Verslas

2016.02.05 09:58

Vokietijoje sukritikuotas pasiūlymas apriboti atsiskaitymus grynaisiais

ELTA 2016.02.05 09:58

Vokietijos finansų ministro Wolfgango Schaeuble pasiūlymas apriboti operacijų grynaisiais mastą, siekiant užkirsti kelią pinigų plovimui ir terorizmo finansavimui, ketvirtadienį Vokietijoje sulaukė kritikos, praneša „EUbusiness“.

Šalyje, kur žmonės vis dar mieliau atsiskaito grynaisiais, netgi šalies Centrinis bankas kritikuoja vyriausybės pasiūlymą.

„Vokietijos piliečiams bet koks apribojimas naudoti grynuosius yra kėsinimasis į jų asmeninę ekonominę laisvę“, – sakė šalies Centrinio banko valdybos narys Carlas-Ludwigas Thiele, atsakingas už pinigų valdymą.

Panašios nuomonės laikosi ir konservatorių partijos finansų ekspertas Hansas Michelbachas. Anot jo, limito atsiskaitymams grynaisiais įvedimas reikštų „nepateisinamą kėsinimąsi į piliečių veiksmų laisvę“.

Žiniasklaida taip pat karingai sutiko tokį pasiūlymą. Dienraštis „Sueddeutsche Zeitung“ perspėjo dėl neigiamų padarinių svarbiems sektoriams, kaip antai, kvalifikuoti amatai arba panaudotų automobilių prekyba. Ministerijos planai jau sulaukė kritikos iš prekybos atstovų pusės, konkrečiai – iš naudotų automobilių, baldų, prabangos prekių pardavėjų ir net juvelyrų. Prieš tokį siūlymą pasisakė ir žmogaus teisių gynėjai.

Trečiadienį W. Schaeuble pasiūlė įvesti 5 tūkst. eurų limitą atsiskaitymams grynaisiais, o didesnes sumas mokėti per banką. Tačiau tam, kad toks pasiūlymas būtų veiksmingas, jis turėtų galioti Europos mastu.

Vokietijoje apie 79 proc. mokėjimų atsiskaitoma grynaisiais, rodo šalies Centrinio banko statistika.

Kritikai, tarp jų ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), perspėja, kad tokia praktika dar labiau supaprastintų pinigų plovimą.

Kaip rodo Finansų ministerijos užsakymu atliktas tyrimas, nešvarių pinigų plovimo mastai Vokietijoje kasmet siekia iki 100 mlrd. eurų.

Pagrindinė priežastis, lėmusi svarstyti tokią galimybę, yra kova su tarptautinio terorizmo finansavimu, įskaitant ir grupuotės „Islamo valstybės“ (IS) finansavimą per Vakarų šalyse esančius šalininkus. Po teroro išpuolių Paryžiuje 2015 m. lapkritį pasaulis tapo kitoks, teigiama šalies Finansų ministerijos siūlomų naujovių pagrindimo dokumente. Grynieji pinigai yra svarbi teroristų finansavimo priemonė.