Verslas

2020.10.27 10:38

Socialdemokratai: skirtinga pagal amžių MMA diskriminuotų ir jaunus, ir vyresnius

Jadvyga Bieliavska, ELTA2020.10.27 10:38

Socialdemokratai ydingu ir galimai prieštaraujančiu Konstitucijai vadina siūlymą nustatyti skirtingus minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžius jauniems ir vyresniems darbuotojams.

„Darbdaviai pritaria idėjai, kad būtų nustatytas mažesnis minimalios algos dydis jaunesniems darbuotojams ir kažkiek didesnis – vyresniems. Jauni žmonės būtų diskriminuojami, gaudami mažesnius atlyginimus, tačiau darbdaviams jie būtų pigiau kainuojanti darbo jėga, tuo metu vyresni, kuriems ir taip didelė problema išsaugoti ir rasti darbą, taptų dar labiau nepageidaujami darbo rinkoje. Toks ydingas MMA diferencijavimas diskriminuotų ir jaunus, ir vyresnius darbuotojus“, – sako Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Minimalus mėnesio atlygis nuo kitų metų Vyriausybės sprendimu turėtų kilti nuo 607 eurų iki 642 eurų. Vis dėlto galutinis sprendimas paliktas darbuotojų ir darbdavių atstovų susitarimui Trišalėje taryboje. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija siekia didesnio MMA dydžio, o darbdavių organizacijos siūlo įvairias išlygas – nuo skirtingų MMA dydžių regionams iki skirtingo minimalaus atlygio pagal amžių.

„Taip kažin kur galima nusivažiuoti – mokėti skirtingas algas pagal amžių, pagal lytį, nes, pavyzdžiui, moterys gal mažiau prekių gali pakelti, o vyrai gal daugiau alaus išgeria – tai akivaizdi diskriminacija ir išsisukinėjimas, noras nukelti patį minimalios algos didinimą. Manau, kad tokie sprendimai prieštarauja Konstitucijai. O darbdaviai, jeigu nori skirtingas algas mokėti, tegu prisimena, kad minimalus atlygis mokamas už nekvalifikuotą darbą. Jeigu, jų manymu, kažkas turi daugiau patirties, atlieka tą darbą geriau, tai tegu pasidalina pelnu ir tam žmogui sumoka daugiau negu MMA“, – sako Seimo narys Algirdas Sysas.

Socialdemokratai siūlo Vyriausybei atsižvelgti „ne vien į darbdavių traukiamus vis naujus atsikalbinėjimus ir siūlymus, bet ir į darbuotojų poreikius – pragyventi už uždirbamus pinigus“.