Verslas

2020.11.09 12:28

Seimo BFK pradėjo svarstyti komitetų išvadas dėl biudžeto projekto

Kornelija Mykolaitytė, Lukas Blekaitis, ELTA2020.11.09 12:28

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pirmadienį pradėjo svarstyti papildomų komitetų išvadas dėl 2021 metų biudžeto projekto.

Seimo Europos reikalų komitetas siūlė atkreipti dėmesį į sveikatos apsaugą, investicijas.

„Prašo atkreipti dėmesį į tai, kad esant COVID–19 pandemijai ir neapibrėžtumui dėl jos raidos bei poveikio sveikatai ir ekonomikai, dėmesys turi būti ne tik Europos Sąjungos ir bendrojo finansavimo paramos tempams, bet ir nacionalinių bei ES lėšų nukreipimui labiausiai reikalingoms finansavimo kryptims: sveikatos apsaugai ir jos sistemos stiprinimui, produktyvioms, ilgalaikes aukštą pridėtinę vertę, atsigavimą skatinančioms investicijoms“, – sakė komiteto pirmininko pavaduotoja Rasa Budbergytė.

Tuo metu Aplinkos apsaugos komitetas turėjo siūlymų dėl papildomo finansavimo skyrimo.

„Vyksta didelė struktūrinė pertvarka, jungiamos visos aplinkosaugos kontroliuojančios institucijos ir centralizuojama Aplinkos apsaugos departamente. Tai įvyks liepos 1 dieną ir tam prašome papildomų 2,8 mln. eurų darbo užmokesčiui, papildomai 600 tūkst. eurų darbo vietoms įrengti naujoje įstaigoje“, – sakė komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.

Tuo metu Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis atkreipė dėmesį į lėšų poreikį dėl vystomojo bendradarbiavimo, taip pat įmokų tarptautinėse organizacijose.

„Visų pirma kalbu apie vystomąjį bendradarbiavimą, čia Lietuva paskutinėje vietoje tarp ES valstybių. Iškilo vystomojo bendradarbiavimo nauji poreikiai, kadangi Užsienio reikalų ministerija pradėjo įgyvendinti Baltarusijos žmonių pagalbos planą, todėl prašome skirti papildomai 1,6 mln. eurų. Kitas pasiūlymas dėl įmokų ir mokesčių už narystę tarptautinėse organizacijose. Čia paskaičiuota pagal 2020 metų faktines sąskaitas, tačiau būtinos lėšos auga ir reikėtų papildomai 300 tūkst. eurų sumokėti mokesčiams į tarptautines organizacijas“, – sakė J. Bernatonis.

Jis taip sakė, kad reikalingas papildomas finansavimas dėl informacinių technologijų ir ryšio saugumo užtikrinimo diplomatinėse atstovybėse.

„Ministerija kreipėsi į Vyriausybę, prašė skirti 1,5 mln. eurų, buvo paskirta 1,1 mln. eurų. Už tas lėšas šito plano negalima atlikti. Todėl prašome, kad būtų skirta 400 tūkst., kaip numatyta plane“, – sakė J. Bernatonis.

Kaimo reikalų komitetas iš esmės biudžeto projektui pritarė.

„Atitinkamai esame pateikę tam tikrus siūlymus. Atsižvelgdami į Lietuvos žemės ūkio tarybos siūlymus, yra du siūlymai, susiję su DNR planu, tos sumos galbūt šokiruojančios kai kurios yra, pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerijos asignavimų yra siūloma 121,4 mln. eurų, tai yra susiję su proveržiu išmaniųjų technologijų diegimui žemės ūkio sektoriuje. Komitetas kėlė tam tikras abejones dėl sumų, bet šaltinis eina iš DNR plano“, – sakė komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.

„Pagrindinis akcentas – mūsų tam tikrų institucijų finansavimui, pirmiausiai – Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai“, – pridūrė jis.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas taip pat turėjo pasiūlymų dėl asignavimų.

„Dėl Konstitucinio Teismo, yra skirta trijų teisėjų išeitinėms kompensacijoms, jų kadencijos baigiasi kovą, bet nauji teisėjai nėra paskirti ir jeigu ta situacija liks tokia iki metų galo ir teisėjų rotacija bus vykdoma kitais metais, šie 98 tūkst. eurų šiais metais biudžete skirtų asignavimų liks biudžete, o kitais metais tai nėra numatyta. Komitetas prašo papildomai skirti 98 tūkst. eurų išeitinėms kompensacijoms, įvertinus tuos sprendimus, kuriuos Seimas priims šiais arba kitais metais“, – sakė komiteto patarėja Rita Karpavičiūtė.

Tuo metu Teisėjų tarybai komitetas prašo skirti 1,6 mln. eurų papildomų asignavimų.

Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas iš esmės biudžeto projektui pritarė.

„Komitetas suformulavo vieną pasiūlymą, į kurį labiausiai atkreipė dėmesį, tai su Seimo kanceliarija skirtais asignavimais darbo užmokesčiui. Prašoma padidinti 2,5 mln. eurų asignavimus darbo užmokesčiui Seimo kanceliarijai, kadangi šių pinigų nėra numatyta, o įstatymus įgyvendinti reikia. 2,2 mln. eurų tam, kad būtų galima Seimo narių padėjėjams ir patarėjams mokėti atlyginimus, kurie garantuojami valstybės tarnybos įstatyme“, – teigė Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro vedėja Lina Milonaitė.

Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė prašė padengti padidėjusias savivaldybių išlaidas.

„Savivaldybių siūlymai iš esmės nukreipti į jų savarankiškumo užtikrinimą ir savarankiškų savivaldybių lėšų numatymą bent jau 2020 metų lygmens. Prašome, kad 2021 metai būtų kompensuojama prognozuojamos lėšos, kurios mažėjo 98 mln. eurų.

Taip pat prašome kompensuoti centrinės valdžios sprendimais padidėjusias išlaidas 2021 metais. Dėl mėnesinės algos didinimo ir kitų išlaidų, tokių prognozių, kad savivaldybių biudžetai 2020 metais turėjo stipriai augti, tos išlaidos nebuvo kompensuojamos įstatymo“, – BFK komitete sakė R. Žakaitienė.

Kitų komitetų išvadas BFK svarstys trečiadienį.