Verslas

2012.06.19 12:43

Seimas pritarė tolimesniam AE statybų projekto plėtojimui

ELTA 2012.06.19 12:43

Antradienį Seimas po balsavimo pritarė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektui. Šis pritarimas reiškia, kad Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas gali būti vykdomas toliau.  

Antradienį Seimas po balsavimo pritarė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektui. Šis pritarimas reiškia, kad Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas gali būti vykdomas toliau.

72 Seimo nariai balsavo už, 18 – prieš, 32 susilaikė.

Vieningai už projektą balsavo valdantieji: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų ir centro sąjungos bei Liberalų sąjūdžio frakcijų nariai. Projektą palaikė ir dauguma opozicinės Darbo partijos narių. Tuo metu dauguma „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos narių, mišrios Seimo narių grupės narių, taip pat visi Krikščionių partijos ir Socialdemokratų partijos frakcijos nariai balsavo prieš arba susilaikė.

Krikščionių partijos frakcijos prašymu, kuriam balsuodami Seimo nariai pritarė, iki projekto priėmimo Antikorupcijos komisija turės pateikti projekto vertinimą antikorupcijos požiūriu.

Seimo dar laukia balsavimas dėl koncesijos sutarties su „Hitachi“ patvirtinimo.

Galutinis balsavimas dėl įstatymo pataisų, reikalingų statyti VAE, numatytas ketvirtadienį.

Diskusijoje Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas konservatorius Rimantas Jonas Dagys pabrėžė, kad būsima jėgainė atneš daug investicijų, sukurs daug naujų darbo vietų, mažins emigracijos srautus. Dėl sutarčių sąlygų, anot jo, reikia derėtis, ieškoti Lietuvai priimtiniausio varianto.

Socialdemokratas Mindaugas Bastys teigė, kad duota per mažai laiko įsigilinti į Koncesijos sutartį. Be to, jo vertinimu, valstybė per daug prisiima atsakomybės, o valstybės, kurios dalyvaus kaip akcininkės, priešingai, neprisiima jokios.

M. Basčio partijos kolega Vytenis Povilas Andriukaitis citavo konservatorių rinkimų programos nuostatas, kurioje kalbama apie naująją AE. Jis pabrėžė, kad naujoji jėgainė įklampins valstybę į skolas bei daro geopolitinę žalą. Parlamentaras ragino jėgainę kartu statyti su Prancūzija, Rusija, Baltarusija, kurios galėtų išvežti uždaromos Ignalinos AE radioaktyviąsias atliekas.

„Tada išties matytume projektą, kuris geopolitiškai būtų teisingas, jis kurtų darbo vietas ES. Šis projektas turėjo būti ES ir Rusijos projektas, o ne geopolitinis projektas. Šiuo atveju svarstome projektą, kuris prilyginamas „Williams“ variantui. Tai bus „Williams“ ne kvadratu, o kubu“, – dėstė V. P. Andriukaitis.

Prieš Visagino AE pasisakanti Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė Birutė Vėsaitė teigė, kad Socialdemokratų frakcija šiame etape balsuos prieš.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma kalbėjo, kad sprendimas statyti AE priimtas seniai, dar Algirdo Mykolo Brazausko laikais.

„Lietuva dabar turi šansą, tą galime padaryti pigiau ir turėti pranašumą“, – ragino jis. AE privalumais jis įvardino pigią elektros energiją, prevenciją kaimynystėje statomoms jėgainėms, naujų darbo vietų sukūrimą. Esą atominė energetika yra energetikos ateitis.

Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos atstovė Rima Baškienė kalbėjo, kad naujoji jėgainė yra našta Lietuvai, lietuvių darbo vietas užims kitataučiai. Ji atkreipė dėmesį į aplinkosauginių organizacijų pastabas, suabejojo reaktoriaus patikimumu ir saugumu, radioaktyvių atliekų tvarkymu.

„Ar suvokiame, kokią atsakomybę prisiimame? Ar mūsų valstybei svarbi žmonių nuomonė. Klausimų ženkliai daugiau nei atsakymų. Siūlau nesišildyti po abejotina atomine saule“, – teigė politikė.

„Tvarkietis“ Julius Veselka ragino „drąsiai balsuoti už naująją jėgainę“, nors, jo teigimu, projektą ir reikia taisyti. Anot jo, ji garantuos Lietuvai energetinę nepriklausomybę ir mažesnes elektros kainas 50 metų į priekį, ir šio balsavimo metu partijų nariai neturėtų klausyti savo „vadukų“, bet apsispręsti patys.

Tuo tarpu konservatorius Gintaras Songaila apkaltino Vyriausybę, kad ji pateikė balsavimui VAE projektą, kartu nepateikusi ir visų galimų alternatyvų, pavyzdžiui, platesnio biokuro ar kitų žaliosios energetikos rūšių, naudos skaičiavimo.

Užsienio reikalų ministras konservatorius Audronius Ažubalis sakė, kad tie, kurie balsuos prieš Visagino AE, balsuos už atomines elektrines Baltarusijoje, Astrave ir Karaliaučiuje.

Savo valią, ar palaikyti Visagino AE, parlamentarai išreikš balsuodami.

VAE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuojama, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020–2021 metais.

Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7–10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10–15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038–2040 metų.

Gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas – Japonijos „Hitachi“.

Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.