Verslas

2020.11.04 15:32

Verslas vėl užveria duris: kur apsilankyti artimiausias tris savaites nebus galimybės ir kokios paramos verslas gali tikėtis

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.11.04 15:32

Artimiausias tris savaites teks pamiršti kavines, sporto klubus, teatrus ir kai kurias kitas vietas. Būtent tiek laiko šalyje truks nuo šeštadienio prasidėsiantis karantinas. Vis dėlto prekybos centrai, grožio salonai ir kai kurios kitos vietos dirbs toliau, tačiau čia bus privaloma laikytis saugumo reikalavimų.

Verslininkams, kurie dėl karantino patirs sunkumų, žadama valstybės pagalba.

Numatoma, kad verslas galės pretenduoti į paramą, tačiau tam bus privaloma atitikti numatytus kriterijus.

Nukentėjusio verslo apyvarta turėtų sumažėti bent 30 proc. ir ne mažiau nei 40 proc. ūkinės veiklos vykdytojų atitinkamame sektoriuje taip pat turėtų būti patyrę apyvartos sumažėjimą per pastaruosius šešis mėnesius, palyginti su 2019 m. atitinkamu laikotarpiu. Tai bus nustatoma, remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenis.

Šie reikalavimai sulaukė kritikos per Vyriausybės pasitarimą. Verslo atstovai tikino, kad tokiu atveju vėl susidarys situacija, kai bendrovė savo veiklą yra registravusi vienoje srityje, bet realiai ją vykdo kitoje ir patiria nuostolius. Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė siūlė įtraukti galimybę dėl paramos kreiptis ir pačioms bendrovėms, kurios, pagal VMI, į sąrašą pagalbai gauti nepatenka.

Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Andrius Romanovskis ragino palikti pakeisti nuostatus, kad parama būtų skiriama, jei verslas patiria bent vieną kriteriją, o ne iškart abu. Į šias pastabas atsižvelgta nebuvo.

Parduotuvės dirbs įprastai, sporto klubai ir kavinės – užvers duris

Remiantis trečiadienį priimtu Vyriausybės nutarimu, valstybės ir savivaldybių institucijose darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu. Tokia pačia tvarka rekomenduojama dirbti ir privačiam sektoriui.

Parduotuvės, prekybos centrai ir turgavietės veikti galės, tačiau privalės užtikrinti 10 kv. metrų plotą vienam klientui. Tokios pačios sąlygos galioja ir paslaugų teikimo vietose, išskyrus tas, kurios teikia apgyvendinimo paslaugas.

Visose viešose vietose bus privalu dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones, pavyzdžiui, kaukes ar respiratorius, išskyrus tuos atvejus, kai klientui dėl kaukės negalima suteikti paslaugos, kai žmogus turi negalią, dėl kurios dėvėti kaukės negali.

Apgyvendinimo įstaigos taip pat ir toliau tęs darbą, tačiau viename kambaryje negalės apsigyventi daugiau nei du žmonės, nebent tai būtų vienos šeimos nariai.

Be to, įstaigos privalės užtikrinti, kad bendrose patalpose žmonės dėvėti kaukes ir laikosi saugaus atstumo. Maitinimo paslaugas apgyvendinimo įstaigos taip pat privalės teikti kitaip, nei buvo įprasta – maistas turėtų būti pristatomas į kambarį arba kitaip tiekiamas išsinešti.

Karantino metu vis dėlto negalės veikti sveikatinimo paslaugų centrai, teikiantys poilsio paslaugas.

„Taip, visa, kas susiję ne su medicininių, reabilitacijos paslaugų teikimu, yra apribojama“, – paklaustas apie sanatorijas, teikiančias ir poilsio paslaugas, po posėdžio sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Per karantiną taip pat bus draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, individualius fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus vieno instruktoriaus.

Vyriausybės posėdyje sveikatos apsaugos ministras, operacijų vadovas Aurelijus Veryga pabrėžė, kad užsiėmimai nebus leidžiami, jeigu vienoje uždaroje vietoje vyksta kelios individualios treniruotės vienu metu.

Karantino metu bus draudžiama veikti ir viešojo maitinimo įstaigoms, restoranams, kavinėms, išskyrus tuos atvejus, kai maistas tiekiamas išsinešti ar pristatomas klientui kitu būdu. Taip pat draudžiama veikti barams, naktiniams klubams, lošimo namams, lošimo salonams.

Numatoma, kad karantino metu bus draudžiami visi tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, kiti susibūrimai. Šis draudimas nebus taikomas be žiūrovų vykstančioms aukšto meistriškumo varžyboms. Taip pat laidotuvėms, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų.

Populiariausi