Verslas

2020.10.28 13:33

Pinigų plovimo prevencijos centrui uždegta žalia šviesa

LRT.lt, BNS2020.10.28 13:33

Šiandien Lietuvos banko inicijuotam unikaliam viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo projektui uždegta žalia šviesa – Vyriausybė pritarė Pinigų plovimo prevencijos kompetencijos centro steigimui, rašoma pranešime.

„Šis sprendimas rodo, kad pinigų plovimo prevencijai Lietuva skiria dėmesį aukščiausiu lygiu. To siekiame suvieniję viešojo sektoriaus institucijų ir finansų rinkos dalyvių pastangas. Tai stiprus signalas kovoje su pinigų plovimu“, – sako Lietuvos banko (LB) Priežūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijos centras steigiamas siekiant sutelkti viešojo ir privačiojo sektorių pastangas kovoje su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu ir stiprinti prevencijos sistemą. Jo steigėjai yra Finansų ministerija, Lietuvos bankas, komerciniai bankai. Ateityje prie centro veiklos bus kviečiami prisijungti ir kiti finansų rinkos dalyviai. Planuojama, kad į jo veiklą įsitrauks Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, policijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir prokuratūros atstovai.

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijos centro veiklos tikslai:

• dalytis informacija apie pinigų plovimo ir teroristų finansavimo tipologijas, tam sukurti specialią informacijos apsikeitimo platformą ir padėti visai finansų rinkai tinkamai identifikuoti ir valdyti rizikas;

• atlikti tyrimus, vertinimus ir analizes, rengti gaires, rekomendacijas, metodikas ir teisėkūros iniciatyvas tobulinant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą;

• padėti privačiojo sektoriaus subjektams atlikti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos vidaus rizikos vertinimą;

• stiprinti viešojo ir privačiojo sektorių subjektų darbuotojų kompetenciją pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityje, organizuoti mokymus, seminarus, konferencijas ir kitus renginius;

• viešinti bendradarbiavimo bei pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių taikymo Lietuvoje veiklą.

„Labai tikiu, kad tai tikrai leis pinigų plovimo prevencijos uždavinį vykdyti žymiai efektyviau ir užkardyti tų grėsmių atsiradimą ateityje, nes pinigų plovimo rizikos ir teroristų finansavimo rizikos tikrai turi labai didelę įtaką tiek šalies reputacijai, tiek pačiai finansų sistemai“, – posėdyje kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka.

Centro steigimą paskatino Šiaurės ir Baltijos šalių regioną pastaraisiais metais krečiantys pinigų plovimo skandalai. Centro steigėjai būtų Finansų ministerija, LB, SEB, „Swedbank“, „Luminor Bank“, Šiaulių ir Medicinos bankai, „Revolut Bank“, „Citadele“, jo veikloje dalyvautų ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).

Finansų ministerijos teigimu, potencialūs pinigų plovėjai taiko vis išmanesnes priemones ir būdus legalizuoti neteisėtai įgytas lėšas, o privačiam verslui vis sunkiau atpažinti galbūt neteisėtas veiklas. Be to, pastarieji regiono pinigų plovimo skandalai atskleidė, kad būtina kelti viešojo ir privataus sektorių kompetenciją šiose srityje, greitai keistis informacija.

Skelbta, kad centrui valstybė pradžioje skirs 30 tūkst. eurų – jų turėtų pakakti patalpų nuomai bent dvejus metus. Paties centro veikla būtų finansuojama LB ir komercinių bankų metiniais įnašais.

Skaičiuota, kad vien centro vadovo ir 9 darbuotojų išlaikymas per metus kainuotų 500-600 tūkst. eurų, be to, kainuotų technologijų ir registrų plėtros projektai. Taip pat prireiktų visų steigėjų žmogiškųjų išteklių indėlio.

Pernai liepą Finansų rinkos politikos formavimo patariamoji komisija nutarė, kad Lietuvoje būtina įsteigti tokį centrą, o 2019-ųjų rugpjūtį LB ir FNTT vadovų sukurta darbo grupė pasiūlė jį įsteigti. Šiemet balandį neformaliame ministrų pasitarime pasiūlymui pritarta.