Verslas

2020.11.11 22:04

Kiaulių supirkimo kainos šiemet rekordiškai žemos, bet dėl to kiauliena parduotuvėse neatpigo

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.11 22:04

Kiaulių supirkimo kainos šiais metais Lietuvoje siekia rekordines žemumas. Tačiau dėl to kiaulienos kainos prekybos vietose nepakito, o kai kur net šiek tiek didėjo. Prekybininkai sako kol kas mažinti kainų negalintys. 

Vokietija šimtus tūkstančių tonų kiaulienos išveždavo į Kiniją, tai leido palaikyti kainą visoje Europoje. Tačiau dėl afrikinio kiaulių maro vokiečiai nebegali eksportuoti mėsos į Kiniją. Todėl Europoje atsiradus mėsos pertekliui krito ir kainos. Štai Lietuvoje užaugintų gyvų kiaulių pardavimo kaina šiemet sumažėjo beveik keturiasdešimčia procentų.

„Šiuo metu supirkimo kainos Lietuvoje yra istoriškai mažiausios. Lietuva, Latvija, Lenkija – šitame regione kainos jau siekia 70–80 centų, priklausomai nuo pačių kiaulių kokybės, ir tai yra gerokai žemiau savikainos“, – teigia Kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.

Augintojai sako, kad, kritus supirkimo kainai, perdirbėjai gali pigiau gaminti produktus, tačiau nebeapsimoka auginti šių gyvūnų.

Panorama. Virusui įsibėgėjant, baiminamasi pritrūkti reagentų: liko 54 dienoms, o pirkimai – stringa

„Kiaulininkystės sektorius dabar ir taip gyvena ne pačius geriausius laikus ir jeigu mes Lietuvoje turim tik 50 procentų apsirūpinimo, ir jeigu jie bus užspausti tiek, kad jiems bus mokamos ženkliai per mažos kainos, jie tiesiog visai neaugins. Čia yra tam tikri niuansai ir lietuviška kiauliena yra automatiškai šiek tiek brangesnė“, – teigia Mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius.

Kiaulių augintojų asociacijos direktorius stebisi, kodėl kritusios kiaulių supirkimo kainos neatsispindi parduotuvių lentynose.

„Galbūt, kaip sako, žinot, kaip būna, naftos kaina krenta, tai kuras nepinga, sako žaliavos kaina sudaro menką dalį, tai gal ir mėsoje kiaulienos kaina sudaro menką dalį“, – kalba A. Baravykas.

Gyventojai sako kiaulieną perkantys dažnai. Vieniems kaina rūpi, kiti sako pirksiantys, kad ir kiek bekainuotų.

Pasak prekybos įmonių asociacijos, pirmojo karantino pradžioje prekybininkai savo sąskaita mažino kiaulienos kainas. Anot prekybininkų, tiekimo grandinė yra ilgesnė, dėl to kol kas kainos parduotuvėse ir nemažėja.

„Tiekimo kaina prekybininkams yra stabili, ji nėra pakitusi. Ir dėl to tos kainos yra va tokios, dar kol kas nepasikeitusios. O kalbant apie bendrą vidutinę kainą, vidutinė kiaulienos kaina mažmeninėje rinkoje krenta“, – tikina Prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, apie pusė Lietuvoje suvartojamos kiaulienos yra pagaminama mūsų šalyje, kita pusė – importuojama iš užsienio.