Verslas

2020.11.05 18:09

Energetikos ekspertas: ginčai dėl elektros Lietuvos viduje, tiek tarp Baltijos šalių yra Kremliaus pergalė

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.05 18:09

Baltijos šalims nerandant sutarimo dėl elektros pirkimo pradėjus veikti atominei Astrave, Latvija atskirai pradėjo prekiauti su Rusija. Energetikos ministras sako, kad tokio sprendimo ir tikėjosi – esą kol energetikos reguliavimo taryba nepatvirtins bendros metodikos, Lietuva nieko imtis negali. Energetikos ekspertas Romas Švedas sako, kad tiek ginčai dėl elektros Lietuvos viduje, tiek tarp Baltijos šalių yra Kremliaus pergalė.

„Natūralu, kad vakuumo negali būti – nuo šiandien dienos prekyba tarp Latvijos ir Rusijos vyksta“, – pripažįsta ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pirkti elektrą iš Rusijos Latvija nusprendė po to, kai Lietuvos energetikos reguliavimo tarnyba nepatvirtino metodikos, pagal kurią elektrą kartu būtų pirkusios visos trys Baltijos šalys.

Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkė Inga Žilienė pabrėžia – Latvija ir Estija iki šiol neturi „antiastravinio“ įstatymo.

„Mano asmenine nuomone, vienas esminių dalykų yra tai, kad Lietuvoje turime galiojantį antiastravinį įstatymą, Latvija ir Estija tokių įstatymų neturi iki šiol, tai tik politinio lygmens viceministrų susitarimai. Jie vertina kaip politinį dalyką, mes manome, kad turi būti vertinama, ar tikrai teisingi principai ir technologiniai aspektai“, – sako I. Žilienė.

Energetikos ekspertas Lietuvos institucijų ir Baltijos šalių tarpusavio nesutarimus vadina Kremliaus pergale

Latvija iš Rytų elektra anksčiau apsirūpindavo per Lietuvą. Bet antradienį pradėjus veikti atominei Astrave ir tiekimą su Baltarusija nutraukus, Baltijos šalys prekiauti tarėsi per Latvijos–Rusijos jungtį. Lietuvos energetikos reguliavimo tarnybai toks būdas neįtinka – esą taip beveik dvigubai išaugs rusiškos elektros srautas.

„Mūsų vienas iš esminių siūlymų – kad išduodant pralaidumus prekybai būtų vertinamas praėjusios paros fizinių jungčių panaudojamumas ir į tai būtų atsižvelgiama skaičiuojant pralaidumus. Manome, kad tokiu principu galima būtų įgyvendinti ir Latvijos, Estijos siekį prekiauti su Rusija, taip pat įgyvendinant ir antiastravinį įstatymą“, – sako I. Žilienė.

Neatmetama, kad Estija ir su Rusija prekiauti jau pradėjusi Latvija gali pasitvirtinti dvišalį dokumentą. Energetikos ministras sako, kad kol šalies reguliuotojas nepatvirtino metodikos, Lietuva tegali būti stebėtoja.

„Baltijos šalys nei tiesiogiai, nei netiesiogiai neperka elektros energijos iš Baltarusijos, tai reiškia, kad įstatymas įgyvendinamas – tai svarbiausias tikslas ir interesas, ir šiai dienai to pakanka. Kol nėra bendros metodikos, kol jos nepatvirtino mūsų Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, mes esame stebėtojai“, – sako ministras Ž. Vaičiūnas.

Energetikos ekspertas R. Švedas Lietuvos institucijų ir Baltijos šalių tarpusavio nesutarimus vadina Kremliaus pergale. Anot jo, neradus sutarimo ateityje grėsmės gali didėti.

„Lietuva patampa Kremliaus įkaite, nes Baltarusijos atominė yra Kremliaus projektas, nes naudojama rusiška technologija, rusiški pinigai. Šita situacija liudija, kad šis Kremliaus projektas jau skina pirmąsias pergales.

Jeigu mūsų nesutarimas su Baltijos šalimis gilės, jis gali kelti riziką kitiems projektams – tokiems kaip sinchronizacijos su kontinentiniais Europos tinklais įgyvendinimas“, – sako R. Švedas.

Toliau dėl trišalio – visų Baltijos šalių susitarimo – bus deramasi kitą savaitę energetikos reguliuotojams susitikus su Europos Komisijos atstovais.