Verslas

2020.10.29 08:58

Prezidento patarėjas: dalis asmenų moka nepagrįstai, neproporcingai mažus mokesčius

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.29 08:58

Trečiadienį savo lūkesčius būsimajai Seimo daugumai ir naujai Vyriausybei išdėstęs prezidentas nemano, kad mokesčių didinimas yra teisingiausias kelias didesnių biudžeto pajamų surinkimui, sako Gitano Nausėdos patarėjas Simonas Krėpšta, priduriantis, kad visgi esama lengvatų, kuriomis naudojantis dalis moka neproporcingai mažus mokesčius

Spaudos konferencijoje trečiadienį G. Nausėda kalbėjo apie tai, ko numato siekti artimiausiais metais ir ko tikisi iš naujosios Vyriausybės, kuri prisieks po daugiau kaip mėnesio. Viena sričių, kur esama „neišsemtų rezervų“ didesnėms biudžeto pajamoms, yra mokestinio šešėlio mažinimas. Ketvirtadienį LRT RADIJUJE kalbėjęs S. Krėpšta sako, kad siūlymų, kaip mažinti neapskaitomų pajamų dydį, toli ieškoti nereikia.

„Turime ir šiuo metu Seime iniciatyvų, kaip kad statybininkų ID kortelė, kuri yra skaitmeninis sprendimas, kuris tikrai galėtų pakankamai daug sumažinti šešėlinių pajamų statybų sektoriuje. Ir ne paslaptis, turbūt visi žinome, kad to šešėlio statybų sektoriuje šiuo metu vis dar netrūksta“, – komentavo prezidentūros Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas.

Pasak jo, pavyzdžiu šioje srityjė gali būti kaimyninė Lenkija.

„Lenkija per pastaruosius metus padarė didelę pažangą mažindama šešėlį, PVM nesurinkimą. Tai rodo, kad šešėlį mažinti įmanoma, pritaikant išmanias priemones, skaitmenizuojant, taikant papildomas mokesčių administravimo priemones. Tai turi tapti prioritetu tiek Finansų ministerijai, tiek Mokesčių inspekcijai ir tikslingai skiriami resursai turi būti“, – kalbėjo S. Krėpšta.

Pasak jo, keistina ir tai, jog dalis darbuotojų vien dėl skirtingų pajamų šaltinių, kad ir gaunantys to paties dydžio ir tos pačios rūšies pajamas, privalo mokėti skirtingus mokesčius, taip pat jog „tam tikros asmenų grupės moka labai mažus, nepagrįstai mažus mokesčius“, tačiau šių sričių patarėjas nekonkretizavo.

„Kitas dalykas yra vadinamasis legalus šešėlis arba neteisinga mokesčių sistema, kai už pajamas iš skirtingų šaltinių galioja skirtingi mokestiniai tarifai ar vieni asmenys dėl savo profesijos kažkodėl moka mažesnius mokesčius nei kiti. Prezidentas ne kartą kartojo, kad tai nėra teisinga. Tai kuria neteisingas paskatas, žmonės migruoja į tas veiklas, kur apmokestinimas mažesnis, nes tokia yra teisinė bazė. Įvairios nepagrįstos mokestinės lengvatos turėtų būti mažinamos“, – sakė S. Krėpšta.

Prezidento patarėjo manymu, G. Nausėdos matymas nesikirs su dešiniųjų partijų, formuosiančių ministrų kabinetą.

„Mokestiniai netolygumai, skirtingos veiklos formos atima daug lėšų iš valstybės, nes tam tikros asmenų grupės moka labai mažus, nepagrįstai mažus mokesčius. Ir dešiniosios partijos taip pat kalba apie tai, kad tam tikros išskirtinės grupės, išskirtinės veiklos formos yra apmokestinamos neproporcingai mažai. (...) Mokestinės pajamos Estijoje yra apie 33 proc. nuo bendrojo vidaus produkto, pas mus – 30 proc. Jeigu turėtume tokį pajamų surinkimą kaip Estijoje, mūsų biudžetas kiekvienais metais turėtų pusantro milijardo eurų daugiau negu turi šiuo metu“, – LRT RADIJUI sakė S. Krėpšta.