Verslas

2020.11.05 11:06

Seimas tarė galutinį žodį: naikina lengvatą, taigi už smulkmenas iš Kinijos sumokėsime kiek daugiau

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.11.05 11:06

Po balsavimo Seimas pritarė panaikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą smulkioms, iki 22 eurų vertės siuntoms iš trečiųjų šalių. Pakeitimai turėtų įsigalioti 2021 metų liepą.

Už įstatymo pataisas balsavo – 76 seimo nariai, susilaikė – 0, prieš – 0.

Šiuo metu smulkmenoms iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui Kinijos, kurių vertė siekia iki 22 eurų, PVM nėra taikomas. Tačiau pagal priimtas įstatymo pataisas jos bus apmokestinamos PVM (21 proc.) nuo liepos 1 d.

Prekėms nuo 22 iki 150 eurų – ir toliau bus taikomas dabar galiojantis PVM mokestis, o virš 150 eurų kainuojančioms prekėms PVM mokestis ir 0–22 proc. dydžio muito mokestis.

Konservatorius Mykolas Majauskas siūlė palaikyti įstatymo projekto pakeitimą, nes piktnaudžiavimo atvejų, kada nurodoma mažesnė siuntos vertė, yra daug.

„Lengvata, kuri galioja metai iš metų, tapo piktnaudžiavimo šaltiniu ir instrumentu tiems, kurie siuntėsi prekes iš trečiųjų šalių didesnės vertės, tačiau deklaruodavo mažesnę vertę. Taip jie išvengdavo PVM mokesčio. Tokių atvejų yra daug. ES direktyva reikalauja panaikinti tokią lengvatą“, – Seime kalbėjo M. Majauskas.

Seime premjeras Saulius Skvernelis taip pat teigė pritariantis PVM lengvatos panaikinimui: „Manau, kad tokia prekyba su Kinija neduoda didelės naudos. Mes prarandame tas naudas, todėl tos lengvatos galėtų nebelikti“, – sakė S. Skvernelis

Viešosios politikos analizės ir konsultacijų bendrovės ESTEP tyrimas parodė, kad pernai dėl elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos prekybos sektorius negavo 142 mln. eurų pajamų, iš jų apie 18 mln. eurų – mažos vertės siuntos. Tai sudaro maždaug 1 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos.

ESTEP ekspertas Titas Budreika yra teigęs, kad prekybininkai išnaudoja reguliavimo spragas ir, siekdami išvengti mokesčių, deklaruoja mažesnę prekės vertę, nei yra iš tikrųjų

Europos Komisija nustatė, kad dėl mokestinių lengvatų bei neteisingo deklaravimo į valstybių narių biudžetus nesurenkama apie 7 mlrd. eurų per metus.

Lietuvos pašto duomenimis, tik trys siuntos iš tūkstančio yra apmokestinamos muitais ir ši dalis pastaraisiais metais mažėja.