Verslas

2020.10.30 18:38

Apie antrosios koronaviruso bangos rimtumą signalizuoja daugiau išduodamų nedarbingumo pažymėjimų

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.30 18:38

Šiuo metu daugiau nei 10 proc. kasdien išduodamų nedarbingumo pažymėjimų yra susiję su COVID-19 liga ar izoliacija, LRT RADIJUI sako „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus patarėja Jūratė Bimbirienė. Nors nedarbingumo pažymėjimų ir išduodama mažiau, nei pavasarį, tačiau yra matoma aiški augimo tendencija.

Šiomis dienomis virš 300 asmenų turi nedarbingumo pažymėjimus dėl kito asmens slaugymo, sako J. Bimbirienė.

„Dar apie pusantro tūkstančio asmenų turi nedarbingumo pažymėjimus dėl epideminės situacijos. Į šį skaičių patenka ir dėl paties asmens izoliacijos išduoti nedarbingumo pažymėjimai“, – situaciją trumpai apibūdina „Sodros“ atstovė.

J. Bimbirienė informuoja, kad šiuo metu vis dar išduodama gerokai mažiau nedarbingumo pažymėjimų, nei kad pavasarį, tačiau yra aiškiai matomos augimo tendencijos.

„Birželio mėnesį, atšaukus karantiną, išduotų nedarbingumo pažymėjimų skaičius ėmė mažėti. Gegužės mėnesį, dėl epideminės situacijos buvo išduota 67 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų. O štai liepos mėnesį jau tik beveik 3 tūkst., – pastebi ji. – Rugsėjį tas skaičius vėl pradėjo augti – pasiekė apie 7 tūkst. Spalį iki šios dienos (28 dienos – LRT.lt) jau išduota beveik 12 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų.“

Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus patarėja pabrėžia, kad išduotų pažymėjimų skaičius nebūtinai rodo sergančiųjų koronavirusu ar juos slaugančiųjų skaičių. „Vienam asmeniui nedarbingumo pažymėjimas gali būti pratęstas kelis kartus arba, pavyzdžiui, mamai, slaugančiai ar prižiūrinčiai tris vaikus, pažymėjimas išduodamas vienas“, – sako J. Bimbirienė.

Per pirmuosius devynis šių metų mėnesius visos išmokų skyrimo išlaidos siekė 341 mln. eurų. „Ligoms išmokoms, dėl epideminės situacijos, skirta 118 mln. eurų. Taigi, ligos išmokas dar yra iš ko mokėti“, – sako „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus patarėja Jūratė Bimbirienė.

Parengė Vismantas Žuklevičius.