Verslas

2013.02.28 11:36

Įtarimai dėl Ūkio banko audito: Lietuvos bankas problemų matė 2011 m., tačiau auditoriai – ne

Erika Fuks, DELFI.lt 2013.02.28 11:36

Trečiadienį Seimo audito komitetas ėmėsi aiškintis, kodėl nepriklausomas auditorius „Deloitte Lietuva“ išvadose apie Ūkio banko 2011 metų finansines ataskaitas matė mažiau problemų nei Lietuvos bankas.

Trečiadienį Seimo audito komitetas ėmėsi aiškintis, kodėl nepriklausomas auditorius „Deloitte Lietuva“ išvadose apie Ūkio banko 2011 metų finansines ataskaitas matė mažiau problemų nei Lietuvos bankas.

„Problemos yra tikrai labai senos, tai nėra 2010, 2011 ar 2012 m. problemos“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovas Vytautas Valvonis.

Pasak jo, anksčiau problemos Ūkio banke buvo ne tokios didelės, tačiau 2011 m. jų padaugėjo, nors Lietuvos bankas ir „Deloitte Lietuva“ bendradarbiavo – susitikimas tarp institucijų įvyko 2012 m.

Tačiau „Deloitte Lietuva“ vadovas Saulius Bakas dėstė, jog susitikimo su Lietuvos banku metu buvo apsikeista informacija, tačiau ji nebuvo tokia reikšminga, kad audito bendrovė pakeistų savo išvadą.

„Mūsų manymu, 2011 m. finansinė atskaitomybė atitinka tuo metu egzistavusią situaciją“, – teigė S. Bakas.

V. Valvonis į tokį teiginį replikavo, ar auditorių pareiga nėra vertinti bankui įkeistą turtą ir išduotas paskolas, nors tai yra numatyta auditoriams keliamuose reikalavimuose.

Tačiau, anot S. Bako, bendrovė turėjo pastabų dėl Ūkio banko situacijos 2012 m., t.y. dėl jo turimo turto verčių sumažėjimo. Kadangi praėjusių metų auditas nėra baigtas, detaliau įmonė situacijos nekomentavo.

Šimtai milijonų litų neatitikimas

„Paskolų vertė buvo reikšmingai kitokia, negu buvo skelbiama paties (Ūkio – DELFI) banko“, – sakė V. Valvonis.

Anot jo, Ūkio banko išduotų paskolų neatitikimai siekė „šimtus milijonų litų“.

Tačiau S. Bakas teigė, kad Lietuvos banko įstatyme numatyta, kad auditoriams turi būti suteikiama inspektavimo ataskaita, jei tai yra būtina. Vėliau auditoriams paprašius Ūkio banko inspektavimo ataskaitos, buvo paaiškinta, kad dėl tam tikrų priežasčių ji negali būti suteikta. 

Paklausti, kodėl įmonė „Deloitte Lietuva“ 2012 m. nebaigė Ūkio banko audito, S. Bakas paaiškino, jog informavus apie Lietuvos banko sprendimą darbuotojai turėjo palikti patalpas, o laikinasis Ūkio banko administratorius išreiškė nuomonę, jog nėra reikalo tęsti nepriklausomo Ūkio banko audito.

Audito komiteto posėdžio metu pranešta, jog Lietuvos banko duomenimis, problemų Ūkio banke užfiksuota 2011 m. rugpjūtį.

Skelbta, kad Ūkio bankas yra nemokus, todėl nuspręsta jį padalinti į gerąjį ir blogąjį banką. Banko nuostoliai yra didesni nei 800 mln. litų.

Laikinasis Ūkio banko administratorius Adomas Audickas, paklaustas, ar veiklos problemų nematė banką auditavusi bendrovė, yra sakęs, jog jam keista, jog įmonė nematė problemų Ūkio banke.

„Man sunku pasakyti, manau, jį reikėtų užduoti pačiai auditavusiai bendrovei – dėl kokių priežasčių jie davė tokią išvadą, kokią davė, ir kodėl jie nematė tiek problemų“, – teigė jis.

A. Audickas sakė, jog Lietuvos bankas, priešingai nei „Deloitte Lietuva“, problemas matė ir reikėtų auditorių paklausti, kodėl.

www.DELFI.lt