Verslas

2020.11.01 21:43

Kaune – ginčas tarp savivaldybės ir reklamos agentūrų: pastarieji jaučiasi neteisingai apmokestinti

Jūratė Anilionytė, LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2020.11.01 21:43

Dalis Kauno reklamos agentūrų teismuose skundžia Kauno savivaldybės sprendimus. Tarp jų ir konkurso sąlygą, kai laimėtojas renkamas pagal tai, kokią paramą verslininkas siūlo miesto socialinės infrastruktūros plėtrai. Vyriausybės atstovas sako, kad tokia konkurso nuostata gali pažeisti įstatymus, bet savivaldybė aiškina, kad surinktas lėšas naudotų viešosioms erdvėms tvarkyti.

Pasak kai kurių reklamos agentūrų vadovų, verslo plėtrą stabdo ne tik pandemija, bet ir Kauno savivaldybės sprendimai. Verslininkams atstovaujantis teisininkas sako, kad savivaldybė nusprendė į konkursus įtraukti ir nuostatą leidimų neišduoti ir tose vietose, kuriose šiuo metu jau įrengti reklamos stendai bei lauko ekranai. Leidimai su savivaldybe esą buvo suderinti iki 2029-ųjų. Pasak teisininko, anksčiau konkursai skelbti tik naujoms vietoms.

„Verslas nutaria įrenginėti, pasistato brangų įrenginį, tai yra TV lauko ekranus, kurių vienas kainuoja 100 tūkstančių eurų. Jie pasiskaičiuoja – pasistatau brangų įrenginį, bet jis atsipirks man per 5-6 metus, aš paskui pradėsiu gauti grąžą, bet praeina pusė metų ir savivaldybė sako, kad vis tik mes jums leidimo neišduosime ir tą vietą konkursuosime“, – problemą aiškina advokato padejėjas Karolis Vaičekauskas.

Sprendimą priėmė miesto savivaldybės taryba.

„Patvirtinta tarybos, kad sutikimai bus išduodami tik konkurso būdu, tai būtent kai leidimai jiems pasibaigs, jie galės tęsti tą veiklą, jeigu jie laimės konkursą. (...) Pats konkursas būtų skelbiamas ir sudaroma sutartis, duodamas sutikimas penkiems metams su sąlyga, kad dar penkiems pratęsti metams“, – kalbėjo Kauno savivaldybės skyriaus vedėja Sonata Šėlienė.

Septynios reklamos agentūros Vyriausybės atstovo prašo teismui skųsti savivaldybės sprendimą, kad konkurse dėl reklamos įrenginių dalyvautų tik tie, kurie pasiūlys paramą Kauno socialinės infrastruktūros plėtrai. Atstovas įžvelgia, kad pakeitimai gali prasilenkti su galiojančiomis įstatymų nuostatomis.

„Tas dalykas, kuris jau yra rinkliavų įstatymo rėmuose, tai šiuo atveju išorinė reklama, daugiau negali būti apmokestintas. Pagal Lietuvos respublikos Paramos įstatymą, šita tvarka iš dalies diskredituoja pačią paramos sąvoką“, – sakė Vyriausybės atstovas Andrius Cechanavičius.

Už miestui priklausančioje vietoje statomą reklamos įrenginį savivaldybei mokama rinkliava. Verslininkų teigimu, reikalaujama parama jų išlaidas padidintų kelis kartus. Valdininkai sako, kad miestas savo turtą, t.y. reklamai skirtas erdves, nori valdyti pelningai, o paramos lėšos būtų naudojamos viešosioms erdvėms tvarkyti.

„Jeigu reklama kalbinama ant privataus objekto, tai savininkas nori gauti atlygį. Savivaldybė taip pat nori naudoti savo turtą efektyviai, nori ir turi jį naudoti efektyviai ir gauti už jį atlygį“, – sakė S. Šėlienė.

Dabar Kauno savivaldybė vasarį skelbtą konkursą nutraukė esą dėl pandemijos, bet planuoja tęsti, kai tik situacija reklamos rinkoje pagerės. Prieš kelerius metus Palangos savivaldybė lėšas infrastruktūrai gerinti planavo rinkti už reklamą ant persirengimo kabinų, tačiau teismai nusprendė, kad tai prieštarauja įstatymams.

Visas reportažas – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Panorama“:

Panorama. Kitoje pasaulio pusėje – geros žinios: australai neužfiksavo nė vieno užsikrėtimo šalies viduje (su vertimu į gestų k.)

Populiariausi