Verslas

2020.11.03 12:27

Aiškėja, kaip antrasis visuotinis karantinas paveiktų verslą: restoranai turės užsidaryti, sporto klubai, baseinai neveiks

atnaujinta 13.50
Gabrielė Sagaitytė, Jonas Deveikis, LRT.lt2020.11.03 12:27

Po antradienį vykusio COVID-19 valdymo komiteto posėdžio premjeras Saulius Skvernelis pranešė apie griežtesnius ribojimus. Anot premjero, trečiadienį bus sprendžiama uždaryti sporto klubus, baseinus, teatrus ir kino teatrus, kavinių maistą tiekti tik išsinešti.

S. Skvernelis pranešė, jog bus siūloma įvesti visuotinį karantiną, kuris greičiausiai būtų skelbiamas nuo šeštadienio vidurnakčio ne mažiau kaip trijų savaičių laikotarpiui.

„Deja, norėjosi, kad tokių priemonių būtų galima išvengti, bet klausome medikų ir specialistų. Matyt, kitos alternatyvos neturime“, – antradienį vykusios spaudos konferencijos metu žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.

„Net ir įvedus griežtesnes priemones, jei neturėsime supratimo, jų nesuvoksime, kad tai ne dėl valdžios, o mūsų pačių labui, ir jas ignoruosime, turėsime liūdną vaizdą, kurį matėme kovo mėnesį kitose valstybėse“, – pabrėžė premjeras.

Kaip teigė S. Skvernelis, jeigu minėti sprendimai būtų priimti, maisto parduotuvės ir vaistinės veiktų įprastu režimu, o kitų poreikių parduotuvės turėtų griežtai riboti pirkėjų srautus. Parduotuvės, vaistinės galėtų tęsti darbą, užtikrindamos 10 kv. metrų plotą vienam pirkėjui.

Viešojo maitinimo įstaigų darbas būtų nutraukiamas, leidžiamas tik maistas išsinešti, atkreipė dėmesį premjeras.

Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai, pasak premjero, galėtų tęsti darbą, jei būtų laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija. Masažo kabinetai turėtų stabdyti darbą, išskyrus medicinos procedūras.

Sporto, kūno kultūros klubai, baseinai, SPA būtų uždaromi. Šokių, kiti kontaktiniai, dainavimo užsiėmimai draudžiami. Galima rengti tik individualias treniruotes lauke, laikantis 2 metrų atstumo. Vis dėlto išliktų leidimas sportuoti individualiai dviese arba su šeimos nariais.

„Bus siūloma stabdyti sporto klubų, baseinų, SPA veiklą, drausti šokių, dainavimo ir kitus kontaktinius užsiėmimus“, – kalbėjo premjeras.

Viešbučiams būtų leidžiama teikti paslaugas tik individualiems svečiams, išlaikant 2 metrų atstumą ir dėvint kaukes. Grupių paslaugos būtų draudžiamos, maistas tiekiamas tik į kambarį arba išsinešti, privalomas kaukių dėvėjimas.

Premjeras atkreipė dėmesį, kad darbo ir laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpoje ar išorėje taip pat būtų draudžiami.

„Siūlymas yra ir dėl darbo režimo, susirinkimų, kad viską būtų įmanoma daryti nuotoliniu būdu“, – pridūrė S. Skvernelis.

Pasak premjero, muziejai, teatrai ir kino teatrai būtų uždaryti. „Bibliotekoms palikta teisė vykdyti veiklą nuotoliniu būdu“, – pridūrė jis.

Anot S. Skvernelio, šalyje įvedus visuotinį karantiną, įsijungtų valstybės pagalbos veikimo priemonės, kurios buvo aktyvuotos ir anksčiau: „Belieka tikėtis, kad jos bus paveikios ir padės šiek tiek suvaldyti situaciją. Suprantame, kokia yra sunki situacija, matome, kokioje sunkioje padėtyje daugelis jų (verslų – LRT.lt) yra, bet alternatyvų mes tiesiog neturime.“

Premjero aiškinimu, bus paliktos senos priemonės, tačiau diskutuojama ir apie naujų įvedimą.

Parduotuvių uždaryti neketinama

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad parduotuvių uždaryti neketinama, kadangi joms yra numatyti griežti saugumo reikalavimai, kurių kavinės laikytis negalėtų.

„Siūlymo stabdyti parduotuvių darbo nebuvo. Noriu tik priminti, kad parduotuvėms yra nustatyti pakankamai griežti reikalavimai. Vienam asmeniui turi būti skirta ne mažiau kaip 10 kvadratinių metrų. Turėtų būti išlaikomi atstumai. Panašias sąlygas nustačius kavinėms ir restoranams, jie nelabai techniškai galėtų veikti, nes, įėjus keletui žmonių, daugiau nieko ten įleisti nebebūtų galima“, – antradienį žurnalistams teigė A. Veryga.

Jis taip pat pridūrė, kad restoranus bus siūloma uždaryti remiantis specialistų rekomendacijomis.

„Yra pastebėjimas iš mokslininkų ir medikų, kurie šiandien pristatė situaciją, kad tose vietose, kur yra vartojami alkoholiniai gėrimai, kur žmonės apsvaigsta, atsipalaiduoja, užtikrinti sąlygų laikymąsi tampa sudėtinga. Būtent dėl to ir buvo pasiūlyta stabdyti veiklą, išskyrus kai maistas parduodamas išsinešti“, – pridūrė A. Veryga.

Siūlė griežtinti karantiną

Šeštadienį S. Skvernelis socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, jog, matydamas visoje Europoje prastėjančią situaciją dėl COVID-19, antradienį siūlys Vyriausybei griežtinti karantiną raudonosiose savivaldybėse bent trims savaitėms, o geltonosiose – įvesti karantiną.

„Kasdien augantys susirgimų ir netekčių skaičiai aiškiai signalizuoja, kad privalome imtis griežtesnių veiksmų. Jau kelias dienas ir asmeniškai kalbuosi su mūsų mokslininkais bei medikais. Faktas kaip blynas: priemonių pasirinkimas nėra didelis. Panašu, kad artimiausiu metu turėsime daryti pertrauką nuo mums įprasto gyvenimo“, – socialiniame tinkle rašė premjeras.

LRT.lt primena, kad nuo praėjusios savaitės įsigaliojo reikalavimas laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigose ir kitose vietose registruotis, paliekant asmeninius kontaktus. Taip pat šiose vietose ribojamas darbo laikas – dirbti galima nuo 7 iki 24 valandos.

Per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 897 nauji COVID-19 infekcijos atvejai.