Verslas

2020.10.30 05:30

15 įmonių, kurioms šiais metais teko atsisveikinti su daugiausia darbuotojų: kaip tą aiškina jų vadovai

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.10.30 05:30

Pasaulį ir Lietuvą sukausčiusi koronaviruso pandemija ir viruso valdymui mestos priemonės paliko gilų pėdsaką ne vienos įmonės istorijoje. Kai kuriems verslams išlikti nepavyko – teko nutraukti veiklą, kitiems teko priimti skaudžius sprendimus, stengiantis išlikti.

LRT.lt sudarė sąrašą penkiolikos įmonių, kurios šiemet, Užimtumo tarnybos (UT) duomenimis, atleido daugiausia darbuotojų.

Vis dėlto, pasigilinus į priežastis, aiškėja, kad atleidimų bangas sukėlė ne vien klastingasis virusas.

1. R1 RCM (anksčiau – „Intermedix Lietuva“)

Su daugiausia darbuotojų šiais metais teko atsisveikinti Kaune veikiančiai JAV kapitalo informacinių technologijų (IT) medicinoje kūrimo įmonei R1 RCM. Užimtumo tarnybos duomenimis, įmonė atleido 483 darbuotojus.

Dar 2019 metų gruodį įmonė išplatino pranešimą, kad nuspręsta mažinti kompanijos veiklos apimtis Lietuvoje, o šis sprendimas yra globalių pokyčių ir procesų efektyvinimo dalis.

Bendrovės Lietuvoje direktorius Lukas Jankauskas LRT.lt teigė, kad įmonė tęsia motininės kompanijos sprendimą, kuriuo grupės mastu vyksta verslo procesų optimizavimas ir keičiama strategija Lietuvoje. Nors veiklos apimtys Lietuvoje mažinamos, oficialus sprendimas dėl įmonės veiklos stabdymo dar nėra priimtas.

„Didžioji dalis funkcijų pagal joms reikalingas kompetencijas perkeliamos į kitus tarptautinės kompanijos padalinius JAV ir Indijoje. Pokyčius įgyvendiname užtikrindami visus teisinius ir finansinius kompanijos įsipareigojimus darbuotojams ir siekdami pagelbėti jiems įsilieti į darbo rinką, o bet kokius pokyčius kompensuojame stipriai didesniu mastu, nei tai numato šalies Darbo kodeksas“, – teigė įmonės vadovas.

Bendrovė R1 RCM Lietuvoje įsteigta 2013 metais kaip operacijų centras, aptarnaujantis įvairius sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, valstybines įstaigas ir įmones daugiau nei 25 šalyse. Įmonės vadovas pažymėjo, kad šiuo metu R1 RCM dirba 12 darbuotojų, vidutinis darbo užmokestis įmonėje siekia 6,1 tūkst. eurų. 2019-ųjų pradžioje įmonėje dirbo 769 darbuotojai.

2. „GetJet Airlines“

Antroje vietoje pagal atleistų darbuotojų skaičių – nuo COVID-19 itin skaudžiai nukentėjusi orlaivių nuoma tarptautinėms aviakompanijoms užsiimanti ir užsakomuosius skrydžius vykdanti bendrovė „GetJet Airlines“. Šiais metais įmonė UT pranešė atleidžianti 370 darbuotojų.

Įmonės direktorius Darius Viltrakis LRT.lt teigė, kad dar kovo mėnesį prasidėjus karantinui ir nutrūkus kelionėms teko mažinti kaštus, kad nebankrutuotų.

„Buvo imtasi tokių būtinų veiksmų kaip tiesioginių ir netiesioginių išlaidų mažinimas. Teko priimti sunkų sprendimą dėl darbuotojų skaičiaus optimizavimo, kad būti užtikrintas skrydžių vykdymas krizės metu ir ateityje“, – LRT.lt teigė jis.

D. Viltrakis pažymėjo, kad bene naudingiausia valstybės pagalbos priemonė įmonei buvo mokestiniai atidėjimai, o prastovų mechanizmas nebūtų padėjęs išlaikyti daugiau kaip 350 darbuotojų prastovose ilguoju laikotarpiu.

„Įmonė ir toliau gyvena neapibrėžtumo nuotaikomis, bet vos tik atsigavus rinkai planuojame susigrąžinti dalį darbuotojų“, – LRT.lt komentavo įmonės vadovas.

Metų pradžioje bendrovėje dirbo 400 darbuotojų, o šiuo metu – 32. „Sodros“ duomenimis, vidutinis atlyginimas įmonėje šiuo metu siekia 2 326 eurus.

3. „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“

Klaipėdoje įsikūrusi automobilių elektros instaliacijos laidų rinkinių gamintoja „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“ šiais metais pranešė iš viso atleidžianti 237 darbuotojus.

Įmonės pateiktame atsakyme LRT.lt rašoma, kad COVID-19 pandemija reikšmingai paveikė tarptautinę automobilių industriją. Kritus užsakymų rodikliams, kompanija turėjo priimti svarbius sprendimus, siekdama užtikrinti tvarią ateitį.

„Atsisveikinti su dalimi darbuotojų Klaipėdoje buvo sudėtingas sprendimas. Jis priimtas tik atlikus išsamų situacijos vertinimą ir apsvarsčius visas įmanomas alternatyvas. Kompanija dėjo maksimalias pastangas, kad įmonę paliekantys darbuotojai kuo greičiau rastų naują darbo vietą: savo iniciatyva pasirūpino reikiamomis rekomendacijomis, darbo paieškos skelbimais, padėjo susisiekti su Užimtumo tarnybos atstovais. Džiaugiamės žinodami, kad daugelis darbuotojų jau turi naujas darbo vietas“, – rašoma įmonės pateiktame atsakyme.

Metų pradžioje įmonėje dirbo 994 darbuotojai, o rugsėjį – 718. Vidutinis atlyginimas bendrovėje siekia 1 187 eurus.

4. „Betonika“

Gelžbetonio konstrukcijas gaminanti „Betonika“ šiais metais atsisveikino su 140 darbuotojų. Įmonės vadovas Aretas Kvietkus LRT.lt teigė, kad bendrovė Lietuvoje turėjo gamyklas Kaune ir Trakuose, tačiau akcininkų sprendimu dėl didelių kaštų Kauno gamyklą nuspręsta uždaryti.

„Darbuotojai buvo atleisti, o dalis perkelti į Trakus. Ten esančioje gamykloje šiuo metu dirba 105 darbuotojai, nuotaikos puikios, nes užsakymų turime pakankamai. Papildomai priimti darbuotojų neplanuojame“, – LRT.lt pažymėjo įmonės vadovas A. Kvietkus.

„Sodros“ duomenimis, įmonėje šiuo metu dirba 109 apdraustieji, o metų pradžioje jų buvo 238. Vidutinis atlyginimas šiuo metu siekia 2 041 eurą.

5. „Molupis ir Ko“

Itin stipriai COVID-19 paveikė ir Tauragėje esančią kepyklą „Molupis ir Ko“. Įmonė dar gegužės mėnesį pranešė atleidžianti visus 108 darbuotojus, jai šiuo metu iškelta bankroto byla.

2017 metais kepykloje dirbo apie 350 darbuotojų, praėjusių metų spalį – 129 darbuotojai.

6. „Danspin“

Vilnonius ir sintetinius verpalus kilimams austi gaminanti „Danspin“ (Raseinių r.) UT informavo atleidžianti 106 darbuotojus. Dalis jų vėliau buvo vėl priimti į darbą.

Įmonės direktorius Rosvaldas Kunickas LRT.lt teigė, kad pagrindiniai klientai yra didieji pasaulio kilimų gamintojai. Dalis jų įsikūrę Jungtinėje Karalystėje, o ten dėl karantino fabrikai buvo uždaryti.

„Per keletą dienų likome tik su 10 proc. užsakymų, palyginti su tuo, ką anksčiau planavome. Buvome priversti viską stabdyti“, – sakė bendrovės direktorius R. Kunickas.

Jo teigimu, jei ne COVID-19, darbuotojų nebūtų reikėję atleisti. „Iš mūsų verpalų gamindavo kilimus kruiziniams laivams, aviacijos pramonei. Dirbome ir su šveicarais, kurie tiekdavo kilimus lėktuvams „Boeing“ ir „Airbus“. Tačiau visi kruiziniai laivai dabar stovi, aviacinė pramonė – irgi“, – pažymėjo R. Kunickas.

Vis dėlto įmonės vadovas teigė, kad situacija šiuo metu yra kiek geresnė, o užsakymų turi daugiau negu prieš COVID-19. Dalis atleistų darbuotojų taip pat buvo atgal priimti į darbą.

„Dėl COVID-19 situacijos atleidome 97 darbuotojus. Tuos pačius 97 vėliau priėmėme, 57 iš jų jau buvo dirbę mūsų įmonėje. Darbuotojus atleidome su kompensacijomis, išeitinėmis. Kai kurie darbuotojai mėnesį pabuvo atleisti, gavo 3 mėnesių išeitinę kompensaciją ir vėl grįžo į darbo vietą“, – LRT.lt komentavo R. Kunickas.

Jis pažymėjo, kad valdžios taikytos priemonės padėjo išlaikyti daugiau darbuotojų. Ypač pagelbėjo dalinis prastovų kompensavimas. „Tačiau labai blogai buvo 200 eurų darbo paieškos išmokos suteikimas. (…) Ateina žmonės ir prašo, kad parašytume, jog jie mums netinka. Anksčiau buvo geresnė situacija susirasti naujų darbuotojų negu dabar. Šie pinigai iškreipia rinką“, – tikino R. Kunickas.

„Sodros“ duomenimis, įmonėje šiuo metu dirba 343 darbuotojai, o metų pradžioje dirbo 410. Vidutinis atlyginimas bendrovėje siekia 1 413 eurų.

7. „Alsakis“

Kad atleidžia 95 darbuotojus, metų pradžioje pranešė šiuo metu bankrutuojanti bendrovė „Alsakis“, valdžiusi sveikatingumo ir SPA centrą Trakuose „Trasalis“. Sveikatingumo centro valdymą perėmė bendrovė „Addere“.

„Sodros“ duomenimis, įmonėje „Alsakis“ vidutiniškai dirbdavo apie 100 žmonių, o vidutinis atlyginimas, 2019-ųjų gruodžio duomenimis, siekė 765 eurus.

8. Kepykla „Savas“

Vilkaviškyje veikianti kepykla „Savas“ dar vasario mėnesį pranešė atleidžianti 92 darbuotojus. Įmonės feisbuko paskyroje rašoma, kad kepykloje gaminami produktai realizuojami beveik 800 parduotuvių. Bendrovė gamina apie 100 rūšių duonos, pyrago ir konditerijos gaminių.

„Sodros“ duomenimis, bendrovėje rugsėjo mėnesį dirbo 35 darbuotojai, o metų pradžioje – 89. Vidutinis atlyginimas įmonėje siekia 698 eurus.

9. „Theca Furniture“

Kaune ir Alytuje gamyklas turinti baldų gamybos bendrovė „Theca Furniture“ kovo mėnesį UT pranešė atleisianti 87 darbuotojus.

„Sodros“ duomenimis, po atleidimų balandį įmonėje dirbo 571 darbuotojas, tačiau, rugsėjo mėnesio duomenimis, dalis darbuotojų vėl buvo priimti į darbą. Įmonėje šiuo metu dirba 642 darbuotojai.

10. „Utenos trikotažas“

Medžiagų ir drabužių gamybą vykdanti Utenoje esanti įmonė „Utenos trikotažas“ per UT pranešė atleidžianti 84 darbuotojus. Apie atleidimus bendrovė pranešė dar balandžio mėnesį.

Įmonės generalinis direktorius Petras Jašinskas LRT.lt teigė, kad antras šių metų ketvirtis buvo sudėtingiausias tekstilės pramonei, o šį iššūkį įveikti pavyko tik priėmus tinkamus, bet nelengvus sprendimus.

„Sudėtingomis aplinkybėmis pavyko išsaugoti maksimalų darbo vietų skaičių, ir „Utenos trikotažas“ vis dar yra didžiausias tekstilės gamintojas Vidurio ir Rytų Europoje. Operatyviai reaguodami į susiklosčiusį ekonominį neapibrėžtumą dėl pandemijos ir Europoje besitęsiančio karantino daliai darbuotojų karantino metu skelbėme visiškas arba dalines prastovas.

Paskelbus visišką prastovą, dalis darbuotojų iškart nusprendė nutraukti darbo sutartis, daliai buvo pasiūlytos kitos pozicijos. Lyginant „Utenos trikotažo“ darbuotojų skaičių kovą ir dabar, kolektyvas sumažėjo 8 proc. Jei situacija tekstilės rinkoje išliks panaši, ateityje planuojame išlaikyti esamą darbuotojų skaičių“, – komentavo įmonės vadovas.

„Sodros“ duomenimis, po atleidimų gegužės mėnesį darbuotojų skaičius buvo sumažėjęs iki 688, tačiau jau rugsėjo mėnesį bendrovėje dirbo 716 darbuotojų. Vidutinis atlyginimas įmonėje siekia 1 278 eurus.

11. „Lyderio grupė“

Vilniuje veikianti konsultacijų bendrovė „Lyderio grupė“ kovo mėnesį pranešė atleidžianti 83 darbuotojus. Šiuo metu įmonei yra iškelta bankroto byla.

Metų pradžioje įmonėje dirbo 106 darbuotojai, o vidutinis atlyginimas siekė 476 eurus.

12. Lietuvos paštas

Kad atleidžia 80 darbuotojų, Užimtumo tarnybai šiais metais pranešė ir valstybės valdomas Lietuvos paštas. Įmonės Vystymo departamento vadovė Inga Rinkevičienė pažymėjo, kad atleidimai susiję su mobiliojo laiškininko projektu. Keičiant darbo profilį, teko atsisveikinti ir su dalimi darbuotojų.

„Vasario 25 dieną buvo įgyvendintas paskutinis šio projekto etapas – į rajonų gatves išriedėjo 50 paskutinių mobiliųjų laiškininkų. Nors dėl šio pokyčio teko atsisveikinti su darbuotojais – dažniausiai kaimiškų vietovių laiškininkais, klientų aptarnavimo specialistais, netrūko ir tokių, kurie pasiryžo keistis ir tapti mobiliaisiais laiškininkais. (…) Kiekvienam atleidžiamam darbuotojui stengėmės padėti – tiek konsultacijomis dėl darbo paieškų, tiek bendradarbiavimu su Užimtumo tarnyba“, – rašoma LRT.lt pateiktame atsakyme.

I. Rinkevičienė taip pat pažymėjo, kad dėl kitąmet tęsiamo siuntų skirstymo automatizavimo projekto ir siuntų apimčių svyravimų bendrovė ir toliau gali vykdyti darbuotojų skaičiaus optimizavimą.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvos pašte dirba 4 258 darbuotojai. Jeigu lygintume su metų pradžia, įmonėje dirba 420 darbuotojų mažiau. Vidutinis atlyginimas įmonėje siekia 853 eurus.

13. „Lituanica“

Su sunkumais pastaraisiais metais susidurianti batų gamintoja „Lituanica“ UT pranešė atleidžianti visus 79 darbuotojus.

Dar šių metų balandį nepavykus rasti strateginio investuotojo kreditorių susirinkimas nutarė ne teismo tvarka vykdyti avalynės gamintojos „Lituanica“ bankroto procesą.

„Sodros“ duomenimis, metų pradžioje įmonėje dirbo 85 darbuotojai, o vidutinis atlyginimas siekė 867 eurus. Fabrikas „Lituanica“ buvo įkurtas dar 1938 metais.

14. „Rožė“

Dalį darbuotojų optimizuodama veiklą šiais metais privalėjo atleisti ir Vilniuje esanti siuvimo bendrovė „Rožė“. Įmonė Užimtumo tarnybai pranešė atleidžianti 76 darbuotojus.

„Sodros“ duomenimis, rugsėjo mėnesį įmonėje dirbo 64 darbuotojai, metų pradžioje – 86. Vidutinis atlyginimas siekia 961 eurą.

Kaip rašoma bendrovės interneto svetainėje, bendrovė įkurta 1946 metais, o 95 proc. pagamintos produkcijos eksportuojama į Jungtinę Karalystę, Suomiją, Prancūziją. Įmonė siuva drabužius prekių ženklams „Karen Millen“, „Coast“, „Ted Baker“, „Gerard Darel“, „Marimekko“.

15. „Agromėsa“

Apie 70 darbuotojų atleidimą šiais metais pranešė ir Kauno mero sūnui Dainiui Matijošaičiui priklausanti mėsos ir paukštienos produktų gamybos bendrovė „Agromėsa“. Įmonėje šiuo metu yra 2 apdraustieji.

„Groward Group“, kuriai priklauso ir „Agromėsa“, vadovas D. Matijošaitis LRT.lt teigė, kad „Agromėsoje“ prieš keletą metų buvo kilęs gaisras. Jo metu sudegė visas bendrovės mėsos perdirbimo cechas, paskui vyko sudėtingas rekonstrukcijos procesas, ne iš karto pavyko gauti ir draudimo išmokas.

„Praėjusiais metais pradėjome atnaujinti veiklą, visgi tai kompleksiškas ir daug laiko reikalaujantis procesas, tad iki COVID-19 krizės dar nebuvome jo iki galo užbaigę. Pandemija sukėlė pasaulinį paukštininkystės sektoriaus produktų vartojimo mažėjimą – drastiškai krito tiek mėsos, tiek kiaušinių kainos, visas sektorius patiria milžiniškų nuostolių. Buvo itin svarbu optimizuoti procesus „Groward Group“ viduje ir sumažinti nuostolius, todėl ir sustabdėme „Agromėsos“ veiklą. Niekas nežino, kiek truks ir kur ves dabartinė krizė, todėl, ko gero, tiksliausia būtų sakyti, kad įmonės veikla buvo konservuota“, – būtinybę optimizuoti veiklą pažymėjo D. Matijošaitis.

LRT.lt jis teigė, kad situacijai gerėjant įmonė svarstys galimybę atkurti veiklą: „Neatmetame galimybės, kad visoje šitoje situacijoje atsiradus daugiau aiškumo ir tendencijoms pradėjus gerėti veiklą atkursime.“

„Sodros“ duomenimis, bendrovėje šiuo metu yra du darbuotojai. Metų pradžioje jų buvo 97. Vidutinis atlyginimas metų pradžioje siekė 1 047 eurus.

Nuostoliai nėra dideli

Banko SEB vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas teigė, kad dalis atleidimų įmonėse yra susiję su COVID-19 įtaka verslui, tačiau kai kurie – seniau užprogramuotų verslo strategijų ar nesugebėjimo išlikti konkurencingiems dalis.

„Be COVID-19 tų atleidimų būtų buvę mažiau, tačiau kai kurios įmonės iš tų 15-os yra tiesiog nebekonkurencingos. Pavyzdžiui, jeigu kalbėtume apie siuvyklas, šis sektorius yra besitraukiantis jau keletą metų, darbuotojų skaičius pastaraisiais metais mažėja. COVID-19 tik paspartino šiuos procesus. Jeigu kalbėtume apie Lietuvos paštą, ten darbuotojų optimizacija vyksta jau 15 metų, nes tai vienas didžiausių darbdavių Lietuvoje“, – pažymėjo T. Povilauskas.

Jo teigimu, vertinant visą rinką, atleidimų skaičiai nėra labai dideli, prie to iš dalies prisidėjo ir valstybės skiriama parama verslui. „Jeigu prisiminsime, ko mes bijojome kovo pradžioje, tai dabartinė situacija yra daug geresnė, nei tikėtasi. Prie to iš dalies labiausiai prisidėjo prastovų kompensavimas“, – sakė ekonomistas.

T. Povilauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad sektoriai, kurie labiausiai nukentėjo nuo COVID-19, nėra patys didžiausi darbdaviai, todėl ir atleidimų nebuvo tiek daug, o Lietuvos ekonomika tiek daug nenukentėjo, palyginti su kitų šalių.

Vis dėlto T. Povilauskas pažymėjo, kad epidemiologinei situacijai negerėjant atleidimų tikrai daugės. „Prastovose, manau, matysime daugiau žmonių. (...) O įmonių, kurios nematydamos perspektyvų atleis darbuotojus, tikrai bus“, – įspėjo ekonomistas.

Situacija gamybos įmonėse – prasta

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius tikino, kad situacija nėra bloga ir darbuotojų dėl COVID-19 atleista nedaug, kadangi teigiamą poveikį turėjo valstybės parama.

„Jeigu pažiūrėtume, kiek 2008–2009 metais atleista žmonių, yra nepalyginami skaičiai. Visos priemonės buvo geros, tačiau jų įgyvendinimas – prastas. Turbūt pati naudingiausia, kuri ir suveikė greičiausiai, – galimybė atidėti mokesčius. Toliau labai svarbi buvo prastovų kompensavimo priemonė, bet ji labai vėlavo“, – priemones, kurios užkirto kelią dar didesniems atleidimams, vardijo V. Janulevičius.

Jo teigimu, atleidimų buvo mažiau ir dėl to, kad per pirmą COVID-19 bangą pramonės įmonėse nebuvo viruso protrūkių. Tačiau dabartinė situacija, anot pašnekovo, yra daug blogesnė.

„Skaičiai auga dramatiškai. Daugelyje gamybos įmonių atsiranda sergančiųjų. Tada reikia izoliuoti visas pamainas. Žiūrint į situaciją dabar, ji atrodo prastai. Gamybos įmonių, kuriose fiksuojami susirgimai, šiuo metu yra apie 80. Jeigu virusas dar labiau išplis, teks jas stabdyti“, – įspėjo V. Janulevičius.