Verslas

2020.11.11 10:37

Valstybės kontrolė: valdžios sektoriaus deficitas 2021 metais bus didesnis, nei numatyta biudžeto projekte

Monika Grigutytė, ELTA2020.11.11 10:37

Valdžios sektoriaus deficitas šiemet sudarys 8,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o kitąmet – 5,7 proc. BVP, praneša Valstybės kontrolė.

Prognozuojama, kad kitąmet pajamos sudarys 37,3 proc. BVP, o išlaidos – 43 proc. BVP. Fiskalinės institucijos vertinimu, šių metų Lietuvos fiskalinė politika yra anticiklinė.

Taip pat numatoma, kad šiemet valdžios sektoriaus skola sieks 47,2 proc. BVP, o 2021 metais augs toliau ir sudarys 50,7 proc. BVP. Svarbu ne tik stabilizuoti jos didėjimą, bet ir numatyti mažėjimo kryptį, siekiant didinti fiskalinę erdvę.

„Neapibrėžtumas išlieka – atsižvelgiant į prastėjančią epidemiologinę situaciją bei galimus karantino sukeltus apribojimus, dalies jau priimtų ar naujų priemonių gali prireikti ekonomikos skatinimui ir 2021 metais. Neigiamiems rizikos veiksniams išsipildžius, valdžios sektoriaus balansų rodiklių įverčiai gali prastėti ir 2022–2023 metų laikotarpiu. Todėl sprendimus dėl papildomų ilgalaikių įsipareigojimų, kurie didina išlaidas, reiktų priimti atsakingai“, – sako Valstybės kontrolės Biudžeto politikos stebėsenos departamento vyriausioji specialistė Rasa Ibelhauptaitė.

Fiskalinė institucijos analizė parodė, kad Lietuvos valdžios sektoriaus fiskalinis multiplikatorius vidutiniu laikotarpiu gali būti mažesnis nei 1. Tai rodo, kad, valdžios sektoriaus vartojimo išlaidas ir investicijas padidinus 1 proc., BVP gali padidėti mažiau nei 1 proc.

Atnaujintoje fiskalinių rodiklių švieslentėje pateikti fiskaliniai rodikliai yra aukšto rizikos lygio. Esant išskirtinėms aplinkybėms valdžios sektoriaus deficitas ypač didėja, tačiau jas atšaukus, reikės grįžti prie reikalavimų valdžios sektoriaus biudžetams.

Europos Sąjungos lygmeniu aktyvuota Stabilumo ir augimo pakto bendroji išlyga, leidžianti šalims nukrypti nuo reikalavimų valdžios sektoriaus biudžetams. Kovo mėnesį nustatytos išskirtinės aplinkybės, todėl fiskalinės drausmės taisyklių taikymas nuo šių metų laikinai susiaurintas. Biudžeto projekte laikomasi prielaidos, kad 2022 metais turėtų būti grįžtama prie visų fiskalinės drausmės taisyklių taikymo.