Verslas

2020.10.28 13:51

Artėjant Astravo AE paleidimui, Vyriausybė pritarė pakeitimams: ekstremaliai situacijai reikės rengtis efektyviau ir greičiau

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.10.28 13:51

Vyriausybė trečiadienį pritarė Civilinės saugos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimus, susijusius su pasiruošimu Astravo atominės elektrinės (AE) paleidimui. Projektui dar turės pritarti ir Seimas. Projektą parengusi Vidaus reikalų ministeriją atkreipė dėmesį, kad pasiruošimo ekstremaliajai situacijai mechanizmas neefektyvus, o pasinaudoti valstybės rezervu operatyviai sudėtinga, kas prieštarauja pačiai rezervo paskirčiai.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė posėdyje nurodė, kad siūlomas projektas patobulintas atsižvelgus į pastabas ir iki tol vykusias diskusijas tiek minsiterijoje, tiek Vyriausybėje.

Kaip nurodoma projekto aiškinamajame rašte, šiuo metu reglamentuotas pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms ir jų valdymo mechanizmas yra gana sudėtingas ir neefektyviai veikiantis.

Apibendrintai išskiriami net keli trūkumai: tiek pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms, tiek ekstremaliųjų situacijų valdymo mechanizmas veika neefektyviai, esame perteklinių grandžių, nėra vienos atsakingos institucijos, turinčios konsoliduotus įgaliojimus, praktikoje kyla sprendimų privalomumo klausimas. Be to, valstybės rezervo panaudojimo procedūros yra sudėtingos ir neoperatyvios, kas prieštarauja valstybės rezervo paskirčiai.

Atsižvelgiant į tai, siūloma pertvarkyti pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms ir jų valdymo modelį, siekiant užtikrinti valstybės ir savivaldybių institucijų, ūkio subjektų ir gyventojų pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms bei veiksmingą ir greitą ekstremaliųjų situacijų valdymą.

Anot VRM, norint to pasiekti, reikia atsisakyti Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) ir Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC) kaip perteklinių grandžių, centralizuoti pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms, jų prevencijos ir valdymo procesų priežiūrą ir kontrolę vienoje institucijoje.

Taip pat siūloma aiškiau reglamentuoti ekstremaliųjų situacijų lygiu ir padidinti valstybės įsitraukimą į ekstremaliųjų situacijų valdymą bei aiškiau reglamentuoti ekstremaliosios situacijos valdymo ir padarinių šalinimo organizavimą.

Rekomenduojama numatyti žmogiškųjų išteklių pasitelkimo ekstremaliųjų situacijų valdymui ir (ar) likvidavimui mechanizmą, aiškiau reglamentuoti valstybės rezervo panaudojimą.

R. Tamašunienė antradienį po susitikimo su prezidentu sakė, kad valdant galimas su Astravo AE susijusias krizes, norima atsisakyti perteklinių biurokratinių grandžių, dėl kurių pailgėja sprendimų priėmimas. Be to, siekiama daugiau aiškumo savivaldybėms, apibrėžti atsakomybės ribas.

Ministrės teigimu, jau skirtas finansavimas saugos priemonėms, šiuo metu vyksta viešieji pirkimai, trečdalis jų jau įvyko. Bus perkama apranga, respiratoriai, kitos priemonės pareigūnams.

Įstatymų pakeitimų paketą Seimui tikimasi pateikti dar rudens sesijoje.

Baltarusija skelbia, jog Astravo AE į sistemą numatoma įjungti lapkričio 1–10 dienomis.