslininko žmona ir uošvis toliau stato namus.

Pirko teisėtus namus – nusipirko nelegalius

Vilniuje, Pavilnyje, vadinamojo Signatarų kvartalo sklype verslininkas pastatė 7 kotedžus ir juos pardavė. Jaunų šeimų bėdos prasidėjo, kai įsikėlė į naujus namus.

„Net mūsų 5 m. vaikas, išgirdęs ekskavatorių kaimyniniame sklype burzgiant, klausė: mama, ar čia mus jau griauna? Vaikas viską girdi, nors mes vaikams tokių dalykų nepasakojame, bet jie girdi. Čia dabar yra mūsų visų septynių šeimų bendras rūpestis. Visos septynios šeimos su mažamečiais vaikais“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ sakė kotedžą įsigijusi Natalija Linkevičienė.

Biurokratiniai kuriozai: įsigijusios būstus šeimos tik įsikūrusios juose sužinojo, jie – nelegalūs

Jos vyras Karolis Linkevičius LRT RADIJUI sakė, kad prieš pasirašydami sutartį atidžiai tikrino visus dokumentus. „Namus įsigijome prieš 5 m. ir beveik tiek pat laiko vaikštome į teismus“, – pasakojo K. Linkevičius. Prieš gaudama ieškinį į teismą ši šeima, o ir kitos, spėjo su daline apdaila pirktus namus įsirengti, kai kurios ir įsikelti.

Anot gyventojų, dokumentus prieš tvirtinant sandorį tikrino notarai, tikrino paskolas išdavę bankai, priekaištų neturėjo ir statinius įteisinęs Registrų centras. Visi rėmėsi VTPSI išduota statybų baigimo deklaracija, kurioje juodu ant balto buvo parašyta, kad kotedžai pastatyti teisėtai pagal išduotą leidimą.

„Visi pirkome tvarkingus namus, tą dieną visi dokumentai buvo tvarkingi. Vadinasi, registruoti Registrų centre, yra pažymos apie statybos užbaigimo aktus“, – pasakojo pašnekovas.

„Mes, paprasti žmonės, jaunos šeimos, pirkome būstą nieko neįtardami ir nepagalvodami, kad čia kažkas gali būti nelegalaus, labai gaila, kad likome kaltieji, turime dabar dėl savo turto įrodinėti ir pergyventi“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ pasakojo kotedžą su vyru įsigijusi Raminta Juškaitė, laikydama ant rankų nė 3 m. neturinčią dukrytę. Anot jos, visi dokumentai buvo sutikrinti, pasitikėta ir valstybės institucijomis.

Aplaidus inspektorius – netyčia ar tyčia?

Kaip patvirtino VTPSI, dokumentus tikrino statybų inspekcijos inspektorius Juozas Matonis. Tyčia ar netyčia, tačiau su duomenų baze statytojų pateikto dokumento jis nesutikrino. Jis pasitikėjo statytojo pateiktais skenuotais dokumentais, skenuoto dokumento pavidalu pateiktas ir statybos leidimas 7 namams.

Pagal nustatytą darbo tvarką inspektorius statytojo pateiktus dokumentus turėjo sutikrinti „Infostatybos“ dokumentų registrų sistemoje, tačiau to nepadarė. Inspektorius negalėjo pasikliauti tik verslininkų pateiktais dokumentais, tačiau pasikliovė. Ir kaip vėliau paaiškėjo, statytojo pateikti dokumentai buvo suklastoti. Jeigu inspektorius būtų juos sutikrinęs, klastotę būtų pastebėjęs, tačiau nesutikrino, todėl klastotė „išlindo“, kai namai jau buvo parduoti.

„Taip, pripažįstame tą faktą, kad inspektorius, priėmęs prašymą patvirtinti deklaraciją, buvo neatidus ir nesužiūrėjo pateiktų dokumentų, nesulygino su oficialiuose registruose esančiais. Pasitikėjo tuo, ką pateikė statytojas, pasitikėjo kaip tikrais“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ tvirtino Lina Kuksėnaitė-Česnulienė, VTPSI Rytų Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamento direktorė.

Anot jos, inspektoriui buvo pradėtas tyrimas dėl nusižengimo, jis pripažintas kaltu. Tačiau nuobauda inspektoriui neskirta, nes esą buvo praėjęs nuobaudos skyrimo terminas.

„Vėliau savo noru jis (inspektorius J. Matonis, – red. past.) išėjo iš darbo, nes paprašė savo noru, tai mes turėjom jį išleisti“, – sakė L. Kuksėnaitė-Česnulienė. J. Matonis oficialiai liko nepriekaištingos reputacijos ir bet kada gali sugrįžti į valstybės tarnybą arba įsidarbinti kitoje.

„Esminis dokumentas, kuris suklastotas, tai statybos leidimas. Yra du dokumentai, vienas originalus „Infostatybos“ sistemoje, kur leidžiama statyti du namus, o kitas, atsiradęs byloje, kur leidžiama (statyti, – red. past.) septynis vienbučius namus. Šis dokumentas suklastotas“, – LRT RADIJUI pasakojo būstą įsigijęs Karolis. Anot jo, remdamasis tuo suklastotu dokumentu, statybų inspektorius ir išdavė statybų baigimo deklaraciją, kad visi namai pastatyti teisėtai.

Su J. Matoniu susisiekti nepavyko, tik paaiškėjo, kad tas pats inspektorius klastotės nepastebėjo ir kitame to paties verslininko statytame kotedžų kvartale.

„Dokumentas suklastotas labai profesionaliai, dėl to inspektoriui ir nekilo įtarimų“, – pavaldinį gynė VTPSI skyriaus vedėjas Ramūnas Šablauskas.

Inspekcija principinga: pažeidimas turi būti pašalintas

Be nuobaudų ir savo noru inspektorių iš darbo atleidusi VTPSI principingai kovoja su 7 jaunomis būstus įsigijusiomis šeimomis. Dabar teismuose reikalaujama, kad būtų panaikinta statybų užbaigimo deklaracija. Gyventojai sako, kad jiems esą pagrasinta, jog nelegalūs statiniai nuo žemės paviršiaus bus nušluoti buldozeriu.

„Jeigu nustatomas pažeidimas, teisės aktai numato pareigą, kad tas pažeidimas būtų pašalintas“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ kalbėjo Sigita Narbutytė, VTPSI teisininkė, kuri inspekcijai atstovauja ir teisme.

Ji pripažįsta, kad teisės aktai nedraudžia su gyventojais ginčo baigti taikos sutartimi, tačiau dėl tokios baigties iki šiol inspekcijos teisininkai į derybas nesileido. Praėjusią savaitę byla buvo nagrinėta Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, tačiau taikos sutarties variantas nebuvo svarstytas. Teismas grąžino bylą nagrinėti pirmos instancijos teismui.

L. Kuksėnaitė-Česnulienė tvirtino, kad inspekcija dėl galimybės bylą baigti taikos sutartimi kreipėsi į steigėją – Aplinkos ministeriją – tačiau pritarimo esą negavo. Gyventojai, nors ir prašėsi, į pasitarimą su Aplinkos ministerijos vadovybe nebuvo pakviesti.

Prokurorai nerado, kas klastojo dokumentus

Dėl dokumentų klastojimo Vilniaus apygardos prokuratūra buvo pradėjusi tyrimą. Tyrimą atliko policija, jį kontroliavo prokuroro Valdemaro Baranausko vadovaujamo skyriaus prokurorai.

„Ikiteisminis tyrimas sustabdytas konstatavus, kad atlikti visi veiksmai ir išnaudotos visos galimybės nustatyti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, tačiau toks asmuo nenustatytas, – taip skamba prokuratūros atsiųstas atsakymas dėl tyrimo. – Gavus reikšmingų duomenų, ikiteisminis tyrimas gali būti bet kada atnaujintas“, – rašoma Vilniaus apygardos prokuratūros atsiųstame rašte.

Kaimynai: jis sėkmingas verslininkas

Kas Signatarų kvartale pastatė nelegalius kotedžus, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“ pasiteiravo vietos gyventojų.

– Tuo metu buvo tokia UAB TNN, kuri, tik užsisukus tai istorijai, bankrutavo, pradingo. Buvo toks Romualdas Ciunavičius. Jis gyvena čia kažkur netoli, kaimynystėje, Pavilny, – pasakojo Pavilnio gyventojas Vaidas Bernotas.

– Ar tas pats verslininkas šiuo metu Pavilnyje ką nors stato?

– Kiek man tenka matyti, nes labai lengvai atpažįstami prabangūs visureigiai, tai jie čia važinėja toliau, – sakė V. Bernotas.

Verslininku prisistatantį Romualdą Ciunavičių vietiniai gyventojai atpažįsta iš prabangaus „Bentley“ visureigio vardiniais numeriais.

– Visi jį pažįsta kaip verslininką Romą, – LRT TELEVIZIJAI pasakojo Pavilnyje gyvenantis Augustas.

– Su kokia mašina važinėja?

– Su „Bentley“. Džipu „Bentley“.

– Nauja mašina?

– Nauja. Jeigu jums čia didelė nuostaba, jeigu žmogus statybomis užsiima ir pats savo įmonę turi ir jeigu daug metų tą daro, tai čia tą „Bentley“ nusipirkti (nesunku, – red. past.).

– Pažįstat kaip sėkmingą verslininką?

– Atrodo, kad sėkmingas.

Verslininkas gyvena prabangiame pensininkės name

R. Ciunavičiaus sėkmingų verslų žurnalistams rasti nepavyko, tačiau rasti bankrotai ir nukentėję žmonės.

R. Ciunavičius gyvena Pavilnyje, uždarame kelių namų kvartale. Norint patekti į svečius, tenka pereiti dvejus vartus. Vienus vartus LRT TELEVIZIJAI atidarė jau kalbintas kaimynas Augustas.

Už vienų vartų, kiek paėjėjus trinkelėmis grįsta gatve, dar vieni vartai. Šie nepalyginamai aukštesni ir prabangesni. Vartai kaltiniai, ant jų iškaltos liūtų galvos, tačiau vietoj skambučių styro laidai. Į namus skambučiu neprisiskambinsi, teko skambinti telefonu. Atsiliepęs vyriškis sakėsi esąs Romualdas Ciunavičius.

– Norėjome pasiteirauti dėl statybų Šilingo gatvėje, kur jūs kotedžus statėte, – taip R. Ciunavičių užkalbino LRT TELEVIZIJA.

– Kad seniai tai buvo.

– Seniai, bet būstus įsigiję žmonės iki šiol po teismus tampomi.

– Nieko nežinau net, – aiškino R. Ciunavičius.

– Dokumentas buvo suklastotas.

– Dėl dokumentų patys žinote, buvo pradėti procesai ir nieko nebuvo.

LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“ siūlė R. Ciunavičiui susitikti, tačiau verslininku prisistatantis vyras nesutiko.

Namas, kuriame, kaimynų tvirtinimu, gyvena R. Ciunavičius, iš visų aplinkinių išsiskiria dydžiu. Namas daugiau kaip 500 kv. m, jame, kaip pasakojo kaimynai, įrengtas netgi asmeninis liftas. Tiesa, oficialiai šis prabangiai atrodantis, apjuostas kaltine tvora ir vartais, namas R. Ciunavičiui nepriklauso. Nuo šių metų pradžios jis registruotas pensininkės Juzefos vardu. Kaimynai sako, kas pensininkė Juzefa D. yra R. Ciunavičiaus motina.

Iš prabangaus namo pro jau aprašytus kaltinius vartus, išpuoštus liūto galvomis, išėjo moteris. Ji prisistatė esanti Lina Ciunavičienė, tačiau kalbėti nenorėjo, „nes esu labai užsiėmusi“, – paaiškino. Moteris sakė, kad kalbės, kai bus sutartas laikas dėl interviu, tačiau sutarti nepavyko.

Statybose – žmona ir uošvis

LRT TELEVIZIJA išsiaiškino, kad verslininko žmonos L. Ciunavičienės vadovaujama įmonė šiuo metu stato dvibutį. Taip jis oficialiai įvardytas dokumentuose. Tačiau kai stovi priešais naujai pastatytą namą, jis atrodo kaip daugiabutis. Namas trijų aukštų, mansardoje įrengtas ketvirtas.

Namas pastatytas bendrovei „RBA Trans“ priklausančiame žemės sklype. Bendrovei, kaip minėta, vadovauja L. Ciunavičienė, bendrovės akicininkas kompozitorius Jevgenijušas Nedzvedskis. Jis taip pat gyvena Pavilnyje, netoli Ciunavičių.

Kompozitorius yra R. Ciunavičiaus uošvis, tačiau jis tvirtino apie statybas nieko nežinantis, nes viskuo esą rūpinasi direktorė, jo duktė.

Pastatas didesnis, nei nurodyta leidime

Naujas, iš pažiūros daugiabutis, o oficialiai dvibutis, Pavilnyje, Garsiojoje gatvėje iškilo šiais metais. Leidimas statybai gautas fizinio asmens vardu, namas turėjo būti 321 kv. m, tačiau šiuo metu įregistruoti du namo aukštai, jie užima 360 kv. m, trečias aukštas ir mansarda šiuo metu neregistruoti.

Nors namas oficialiai dvibutis, prie tvoros – 8 dujų įvadai su atskirais skaitliukais.

„Yra maža tikimybė, kad egzistuoja šeima, kurios natūralus poreikis būtų turėti 6 atskiras apskaitas, šešias virykles ar panašiai. Bet mes puikiai suprantame, kad taip nėra ir tie įvadai rodo kažką kita“, – sakė dr. Daiva Veličkaitė-Matusevičė, ji yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros teisės lektorė.

Anot jos, dėl tokių statybų tarp teisininkų ypač dažnai kyla ginčų, tačiau šiuolaikinė teisė yra normų ir principų visuma. „Jeigu mes matome pastatą, kuris deklaruojamas visai kita paskirtimi, kurią akivaizdžiai mato ne tik specialistai, tai klausimas, ar mes taikome principus, ar mes pamirštame ir ieškome tik raidės. Tiesą vien pagal raidę surasti sudėtinga“, – sakė architektūros teisininkė.

Į VTPSI dėl šio objekto kreipėmės užpraeitą savaitę, pažadėjo iki mėnesio pabaigos patikrinti. Pagal įrašus Registrų centre praėjusį ketvirtadienį dokumentai pradėti rengti sandoriui. Dalis patalpų jau priklauso trečiajam asmeniui.

Savivaldybė: nukentėjusiems žmonėms padėsime, bet nubaus kaltus

Gyventojai pagalbos kreipėsi ir į Vilniaus savivaldybę.

„Kai policija nutraukia tyrimą dėl leidimo suklastojimo ir dabar jeigu savivaldybė paprasčiausiai įteisins visą šitą padarytą reikalą, tai bus neteisingo ir nusikalstamo modelio skatinimas“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ sakė vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis.

Jis pažadėjo, kad savivaldybė ieškos būdų, kaip padėti nukentėjusioms jaunoms šeimoms ir stebėjosi, kodėl klastotės nepastebėjusi Statybų inspekcija su gyventojais nesudaro taikos sutarties, nes būtent ji ir yra visa ko kaltininkė.

„Statybų inspekcija neturėtų išieškoti iš nekaltų žmonių ir reikalauti nugriauti savo statinius, o turėtų ieškoti, kas suklastojo dokumentus, kokiu pagrindu statybų inspekcijos inspektorius priėmė pastatą. Ir policija savo darbą turi atlikti. Kai turėsime visas išvadas, galėsime pažiūrėti, ką galime padaryti, kad tie žmonės, susimokėję pinigus, nebūtų likę tuščioj vietoj“, – sakė M. Pakalnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.