Verslas

2020.11.12 18:04

Latvija prekiauja Astravo elektra? „Litgrid“ vadovas neigia, esą ji pateko ir į Lietuvos rinką

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.12 18:04

Seimo nariai kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, ragindami Latvijai taikyti diplomatinį spaudimą: jų turimi elektros srautų duomenys esą rodo, kad Latvija Baltijos šalių rinkoje prekiauja Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektra. Ji esą pateko ir į Lietuvos rinką. Užsienio reikalų ministras pažadėjo kreiptis į Latviją. Vis dėlto elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ vadovas tikina esąs „pakankamai užtikrintas“, kad Astravo elektra į Lietuvos rinką nepateko.

Sprogus keliems įtampos transformatoriams, Astravo jėgainė elektros šiuo metu negamina. Tačiau dalis Seimo narių įtaria, kad iki incidento šiomis linijomis elektra ne tik keliavo į Lietuvą, bet ir buvo suvartota, ir Lietuva už ją sumokėjo. Nors Seimo priimtas Astravo blokados įstatymas tai draudžia.

Lapkričio 7-ąją skelbta, kad pirmojo Astravo reaktoriaus galingumas pakeltas iki 400 megavatų.

Įtarimai Latvijai dėl prekybos Astravo elektra: „Litgrid“ vadovas tikina – į Lietuvos rinką nepateko

Oficialūs duomenys rodo: tą pačią lapkričio 7-ąją, vidurdienį, fizinis elektros srautas iš Baltarusijos į Lietuvą toks ir buvo – 399 megavatai.

Pasak dalies Seimo narių, Lietuva už šį srautą sumokėjo Latvijai. Lietuva elektrą perka per Rygos biržą, o Latvija esą nesilaiko pažado neprekiauti baltarusiška elektra. Tą pačią lapkričio 7-ąją Lietuva Latvijai esą sumokėjo už beveik tris kartus daugiau elektros, nei iš Latvijos į Lietuvą atitekėjo. Taigi, Seimo narių nuomone, likęs srautas, už kurį sumokėta – tai tie lapkričio 7-osios 400 megavatų, kurie Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos.

„Latvija naudojasi mūsų infrastrūkura. Be mūsų sutikimo ir žinios. Ima iš mūsų pinigus. Irgi be mūsų sutikimo ir žinios. Tai yra apiplėšimas ir jeigu mes ES lygiu pasakėm, kad mes neduosime pinigų Lukašenkos režimui, nes jis nelegitimus, tai ką mes darome, mieli ponai, čia – kiekvieną dieną kai reaktorius dirba, prekiaudami grynais pinigais tiek Latvijos, tiek Lietuvos rinkoje, ir šerdami tą režimą“, – teigia Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Žygimantas Pavilionis.

Seimo Europos reikalų komitetas ragina Užsienio reikalų ministeriją taikyti Latvijai diplomatinį spaudimą. Ministras į Rygą žada kreiptis raštu.

„Parlamentarų susirūpinimas yra visiškai suprantamas, nes problema yra opi, tik laikmetis gal sudėtingesnis: keičiasi valdžios“, – sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Tačiau Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius įtarimą sukėlusius srautų duomenis interpretuoja kitaip. Į Lietuvą lapkričio 7-ąją iš Baltarusijos atitekėjęs 400 megavatų srautas esą negalėjo būti iš Astravo, nes pačioje Baltarusijos sistemoje šiuo metu trūksta elektros.

„Tie 400 megavatų, kurie atitekėjo būtent per Baltarusijos–Lietuvos jungtis, tai šiuo metu galima pakankamai užtikrintai teigti, kad tai buvo tranzitinis srautas iš Rusijos sistemos per Baltarusiją“, – LRT sako laikinasis „Litgrid“ vadovas Vidmantas Grušas.

Energetikos ministerija situaciją komentuoti atsisakė.