Verslas

2020.11.05 13:34

Vaičiūnas: komercinis elektros srautas iš Baltarusijos bus nulinis iki Baltijos šalių sinchronizacijos

Lukas Blekaitis, ELTA2020.11.05 13:34

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad komercinis elektros srautas per Lietuvos-Baltarusijos skerspjūvį bus nulinis iki pat sinchronizacijos projekto įgyvendinimo 2025 metais.

Parlamentas Žygimantas Pavilionis ministro teiravosi, ar elektra iš Baltarusijos nepatenka į Baltijos šalių rinką.
„Kaip žinoma, pagal 2018 metų sutartą tarp trijų Baltijos šalių metodologiją, nuo Astravo AE paleidimo turi būti nustatytas nulinis pralaidumas tiek iš Rusijos, tiek iš Baltarusijos, tačiau, mūsų duomenimis, ta elektra jau patenka į Baltijos šalių rinką per Rusijos-Latvijos jungtį ir, atrodo, per mūsų skerspjūvį. Ar jūs galite tai patvirtinti ar paneigti?“ – Vyriausybės valandoje Seime klausė Ž. Pavilionis.

Ž. Vaičiūnas teigė, kad komercinis srautas per Lietuvos-Baltarusijos skerspjūvį yra nulinis.

„Tuo metu, kai startavo Astravo AE, (...) Lietuvos-Baltarusijos pjūvis buvo nunulintas per 32 minutes ir 11.38 val. prekybinis komercinis srautas buvo nulinis, yra iki šiol nulinis ir toks bus iki 2025 metų iki Baltijos šalių sinchronizacijos, kai nebeliks techniškai galimybių prekiauti elektra.

Jau metus tiek viešai, tiek ir ne viešai tarpinstituciniuose susitikimuose, tiek Seime šitą prognozę turėjome, šitą argumentą sakiau, tikrai gali būti tokia situacija, kad Latvija ir Estija turės dvišalę metodiką. Turėtume džiaugtis tuo, kad turime tą rezultatą ir jos vadovaujasi ta metodika, kuri buvo suderėta, kuri neleidžia prekiauti baltarusiška elektra ir sumažina rusiškos elektros apimtis“, – Vyriausybės valandoje Seime sakė Ž. Vaičiūnas.

ELTA primena, kad Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” antradienį nustatė nulinį pralaidumą komerciniam elektros srautui iš Baltarusijos.

„Litgrid“ Sistemos valdymo centre antradienį 11.06 val. užfiksavus duomenis, rodančius elektros gamybą AE, „Litgrid“ nuo 11.38 val. nustatė 0 megavatų pralaidumą komerciniam elektros srautui iš Baltarusijos.