Verslas

2016.01.28 11:32

Prezidentė: korupcija – valstybės kojų girnos, trukdančios jai vystytis

ELTA2016.01.28 11:32

Nors Lietuva per paskutinius penkerius metus korupcijos apraiškų žemėlapyje pakilo per 20 pozicijų, tačiau to nepakanka, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė ir pabrėžia nepakankamą bausmių griežtumą už šį nusikaltimą.

Pasak šalies vadovės, korupcijos tendencija per paskutinius penkerius metus ta, kad Lietuva pakilo beveik per 20 punktų. Tai D. Grybauskaitė įvertino „labai gerai“, tačiau suabejojo, kad to pakanka.

„Aišku, ne. Visada turime lygiuotis į geriausius todėl, kad korupcija, t. y. tos girnos ant valstybės kojų, kurios trukdo vystytis sparčiau ir padėti mūsų žmonėms gyventi geriau. Todėl rytoj dar kartą kviečiu visų teisėsaugos, ikiteisminio tyrimo institucijų vadovus ir kalbėsime, ko dar reikia, kad galų gale antikorupcinės priemonės – įstatymų, kurių priėmėme labai daug, – pradėtų realiai veikti“, – trečiadienį viešėdama Alytaus rajone žurnalistams sakė Prezidentė.

D. Grybauskaitė sukritikavo šiuo metu taikomas baudas teismuose už papirkinėjimą, antikorupcinę praktiką. Pasak šalies vadovės, tai dar praktiškai neatgraso nusikaltėlių.

„Kol kas apsimoka ir sukčiauti, ir vogti, ir vengti mokesčių. Taigi matome, kad instrumentų daug, kylame, tarptautinėje erdvėje atrodome jau neblogai, bet sau patys žinome – korupcijos apraiškų turime dar daug“, – teigė D. Grybauskaitė.

Prezidentė teigiamai įvertino, kad visuomenė vis daugiau kalba apie visokių rūšių korupciją – tiek apie kyšius, tiek apie teikiamas paslaugas ir pan.

„Matome, kad mūsų ir suvokimas keičiasi, o tai yra labai gerai. Žmonės tampa vis labiau ir labiau nepakantūs. Ir verslas kalba atviriau, ir žmonės nepakantesni. Tik taip ir galime susitvarkyti su tokia sunkia padėtimi, kokia dar yra iki šiol“, – įsitikinusi šalies vadovė.

Tai, kad Lietuvai pagal Korupcijos suvokimo indeksą (KSI) atiteko 32-oji vieta, šalies vadovė įvertino „gerai“, bet pabrėžė, „kad reikia geriau“.

ELTA jau rašė, kad VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) paskelbė 2015 m. KSI rezultatus. Lietuvai skirtas 61 balas iš 100 galimų ir 32 vieta 168 šalių sąraše.

KSI kaip ir 2014 metais vėl pirmauja Danija, surinkusi 91 balą. Paskutiniai sąraše yra Šiaurės Korėja ir Somalis (po 8 balus).

Estijai skirta 70 balų ir 23 vieta (pernai – 69 balai ir 26 vieta), Latvijai – 55 balai ir 40 vieta (pernai – taip pat 55 balai ir 43 vieta), Lenkijai – 62 balai ir 30 vieta (pernai – 61 balas ir 35 vieta).

2014 metų „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 58 balai iš 100 galimų ir 39 vieta 175 šalių sąraše.

Prezidentė D. Grybauskaitė ketvirtadienį su atsakingų institucijų vadovais aptars „Transparency international“ paskelbtą Korupcijos suvokimo indeksą ir rekomendacijas Lietuvai, šalies pažangą kovoje su korupcija ir tarsis, kaip užtikrinti atsakomybės už korupciją neišvengiamumą.

Susitikime dalyvaus Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, generalinis prokuroras, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovai.

TI KSI yra vienas iš garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, rodąs, kaip įvairioms pasaulio valstybėms pavyksta kontroliuoti korupciją. Esama padėtis įvertinama konkrečiu skaičiumi šimto balų skalėje nuo nulio iki 100, kurioje 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 100 – labai skaidrią valstybę. Korupcijos mastą viešajame ir politikos sektoriuose vertina įvairių sričių ekspertai ir verslo lyderiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt