Verslas

2020.10.29 08:58

Vaičiūnas: Maskvos nota dėl prekybos elektra rodo, kad mūsų veiksmai teisingi

Erika Alonderytė, BNS, Monika Grigutytė, ELTA2020.10.29 08:58

Maskvai paraginus Lietuvą peržiūrėti rengiamą naują trijų Baltijos šalių elektros prekybos su Rusija metodiką, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad tai reiškia, jog Baltijos šalių veiksmai yra teisingi.

„Ši nota reiškia, kad mūsų veiksmai regione, Baltijos šalims ieškant bendrų sprendimų dėl Astravo blokados tikrai yra teisingi“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministras.

Anot jo, Baltijos šalims sutarus dėl baltarusiškos elektros nepirkimo po Astravo atominės elektrinės paleidimo bei sumažinus rusiškos elektros importo galimybes į Baltijos šalis, natūralu, kad Rusijos tokie sprendimai netenkina.

„Sumažinama prekyba su Rusija maždaug trečdalius ir natūralu, kad Rusijai tas klausimas, prekybos apimčių sumažėjimas yra pakankamai skausmingas ir dėl to gauta tokia nota“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Anot jo, dėl šios situacijos Baltijos šalys pokyčių neplanuoja. Jis tai pat pabrėžė, kad bendrą valstybių sprendimą supranta ir Europos Komisija.

„Pats koeficientas yra toks ir jis mažina prekybą tiek, kad jie gal ir gali imtis tam tikrų teisinių žinginių, bet kad imtųsi neplanuotų žingsnių Baltijos šalių atžvilgiu, nemanau, nes turėjome pakankamai ilgą procesą dalyvaujant Europos Komisijai, tiek klausimai buvo derinti su Europos Komisija. Kitaip tariant, už mūsų pečių stovi visa Europa ir šitas koeficientas žinomas Europos Komisijai ir jo išskaičiavimo logika taip pat Komisijai yra suprantama“, – teigė ministras.

Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas atsiuntė notą Ž. Vaičiūnui, kurioje ragina netaikyti papildomo koeficiento ir taip sumažėsiančiai elektros prekybai per Latvijos-Rusijos jungtį. Būtent šį koeficientą Maskva vertina kaip pagrindinį neigiamą metodikos elementą.

Maskva taip pat ragina atverti prekybai Estijos-Rusijos jungtį, kuri pagal naują metodiką liktų uždaryta.

Naująją metodiką jau suderino Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatoriai, tačiau ją dar turi patvirtinti nacionaliniai reguliuotojai. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkė Inga Žilienė BNS antradienį sakė, kad dabartinis metodikos projektas neįgyvendintų Lietuvos priimto vadinamojo „antiastravinio“ įstatymo ir jį reikia tobulinti.

Vaičiūnas apie Astravo AE: Lietuva praleido projekto statybų pradžią

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad Lietuvos bandymai sustabdyti Astravo atominės elektrinės statybas žlugo dėl pernelyg naivaus požiūrio ir per mažai dėmesio, skirto šiam objektui dar pačioje jo statybų pradžioje.

„Pakankamai ilgą laiką buvo naiviai tikimasi, kad Astravo atominė elektrinė nėra statoma, kad ten yra statybos aikštelė, papildomi pagalbiniai pastatai, bet tai nėra nieko rimto. Kalbu būtent apie 2009–2010 metus, kai vyravo toks požiūris. Ir nuo pat pradžių turint tokį požiūrį natūralu, kad nebuvo imtasi pakankamai aktyvių veiksmų. O pačioje pradžioje veiksmai, be abejo, yra patys efektyviausi stabdant tokį projektą. Taigi pradžia buvo praleista“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį teigė ministras.

Ž. Vaičiūnas taip pat pabrėžė, kad užkirsti kelią Astravo AE projektui trukdė ir vis dar trukdo didelis Lietuvos politikų susipriešinimas sprendžiant šį klausimą.

„Iki šiol matome pakankamai didelį Lietuvos politikų susipriešinimą. Vienas iš aktualiausių pavyzdžių – elektros nepirkimo (klausimas – ELTA). Mes jau turime netgi Latvijos pritarimą nepirkti elektros iš Baltarusijos, kai bus paleista Astravo AE, o opozicija vis dar bando mus, Baltijos šalis, skaldyti, kad tai nėra tas susitarimas, kurį turėtume pasirašyti ar jam pritarti. Tokie veiksmai, be abejo, tikrai stebina, ir jie neprisideda prie mūsų pastangų vieningumo“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.