Verslas

2016.02.08 16:48

R. Masiulis: Lietuva nesitiki Baltarusijos keršto

BNS2016.02.08 16:48

Lietuvos vyriausybė nesitiki, kad Baltarusija galėtų imtis atsakomųjų priemonių Lietuvos atžvilgiu, šaliai bandant blokuoti Astravo atominės elektrinės projektą, pirmadienį paskelbtame interviu pareiškė energetikos ministras Rokas Masiulis.

Ministro teigimu, baltarusiškų prekių tranzitas per Klaipėdos uostą ir atominės elektrinės statybos „nėra susiję klausimai“.

„Teigti, kad baltarusiai tam tikra prasme galėtų keršyti Lietuvai kitose srityse, nemanau, kad yra pagrįsta“, – sakė R.Masiulis Europos humanitarinio universiteto Medijų centrui duotame interviu, kuris parengtas bendradarbiaujant su BNS.

Lietuvos vyriausybė teigia, kad Baltarusija nesilaiko saugumo ir aplinkosaugos standartų, statydama atominę elektrinę Astrave 50 kilometrų nuo Vilniaus. Šiuo metu svarstomos iniciatyvos blokuoti šioje jėgainėje pagamintos elektros importą į Europos Sąjungos (ES) rinką.

Europos humanitarinio universiteto Medijų centras, BNS

Kroviniai iš Baltarusijos sudaro apie trečdalį Klaipėdos uoste perkraunamų krovinių. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pastaraisiais metais keletą kartų skirtingomis progomis buvo pareiškęs, kad jog Minskas svarsto sumažinti baltarusiškų krovinių tranzitą per Klaipėdą, jį perkeliant į Rusijos uostus.

R. Masiulio teigimu, Lietuva siekia, kad elektrinė būtų statoma kitoje vietoje, nes atominio įvykio atveju, Vilnius „patenka į patį karščiausią epicentrą“. Anot ministro, nerimą kelia tai, kad prieš statybą nebuvo atlikti seisminiai tyrimai, nors per pastaruosius 150 metų toje vietoje yra įvykę penki žemės drebėjimai nuo 5 iki 7 balų pagal Richterio skalę. Lietuva taip pat nerimauja dėl to, kad aušinimui būtų naudojamas Neries upės vanduo.

„Jeigu jėgainė negali būti patraukta, ji turėtų būti pastatyta pagal tarptautinius standartus“, – kalbėjo R. Masiulis.

R. Masiulis neseniai kreipėsi į Latvijos, Estijos, Suomijos ir Lenkijos ministrus, ragindamas „pasiųsti aiškų signalą, kad ES nebus priimama elektra, kuri gaminama pažeidžiant tarptautinius branduolinės saugos reguliavimus“.

Opozicijoje esantys konservatoriai tikina, kad tokių priemonių nepakanka siekiant užkirsti kelią Astravo projektui. Jie siūlo pasienyje įrengti konverterius, kad būtų užkirstas kelias elektros srautui iš Baltarusijos.

Tiek nepartinis R. Masiulis, kurį į pareigas delegavo Darbo partija, tiek konservatoriai dėl šio projekto siūlo pasirašyti politinių partijų susitarimą.

Atominę elektrinę Baltarusijoje stato Rusijos branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“. Baltarusija teigia, kad pirmasis Astravo atominės elektrinės blokas gali būti paleistas 2018 metais.

Minskas ne kartą atmetė Lietuvos priekaištus, sakydamas, kad atominėje  elektrinėje užtikrins aukščiausius saugumo standartus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.