Verslas

2020.11.07 22:19

Nuo pavasario šalnų nukentėję sodininkai gaus paramos, tačiau ji visos žalos nepadengs

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.07 22:19

Pernai dėl pavasario šalnų patyrę didelių nuostolių, sodininkai pagaliau sulaukė žinios iš Žemės ūkio ministerijos – dar šiemet numatoma skirti pusantro milijono eurų paramos. Tačiau pusantrų metų lauktą kompensaciją sodininkai sako turės atiduoti bankams kaip palūkanas, mat laiku negavę žadėtų kompensacijų buvo priversti imti paskolas arba mažinti darbų apimtis.

Pasvalio rajono Aukštikalnių soduose po pernykščių pavasario šalnų, skaičiuojama, skintas beveik tris kartus mažesnis derlius nei šiemet ir dėl to patirta didžiulių nuostolių. Nors praėjo pusantrų metų, Žemės ūkio ministerija tik dabar paskelbė išmokėsianti kompensacijas. Tačiau Aukštikalnių sodų direktorius sako, kad žadama parama visos žalos nekompensuos.

„Pas mus derliaus netekimas buvo apie šeši septyni šimtai tūkstančių. (...) Kažkiek pasidengs tie nuostoliai, bet čia bus labai nedidelė dalis“, – sakė „Aukštikalnių sodai“ direktorius Arvydas Paškevičius.

Žinios. Geros žinios dėl šalnų nukentėjusiems sodininkams: ministerija žada paramą

Pernykštės pavasario šalnos sunaikino apie 80 proc. šalies sodų ir uogynų derliaus. Verslinių sodų asociacijos skaičiavimais, sodininkai patyrė maždaug 7 milijonų eurų nuostolių. Žemės ūkio ministerija po pusantrų metų laukimo paskelbė, kad kompensuos tik dalį – numatyta skirti vieną su puse milijono eurų.

„Ta subsidija vis tiek kažkiek pagelbės, bet tikrai neatgaivins sodininkystės. Norint atgaivinti sodininkystę, reikia rimtesnių žingsnių iš Vyriausybės, kad iš tikrųjų ta šaka atsistotų“, – tvirtino Verslinių sodų asociacijos prezidentė Vitalija Kuliešienė.

Pasak asociacijos prezidentės, negavę pajamų dėl prarasto derliaus, sodininkai pritrūko apyvartinių lėšų, o laukdami kompensacijos turėjo sukti galvas kaip išgyventi.

„Vieni ėmė paskolas, kiti savo pinigus, kiti susimažino resursus, kiti atleido žmones laikinai arba juos nukreipė kažkur kitur dirbti, bet visiškai negali nueiti nuo sodininkystės, nes į sodininkystės šaką investavome labai didelius pinigus“, – pasakojo V. Kuliešienė.

Žemės ūkio ministerijos atstovas sako, kad viskas esą ilgai užtruko dėl derybų su Briuseliu. Tačiau kompensacijas žada pradėti mokėti dar šiemet.

„Paramos mokėjimo taisyklės turėjo būti suderintos su Europos Komisija, o Europos Komisija pritarė taisyklėms, mes gavom jos pritarimą tik prieš kelias savaites, dėl to taip viskas ir užtruko“, – aiškino Žemės ūkio ministerijos atstovas Linas Vingras.

Nuo pavasarinių šalnų labiausiai nukentėjo Biržų rajonas – čia nuostolius deklaravo net 28 sodininkai. Iš viso dėl paramos kreipėsi 260 šalies sodų savininkų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt