Verslas

2020.10.27 12:35

Užsienio reikalų ministerija: Lietuva įteikė notą Minskui dėl Astravo AE

atnaujinta 13.42
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.10.27 12:35

Lietuva antradienį įteikė notą Minskui dėl ketinimų lapkričio pradžioje pradėti elektros gamybą Astravo atominėje elektrinėje (AE), skelbiama žiniasklaidai išplatintame Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime.

Kaip nurodo URM, Notoje yra griežtai smerkiamas Baltarusijos institucijų sprendimas pradėti branduolines reakcijas nesaugioje jėgainėje ir atverti kelią elektros energijos gamybai, ignoruojant Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) keliamus saugos reikalavimus. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad branduolinių objektų sauga ir saugumas yra itin svarbūs ES santykiams su Baltarusija.

„Branduolinės saugos standartų ir aplinkosaugos reikalavimų įgyvendinimo Baltarusijos atominėje elektrinėje klausimu Europos Sąjunga laikosi vieningos pozicijos, išsakytos Europos vadovų tarybos, Europos Parlamento ir Užsienio reikalų tarybos lygmenimis, raginant Baltarusiją neatidėliotinai įgyvendinti aukščiausius saugos standartus, aplinkosaugos reikalavimus ir Europos Sąjungos atsparumo testų rekomendacijas“, – pranešime cituojamas užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Nurodoma, kad URM kartu su kitomis Lietuvos institucijomis toliau tęs veiksmus ES, tarptautinių konvencijų bei kituose tarptautiniuose formatuose, siekdama sprendimų dėl nesaugios atominės elektrinės Baltarusijoje keliamų grėsmių mažinimo.

Prezidentūra: Lietuva kategoriškai nesutinka su tokiu skubotu paleidimu

Apie ketinimus įteikti notą kiek anksčiau, po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su keliais ministrais, minėjo ir prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.

„Lietuva kategoriškai nesutinka su tokiu skubotu paleidimu. Baltarusijai protesto nota bus išsiųsta dar šiandien“, – po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su keliais ministrais žurnalistams sakė A. Skaisgirytė.

Nausėdos patarėja: Baltarusijai dėl Astravo AE Lietuva išsiųs protesto notą

Anot jos, Lietuvos pozicija nesikeičia ir Baltarusijos toliau reikalaujama sustabdyti planuojamą Astravo AE veiklos pradžią.

„Lietuvos pozicija išlieka nekintanti – Astravo AE kelia grėsmę ES ir, konkrečiai, Lietuvos piliečių saugumui, todėl reikalaujame sustabdyti tokį neatsakingą elektrinės paleidimą“, – sakė prezidento patarėja.

Jos teigimu, nors Lietuva nepripažįsta Aliaksandro Lukašenkos Baltarusijos prezidentu, institucijos Baltarusijoje ir toliau veikia, todėl jos privalo prisiimti atsakomybę.

A. Skaisgirytės tvirtinimu, prezidentas tikisi, kad naujai Lietuvoje išrinkta valdžia ir naujai suformuota Vyriausybė laikysis iki šiol vyravusios pozicijos, kad Astravo AE yra nesaugi, o joje pagaminta elektros energija neturėtų patekti į ES.

Atkreipus dėmesį, kad gali būti, jog nebus galima užtikrinti šios elektros nepatekimo į Lietuvos ar ES rinką, prezidento patarėja atsakė, kad tai turėtų būti klausimas, skirtas naujai Vyriausybei.

Kiek vėliau prezidentūros išplatintame pranešime buvo teigiama, kad Astravo AE energetinis paleidimas yra paskutinis skambutis Lietuvos civilinės saugos parengčiai. Pasak prezidento, neatsakingo kaimynų elgesio akivaizdoje privalome maksimaliai pasirengti valdyti atsirandančias grėsmes ir rizikas, todėl būtina stiprinti civilinės saugos sistemą, kuri turėtų maksimaliai efektyviai veikti, užtikrinti sklandų valstybės ir savivaldybių institucijų sinchronizuotą veikimą, kuris garantuotų gyventojų saugumą. Šie uždaviniai teks ir naujajai Lietuvos vyriausybei.

„Astravo AE pradėjus gaminti elektros energiją, Vyriausybė su atsakingomis Lietuvos institucijomis turi būti pasirengusios įgyvendinti Lietuvos įstatymų nuostatas: apsaugoti Lietuvos gyventojų sveikatą ir aplinką bei neįsileisti nesaugiai gaminamos elektros į Lietuvos rinką“, – teigė šalies vadovas.

Tamašunienė savivaldybių pasirengimą vertina šešetu arba septynetu

Savivaldybės pasirengimą galimai Astravo atominės elektrinės (AE) nelaimei vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė vertina šešetu su pliusu, septynetu. Anot jos, geriausiai pasirengusios turėtų būti dvi savivaldybės. Astravo AE startas planuojamas jau kitą savaitę.

„Šešetukas su pliusiuku, septynetukas, – po susitikimo su prezidentu sakė R. Tamašunienė. – Nes tai, kas atrodo ne šiandien ir kažkur toli, mes dažnai nustumiame į antrąjį planą. Šiuo atveju ekstremali pandemijos situacija tikrai buvo naudinga.“

Ministrės aiškinimu, būtent pandeminė situacija paskatino bendradarbiavimą tarp institucijų, o savivaldybės geriau pasirengė ekstremaliai situacijai.

Vilniaus rajono ir Švenčionių savivaldybės, anot ministrės, turėtų būti geriausiai pasirengusios Astravo AE nelaimei, nes yra arčiausiai Baltarusijos. Jos, teigia R. Tamašunienė, stipriai pažengusios į priekį.

Dar 17 savivaldybių, esančių 100 km atstumu, taip pat turėtų rengtis galimam gyventojų evakavimui.

Žurnalistus R. Tamašunienė patikino, kad Vyriasybė užtikrino tinkamą finansavimą ir šiuo metu kaupiamas tokioms grėsmėms reikalingas rezervas. „Pasirengimo procesas yra nuolatinis procesas. (...) jis tęsis ilgą laiką“, – neabejoja R. Tamašunienė, kuri pridūrė, akd čia svarbiausias gyventojų informavimas.

Ministrė taip pat mini, kad Lietuva tikisi EK pritarimo ir finansavimo užtikrinti civilinei saugai. „Mes pirmiausia signalizuojame, kad esame labai pavojingoje situacijoje, nes toks objektas pradeda pašonėje veikti. Antras dalykas, mes skiriame deramą dėmesį ir patys esame labai pasirengę. Trečias dalykas, kad galėtume padėti kitiems, jeigu įvyktų tokia ekstremali situacija. Tai yra ir su intencija, kad mes tikimės EK pritarimo ir finansavimo užtikrinti civilinei saugai“, – komentavo R. Tamaušienė.

Paleidimas planuojamas lapkričio 1–10 d.

LRT.lt primena, kad pirmadienį Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ gavo Baltarusijos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Belenergo“ raštą, kuriame nurodoma, kad Astravo AE elektros gamybos pradžia numatoma laikotarpyje nuo lapkričio 1 iki 10 d.

Apie tai informavęs Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius nurodė, kad, įgyvendindamas Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių įstatymą, nuo Astravo AE elektros gamybos pradžios „Litgrid“ nustatys nulinį pralaidumą elektros importui iš Baltarusijos.

Apie gautą informaciją „Litgrid“ pirmadienį informavo rinkos dalyvius per „Nord Pool“ elektros biržos sistemą. Lietuvos perdavimo sistemos operatorius jau anksčiau yra pranešęs, kad nuo to momento, kai Astravo AE bandymų metu bus pagaminta ir fiziškai į tinklą pateikta elektros energija, importas iš Baltarusijos bus sustabdytas.

Astravo AE šiuo metu vyksta bandymų etapas, o komercinė pirmojo bloko gamybos pradžia numatoma 2021 m. Apie suteiktą leidimą gaminti elektrą bandymų metu Baltarusija paskelbė praėjusią savaitę.

Kaip numatyta Būtinųjų priemonių įstatyme, nuo Astravo AE veikimo pradžios Lietuva taip pat nesuteiks elektros rezervų Baltarusijai.

Apie tai „Litgrid“ kitų BRELL sutarties šalių, tarp jų ir Baltarusijos, operatorius informavo dar liepos mėnesį, laišku dėl išėjimo iš normatyvinio avarinio rezervo susitarimo tarp BRELL operatorių.

G. Nausėda pirmadienį išreiškė poziciją, kad Astravo AE kelia grėsmę Europos Sąjungos (ES) piliečių saugumui.

„Astravo AE kelia grėsmę ES piliečių saugumui, todėl būtina sustabdyti tokį neatsakingą Astravo AE paleidimą. Be to, ES neturi įsileisti į rinką elektros iš aukščiausių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų nesilaikančių trečiųjų šalių gamintojų“, – prezidentūros žiniasklaidai išplatintame pranešime cituojamas G. Nausėda.

Prezidentas pirmadienį su Europos Komisijos (EK) viceprezidentu Valdžiu Dombrovskiu telefonu aptarė Astravo AE saugumo problemas, netrukus numatomą elektros gamybos pradžią ir ES solidarumo priemones.

Populiariausi