Verslas

2016.02.09 11:13

Rusija neatsisako „Turkijos srauto“

ELTA 2016.02.09 11:13

Maskva neatsisako dujotiekio „Turkijos srautas“ projekto, bet kol kas neprognozuoja jo tolesnio likimo, praneša „RIA Novsoti“ cituodama Rusijos ambasadorių Turkijoje Andrejų Karlovą.

„Rusija neatsisako „Turkijos srauto“ projekto, bet kamuolys didžiąja dalimi Turkijos pusėje“, – pažymėjo ambasadorius. Pasak jo, po to, kai buvo pasirašytas memorandumas dėl šio projekto, Rusija labai greitai įvykdė savo įsipareigojimų dalį. „Dabartinėmis sąlygomis labai sunku prognozuoti projekto likimą, todėl mes pirmiausia laukiam, kada Turkijos pusė susipras ir padarys tai, ką ji turėjo padaryti siekdama normalizuoti tarpvalstybinius santykius“, – pabrėžė A. Karlovas.

Ambasadoriaus nuomone, privaloma sąlyga santykiams tarp dviejų valstybių normalizuoti būtų Turkijos sprendimas pateikti oficialų atsiprašymą dėl incidento lapkritį, kai Ankara numušė šalies oro erdvę pažeidusį Rusijos bombonešį. Turkijos kariuomenės pareigūnai tada pareiškė, kad į šalies oro erdvę įskridusį Rusijos bombonešį karinės pajėgos įspėjo, tačiau, orlaivio Su-24 pilotams į įspėjimą nereagavus, jis buvo numuštas Turkijos naikintuvų. Maskva tvirtai laikosi pozicijos, kad jos karinis lėktuvas nepažeidė Turkijos oro erdvės.

Sausio 11 dieną Bulgarijos laikraštis „Standart“ rašė, kad darbai prie „Turkijos srauto“ dujotiekio bus atnaujinti, tačiau Rusijos energetikos ministerija šią informaciją paneigė.

Problemų dėl šio dujotiekio statybos projekto vykdymo prasidėjo dar 2015 m. vasarą. Liepą „Gazprom“ pareiškė, kad „South Stream Transport“ nutraukė kontraktą su Italijos „Saipem“ dėl pirmosios „Turkijos srauto“ atšakos tiesimo, – pasak „Gazprom“, joms nepavyko pasiekti susitarimo daugeliu darbinių ir komercinių klausimų. Tuo pat metu tarp Maskvos ir Ankaros kilo nesutarimų dėl dujų nuolaidos dydžio. Liepos 29 d. Rusijos energetikos ministerija Aleksandras Novakas neatmetė dujotiekio statybos pradžios atidėjimo galimybės.

2015 m. lapkritį, kai Turkijos oro pajėgos numušė rusų lėktuvą netoli Sirijos sienos, santykiai tarp abiejų valstybių smarkiai pablogėjo ir projektui iškilo rimta grėsmė.