Verslas

2020.10.29 15:59

VU ekspertas apie verslo siūlymą diferencijuoti minimalią algą pagal amžių: nesąmonėms turi būti ribos

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2020.10.29 15:59

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje Gitanas Nausėda teigė, kad kandidatų į ministrus neegzaminuos, tačiau tikėsis „ne popierinių“ reformų bei pakartojo gerovės valstybės lūkesčius, kuriuos kels ir naujai Vyriausybei. Vilniaus universiteto docentas Algirdas Bartkus sako, kad dėstydamas savo gerovės valstybės viziją prezidentas klaidingai įsivaizduoja „Sodros“ sistemos galimybes, tačiau antrino prezidento skeptiškam siūlymo diferencijuoti minimalų atlyginimą pagal amžių vertinimui.


Be kita ko, savo kalboje G. Nausėda minėjo su naująja valdžia sieksiantis, kad šalies regionuose vidutinis darbo užmokestis pasiektų ne mažiau 85 proc. sostinės regiono lygio, sakė, jog „pensijos turi būti didinamos sparčiau“ ir dėl to pats žadėjo teiksiantis įstatymų pakeitimus ateityje.

VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dėstytojas doc. dr. A. Bartkus LRT RADIJUI sakė daug naujo iš prezidento kalbos neišgirdęs, vietomis pasigedo aiškumo dėl to, kaip užsibrėžti tikslai bus įgyvendinti.

„Jis pasakė mažai ką naujo, mes visi žinome jo akcentus į gerovės valstybės kūrimą, skurdo mažinimą, tačiau pagrindinis klausimas yra priemonės. Ir jeigu ketinama gerovės valstybę kurti perskirstymo priemonių pagalba, šis kelias nuves arba į finansinį disbalansą Sodros sistemoje, jeigu bus nuspręsta didinti pensijas sparčiau negu tai leidžia esančios indeksavimo taisyklės, (...) arba į mažesnį kiekį kitų viešųjų paslaugų“, – sakė A. Bartkus.

Taip pat skaitykite

Kitos G. Nausėdos užsimintos priemonės didesnėms lėšoms į biudžetą pritraukti – kova su šešėliu, kai kurių mokestinių lengvatų naikinimas – esą yra „sunkiai įgyvendinama“. Pastabų pašnekovas turėjo ir mintims apie pensijos išmokų didinimą.

„Jis nori įgyvendinti gerovės valstybės viziją norėdamas didinti pensijas sparčiau negu tai leidžia indeksavimo taisyklės. Rezultatas bus toks, kad Sodroje nesusikaups pakankami rezervai, jog mes galėtume išgyventi sekantį ekonomikos nuosmukį. Ir Sodra, kad mokėtų išmokas, turės skolintis. Tai yra prezidento siūlymai. Aš suprantu jo gerus norus, bet žinau, kad šioje vietoje jis nežino, kaip Sodros sistema funkcionuoja, jis turi klaidingą įsivaizdavimą ir tai yra klaida, ką jis sako“, – kalbėjo A. Bartkus.

Atskirties regionuose mažinimas turėtų būti siekiamas per investicijas, laisvųjų ekonominių zonų ir kvalifikuotos darbos jėgos regione rengimą, pabrėžė jis. A. Bartkus pridūrė pasigedęs ir akcentų, kaip padėti žmonėms, tikėtina, netrukus vėl laikinai neteksiantiems pajamų dėl karantino.

„Siaubingai pasigedau visoje jo kalboje suvokimo, kokioje probleminėje padėtyje esame šiuo metu. (...) Mes diena iš dienos girdime, kaip trūksta ligoninėse vietų ir, ko gero, būsime priversti kuriam laikui stabdyti ekonominę veiklą, išeiti bent į trumpalaikį karantiną, kad sveikatos įstaigos galėtų pasiruošti. Tam reikės finansinių resursų – mokėti išmokas žmonėms, kurie dėl karantino negalės tęsti savo veiklos. Apie tai pas mus nėra kalbama“, – sakė VU mokslininkas.

Greta lūkesčių būsimai Vyriausybei – kad ši po kiek daugiau negu mėnesio imtųsi darbo turėdama aiškų ir visapusišką pandemijos valdymo planą, pasak LRT RADIJO pašnekovo, reikėtų nepamiršti kelti reikalavimus ir esamai, mat „planas reikalingas dabar, o ne po mėnesio“.

Verslo atstovams siūlant pagal amžių diferencijuoti minimalią mėnesio algą, šalies prezidentas trečiadienį taip pat pasisakė, kad tai neturėtų būti dirbtinai nustatyti mažesnį atlygį jauniems žmonėms.

Pristatydamas siūlymą Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis aiškino, jog kai kuriose šalyse tokia praktika taikoma, mat jauni žmonės mažiau patyrę.

Taip pat skaitykite

Pasak A. Bartkaus, gerai, jog prezidentas į siūlymą reagavo skeptiškai.

„Aš manau, kad gerai, nes kalbėti nesąmones irgi visada yra ribos. Negali būti žmogus dėl amžiaus diskriminuojamas darbo rinkoje. Kad jis yra jaunas ir jam bus mokamas mažesnis darbo užmokestis – kokiu pagrindu? Kad jis nepatyręs, reiškia, darys daug klaidų? Bet vyresnio amžiaus žmogus, pakeitęs savo darbo profilį ir atsidūręs naujoje pozicijoje, irgi darys daug klaidų“, – sakė pašnekovas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše.