Verslas

2020.11.11 11:50

Nors biudžetas skylėtas, parlamentarai prašo rasti dar daugiau pinigų – brangiausią pasiūlymų paketą pateikė Karbauskis

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.11.11 11:50

Kitų metų Finansų ministerijos pateiktame biudžeto projekte deficitas turėtų siekti 5 proc. šalies BVP, tačiau tai ne priežastis jo nedidinti. Seimo Biudžeto ir finansų komitete šią savaitę vyko tikras pageidavimų koncertas, parlamentarai pateikė papildomų biudžeto pasiūlymų, kurių suma siekia daugiau nei 700 mln. eurų. 

Antradienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė visiems papildomiems išlaidų pasiūlymams, kuriuos BFK pateikė 8 Seimo komitetai. Iš viso pasiūlymų vertė siekė apie 467 mln. eurų. Trečiadienį komitetas pritarė ir likusių komitetų pasiūlymams, kuriais iš biudžeto papildomai prašoma apie 218 mln. eurų.

Nesnaudė ir Seimo nariai. Norėdami atsidėkoti savo rinkėjams, jie BFK pateikė pasiūlymų, kurie iš biudžeto papildomai pareikalautų dar 57 mln. eurų. Didžioji dalis jų – suremontuoti mokyklą, ligoninę, baseiną, žirgyną, sporto kompleksą ar pastatyti paminklą.

Brangiausią pasiūlymų paketą pateikė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Papildomai iš šalies biudžeto jis prašo 21,5 mln. eurų. „Tautiškos giesmės“ giedojimo iniciatyvai – 150 tūkst. eurų, kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui didinti – 15 mln. eurų, kultūros ir meno įstaigoms finansuoti – 5 mln. eurų, knygoms ir kitiems dokumentams bibliotekose įsigyti – 1,4 mln. eurų.

Įdomu tai, kad daliai renovacinių projektų prašoma pinigų iš Lietuvos ekonomikos veidą turėsiančio pakeisti DNR plano. Pavyzdžiui, parlamentaras Robertas Šarknickas siūlo 242 tūkst. eurų skirti Alytaus Šv. Liudviko parapijos bažnyčios remontui, o pinigų tam paieškoti DNR plane arba darbus finansuoti iš valstybės investicijų programai skirtų lėšų.

Net 10 papildomų pasiūlymų, kurių bendra suma siekia 7,8 mln. eurų, užregistravo liberalas Jonas Varkalys. Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos renovacijai jis siūlo biudžete papildomai paieškoti – 1,1 mln. eurų, Plungės r. Kulių gimnazijos remontui – 460 tūkst. eurų, futbolo maniežui Plungėje – 600 tūkst. eurų, universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso statyboms Plungėje – 2,5 mln. eurų, Rietavo žirgyno infrastruktūrai pritaikyti turizmo plėtrai – 300 tūkst. eurų.

„Valstietis“ Stasys Tumėnas siūlo biudžete rasti 50 tūkst. eurų bronziniam paminklui Teodorui Grotusui sukurti, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė – 500 tūkst. eurų Saulės mūšio memorialui, BFK pirmininkas Valius Ąžuolas ir Kęstutis Bartkevičius – 3,2 mln. eurų Mažeikių sporto ir pramogų centrui statyti.

Visiems Seimo narių pasiūlymams BFK buvo pritarta.

Savivaldybės prašo didinti finansavimą

Didžiausią pasiūlymų paketą BFK pateikė Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, jis iš viso biudžete paprašė surasti 275 mln. eurų.

Pats Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas suformavo tik keletą pasiūlymų, pavyzdžiui, 2,2 mln. eurų skirti Seimo narių patarėjų ir padėjėjų atlyginimams ir dar papildomai apie 118 tūkst. eurų kitų pareigybių asmenų atlyginimams didinti.

Tačiau komitetas pritarė Savivaldybių asociacijos pasiūlymams, kurių bendra suma siekia net 272 mln. eurų.

„Savivaldybių siūlymai yra skirti jų savarankiškumui užtikrinti ir savivaldybėms skirtoms lėšoms numatyti bent jau 2020 m. lygmeniu. Prašome, kad 2021 m. būtų kompensuojamos prognozuojamos lėšos, kurios mažėja 98,1 mln. eurų. Taip pat 55 mln. eurų dėl MMA padidinimo, ikimokykliniam ugdymui dėl nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. padidintų ikimokyklinio ugdymo mokytojų atlyginimo koeficientų, dėl mokinių, kurie mokosi pagal pradinio ugdymo programą antroje klasėje, nemokamo maitinimo“, – Seime pažymėjo Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

Papildomai prašoma ir 100 mln. eurų Savivaldybių paskolų ir garantijų mechanizmui įsteigti. 9,27 mln. eurų – verslo plėtros sąlygoms gerinti ir 9,27 mln. eurų – turizmo plėtrai skatinti.

Žmogaus teisių komitetas papildomai paprašė skirti 948 tūkst. eurų, o didžioji dalis lėšų būtų skirta darbo užmokesčiui.

Sveikatos reikalų komitetas papildomai paprašė 6,1 mln. eurų: 4,8 mln. Mažeikių ligoninei modernizuoti ir 1,3 mln. eurų Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės chirurgijos skyriui remontuoti.

Tokiems siūlymams nepritarė Mykolas Majauskas, jis pažymėjo, kad prisidengdamos COVID-19 banga minimos ligoninės bando pasidaryti „euroremontą“.

Europos reikalų komitetas papildomai paprašė 3,8 mln. eurų, kurie būtų skirti aukščiausios kategorijos valstybės informacinių sistemų infrastruktūrai atnaujinti.

Kaimo reikalų komitetas biudžete savo kuruojamai sričiai papildomai norėtų matyti 175 mln. eurų. Didžiausią sumą – 121 mln. eurų prašoma skirti Žemės ūkio ministerijos asignavimui, pinigai būtų skirti „Proveržio išmaniųjų technologijų diegimo žemės ūkio sektoriuje sukūrimui“, 33,2 mln. eurų – melioracijos valstybės investicijų projektams vykdyti, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai – 3,5 mln. eurų.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas pažymėjo, kad nors sumos ir atrodo didelės, dalį jų prašoma skirti iš DNR plano. „Komitetas kėlė šiokias tokių abejonių dėl sumų, tačiau dalies pinigų prašoma iš DNR plano“, – Seime teigė jis.

Atlyginimus moka iš kreditų

Teisės ir teisėtvarkos komitetas papildomai paprašė 6,9 mln. eurų. Daugiausia lėšų prašoma darbo užmokesčiui. 1 mln. – teisėjų valstybinėms pensijoms, 165 tūkst. eurų kompiuteriams pirkti (darbui nuotoliniu būdu), 1,5 mln. eurų Registrų centro informacinėms sistemoms tobulinti, 1,2 mln. – Teisėjų tarybos darbo užmokesčiui, 1 mln. eurų Generalinei prokuratūrai dėl kreditorinių įsipareigojimų darbo užmokesčiui.

Dėl pastarojo klausimo kilo nemažai aistrų. BFK komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas pažymėjo, kad prokuratūra neturėjo viršyti savo atlyginimų biudžeto, o paskui prašyti padidinti finansavimą.

„Galiu labai paprastai paaiškinti, kaip tai nutiko. Turi 10 mln. eurų, o išleidi 11 mln. eurų. Algos buvo padidintos daugiau, nei buvo turima pinigų. Savivaldybėse to daryti neleisdavome, jos turėdavo išsitekti su savo algos biudžeto fondais. Prokuratūra nuėjo kitu keliu. Jie pasididino ir dabar prašo duoti tą milijoną. Jeigu tokį žanrą naudotų visos institucijos, tai visi susprogtume“, – aiškino V. Ąžuolas.

Aplinkos apsaugos komitetas pateikė tik 3 pasiūlymus, bendra jų suma siekia 4,4 mln. eurų. 681 tūkst. eurų prašoma naujoms darbo vietoms įrengti. Aplinkos apsaugos departamento pertvarkai ir pareigūnų atlyginimams – 2,84 mln. eurų.

Užsienio reikalų komitetas papildomai biudžete paprašė numatyti 2,3 mln. eurų. Daugiausia – 1,6 mln. eurų prašoma Užsienio reikalų ministerijos programai „Užsienio reikalų politikos formavimas“. Pagal šią programą dalis šių pinigų būtų skirti Baltarusijos žmonių ir jų šeimos narių gydymui, reabilitacijai, lėšos teisinėms konsultacijoms. Taip pat dalis būtų skirta vystomajam bendradarbiavimui. 300 tūkst. eurų prašoma, kad būtų galima susimokėti už narystes tarptautinėse organizacijose.

Ant stalo prašymų dėl 218 mln. eurų

Trečiadienį BFK buvo pateikta ir kitų komitetų siūlymų, kurių suma siekė apie 218 mln. eurų. Visiems jiems BFK pritarė.

Ekonomikos komitetas pateikė tik vieną papildomą pasiūlymą, kurio suma – 357 tūkst. eurų. Šie pinigai būtų skirti Viešųjų pirkimų tarnybos buvusiam biudžetui atkurti .

Socialinių reikalų ir darbo komitetas išlaidas prašo padidinti 43,8 mln. eurų. Toks poreikis atsirado antradienį Seime priėmus naujas įstatymo pataisas. 36,7 mln. eurų būtų skirti socialinio draudimo pensijoms papildomai indeksuoti, 5,3 mln. eurų – bendrajai socialinio draudimo pensijos daliai kompensuoti. Papildomai prašoma 883 tūkst. eurų Pabradės, Jurbarko rajono „Skalvijos“ ir Šiaulių „Šaltinio“ vaikų globos namų veiklai užtikrinti.

Švietimo ir mokslo komitete užregistruota pasiūlymų už 91,4 mln. eurų. Iš jų 20 mln. eurų prašoma švietimo pagalbos mokiniui ir pedagoginei psichologinei pagalbai turimiems etatams išlaikyti, 60 mln. – tam, kad švietimo pagalbos specialistų darbo užmokestis būtų suvienodintas su mokytojų atlyginimu. 27,7 mln. eurų prašoma skirti švietimo įstatymo nuostatoms dėl įtraukiojo ugdymo įgyvendinti.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete yra pateikta pasiūlymų už 71,4 mln. eurų. Didžiausią sumą – 64 mln. eurų prašoma skirti Vidaus reikalų ministerijai. BFP posėdyje dalyvavusi vidaus reikalų ministrė Rita Tamšunienė pažymėjo, kad didesnio finansavimo reikia tam, kad pirminės grandies pareigūnai galėtų gauti bent 1 000 eurų į rankas. Papildomai 5,2 mln. eurų prašoma Valstybės saugumo departamentui, 1,2 mln eurų – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

Kultūros komitetas iš biudžeto papildomai paprašė skirti 11,1 mln. eurų. Daugiausia lėšų prašyta viešųjų bibliotekų dokumentų fondams finansuoti – 4 mln. eurų ir valstybės biudžeto kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui didinti – 5 mln. eurų.

BFK taip pat pritarė Genocido ir rezistencijos tyrimų centro prašymui skirti 80 tūkst. eurų partizano Antano Kraujelio namo remonto ir rekonstrukcijos darbų projektui, Mokestinių ginčų komisijai – 70 tūkst. eurų (darbo užmokesčiui ir turtui įsigyti).

Visi pasiūlymai bus pateikti Vyriausybei, o patobulintas biudžeto projektas vėliau bus grąžintas Seimui balsuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt