Verslas

2016.02.05 17:40

Lietuvos ekonomika „laimingesnė“ už prancūzų, bet nėra kuo džiaugtis?

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2016.02.05 17:40

Vargingiausių pasaulio ekonomikų sąraše Lietuva užima 23 vietą – jos pozicija geresnė nei Prancūzijos, tačiau džiaugtis nėra kuo: matuojami rodikliai mažai atspindi gyventojų gerovę. Taip LRT.lt sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. 

„Bloomberg“ paskelbtas „vargingiausių ekonomikų indeksas“ rodo, kad prasčiausiai sekasi Venesuelai, o „laimingiausia“ ekonomika pasižymi Tailandas. Per metus šiame indekse Lietuvos situacija suprastėjo – ji kilo iš 29 į 23 vietą, tačiau yra geresnėje pozicijoje nei Prancūzija bei euro zonos vidurkis.

Vargingiausias ir sėkmingiausias valstybes „Bloomberg“ įvardija, skaičiuodama šalies nedarbo lygį ir vartotojų kainų indeksą.

„Aišku, kad Lietuva pagal šį indeksą atrodo gerai, nes, kainoms sumažėjus dėl atpigusios naftos ir kuro, defliacija pernai siekė 1 proc. Palyginti su kitomis ES šalimis, nedarbo lygis Lietuvoje yra žemesnis. Nemažoje dalyje ES valstybių nedarbo lygis yra dvigubai didesnis nei Lietuvoje.

Šiais aspektais Lietuva iš tiesų atrodo neblogai, tačiau toks indeksas neapima daugybės kitų gyventojų gerovės aspektų, kaip, pavyzdžiui, gyventojų perkamosios galios“, – kalba N. Mačiulis.

Ekonomistas pabrėžia, kad žema infliacija arba jos nebuvimas nereiškia didelės gyventojų perkamosios galios. Darbo užmokesčio skirtumai gali lemti tai, kad labai aukštai tokiame reitinge esančios valstybės gyventojai iš tiesų jausis prastai tiek materialiai, tiek nematerialiai.

„Jei, pavyzdžiui, palygintume darbo užmokesčio pokytį Lietuvoje ir Prancūzijoje, atrodytų, kad Lietuvoje yra penkis kartus geresnė situacija, nes vidutinis darbo užmokestis pernai augo 5 proc., o Prancūzijoje – kiek daugiau nei 1 proc. Bet pokytis dar nieko nesako apie absoliučią gerovę, nes vidutinis darbo užmokestis Prancūzijoje yra kelis kartus didesnis nei Lietuvoje. Tai, net ir esant mažesniam augimui, Prancūzijos gyventojų kišenės turbūt pasipildė didesniu eurų skaičiumi, nei lietuvių“, – sako ekonomistas.