Verslas

2020.10.25 07:00

Į Kiprą susiruošusiam Mindaugui pirmiausia teks vykti į Panevėžį: koronaviruso testo Vilniuje atlikti negalėjo, o be jo neįlips į lėktuvą

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.10.25 07:00

COVID-19 apsunkino keliavimą: kai kurios valstybės turistų neįsileidžia, kitos prašo izoliuotis, dar kitos – atvykus atlikti COVID-19 testą arba atsivežti neigiamą prieš kelias dienas atlikto testo rezultatą. Būtent pastarasis reikalavimas pakišo koją Mindaugui.

Vyras pasakoja kelionę įsigijęs trečiadienį, o jau pirmadienį anksti ryte ketinantis skristi į Kiprą, tačiau Kipras reikalauja atsivežti sertifikatą, įrodantį, kad prieš 72 valandas ar mažiau atliktas COVID-19 testas yra neigiamas. Atlikti testą ir gauti sertifikatą, pasak Mindaugo, tapo iššūkiu.

„Sertifikatą Lietuvoje išduoda tik mokamos įstaigos. Pavyzdžiui, patikros punktai netinka. Taigi reikia eiti į mokamą kliniką, kurių, kiek suskaičiavau Sveikatos ministerijos puslapyje, yra penkios. Problema tokia: Kipras leidžia atvažiuoti ir be testo, leidžia atlikti testą atvykus, jeigu atvažiuojama iš tų šalių, kurios nesuteikia galimybės pasidaryti testo už pinigus. Lietuva rėkia visai Europai, kad mes duodame galimybę“, – pasakoja pašnekovas.

Tačiau, Mindaugo tikinimu, nors galimybė atlikti testą ir yra, norint tai padaryti tinkamu laiku, Lietuvoje skiriamų vietų paprasčiausiai neužtenka. Pasirinkimo galimybę riboja tai, kad testas turi būti atliktas prieš 72 val. Kadangi Mindaugo skrydis – ankstyvą pirmadienio rytą, o savaitgalį klinikos nedirba arba dirba ne tokiu pat pajėgumu kaip darbo dienomis, vienintelė jam tinkama diena – penktadienis.

„Jeigu testą pasidaryčiau anksčiau, sertifikatas jau būtų negaliojantis. Sekmadienį klinikos nedirba. Šeštadienį dirba, bet atsakymas būtų pirmadienį, o tai jau per vėlu, nes lėktuvas išskrenda 6 valandą ryto“, – sako pašnekovas.

Jis taip pat akcentuoja – lėktuve paprastai būna daugiau kaip 150 vietų. Net jeigu ne visos jos bus šį kartą užpildytos, bent 100 žmonių testą atlikti reikia tuo pačiu metu. „Ir tai tik vienas lėktuvas. Be jo, skrenda ir kitų. Žinoma, galbūt skrenda kitomis dienomis, bet, pavyzdžiui, vienas skrydis į Kiprą bus sekmadienį. Šie žmonės testą irgi turi pasidaryti ketvirtadienį arba penktadienį“, – nurodo Mindaugas.

Pašnekovo teigimu, vienintelė vieta, kur galėjo registruotis, kad testas būtų atliktas penktadienį ir jis būtų užtikrintas, kad atsakymą gaus laiku, – Panevėžyje, todėl iš Vilniaus vyks į Panevėžį. Taigi prieš 80 eurų kainuojančio testo prisidės ir kelionės išlaidos.

„Negana to, kad kelyje sugaišime maždaug tris valandas, kas irgi yra svarbu, nes darbo diena ir reikia dirbti, kelionė iš viso bus apie 270 km. Tarkime, nuvažiuoti 100 km kainuoja 10 eurų, tai papildomai prisidės 27 eurai. Taip išeina, kad du žmones patikrinti kainuos beveik 190 eurų“, – skaičiuoja Mindaugas.

Likus kelioms dienoms iki skrydžio bilietus įsigijęs pašnekovas neslepia: net ir žinodamas, kad susiklostys tokia situacija, bilietus vis tiek būtų pirkęs.

„Pirkčiau ir važiuočiau, nes nematau pagrindo, kodėl neturėčiau važiuoti. Yra tikimybė, kad grįžus reikės izoliuotis. Šiuo metu to daryti nereikia, bet, kadangi Kipre sergamumas didėja, didėja ir tikimybė, kad reikės izoliuotis. Tačiau nesiruošiu dėl to stabdyti gyvenimo“, – tvirtina pašnekovas.

Klinikos pripažįsta – didelio pasirinkimo nėra

LRT.lt kreipėsi į COVID-19 testus atliekančias klinikas ir šios pripažino, kad ypač pastaruoju metu galimybių pasirinkti norimą rezervacijos laiką vis mažiau, nes, augant sergančiųjų skaičiui, daugėja ir norinčiųjų išsitirti.

Vis dėlto klinikų atstovai tvirtina, kad, pasirūpinus rezervacija iš anksto, didelių keblumų kilti neturėtų.

Klinikos „InMedica“ vykdomoji direktorė Laura Penikienė pripažino, kad pastaruoju metu beveik visi testavimo laikai yra užimti. Vis dėlto ji atkreipė dėmesį, kad COVID-19 testų poreikis nėra nuolatinis, klinika stengiasi reaguoti į klientų srautą ir pagal tai koreguoja darbo valandas, darbuotojų skaičių.

„Turint omenyje, kad testuojamų pacientų srautas griežtai reguliuojamas, gali pasitaikyti atvejų, kai pacientas negauna paslaugos tada, kai jam reikia ar yra patogu. Pastaruoju metu beveik visi testavimo laikai yra užimti“, – patvirtino L. Penikienė.

Klinikos „Antea“ Marketingo skyriaus vadovė Aistė Kazarjan LRT.lt taip pat teigė, kad klientams neretai tenka rinktis iš likusių laisvų laikų. Ji apgailestauja, kad pacientus ne visada pavyksta priimti jiems tinkamu laiku, tačiau tokiu atveju gali būti pasiūlyta vykti į greta esantį miestą, jeigu jame esančioje klinikoje laisvas laikas testui atlikti vis dėlto būtų.

„Šiuo klausimu prašome klientų supratimo, tolerancijos ir kantrybės. Savo ruožtu stengiamės padėti visiems, kurie į mus kreipiasi“, – sakė A. Kazarjan.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro laboratorijos vadovė Monika Mauliūtė taip pat atkreipė dėmesį, kad antra pandemijos banga įsibėgėjo, todėl didėja ir norinčiųjų išsitirti skaičius.

Jos aiškinimu, nuo pat pavasario registracija ir testai atliekami laikantis griežtos tvarkos, todėl, pavyzdžiui, paskambinus tą pačią dieną gauti rezervaciją gali ir nepavykti.

„Tačiau registravusis iš anksto galime užtikrinti: jei testas bus atliktas nuo 7 iki 12 valandos dienos, atsakymą asmuo turės tą pačią dieną. Testuojame ir nuo 12 iki 15 valandos, tačiau tuomet atsakymas gaunamas kitą dieną“, – sakė M. Mauliūtė.

„Norėtume paraginti žmones, kurie planuoja keliones, komandiruotes ar, pavyzdžiui, išvykas į sanatorijas, kai taip pat reikia COVID-19 testo, planuoti savo laiką, registruotis iš anksto. Tuomet visa procedūra bus atlikta sklandžiai ir saugiai, o atsakymą asmuo gaus jam reikiamu laiku“, – pridūrė M. Mauliūtė.

Kelionių organizatoriai nustebę: apie negalinčiuosius pasitikrinti negirdėjo

LRT.lt kalbinti kelionių organizatoriai tvirtino, kad Mindaugo istorija jiems yra naujiena – iš klientų dar netekę girdėti, kad negalėtų ar nespėtų laiku atlikti testo.

„Mano žiniomis, ir mūsų klientai rado bendrovių, kurios testo rezultatus pateikia per 2–3 valandas. Tuos normalius testus jie atlieka greičiau. Žinoma, už skubos tvarką reikia papildomai susimokėti“, – sakė kelionių organizatoriaus „Makalius“ vadovas Rimvydas Širvinskas-Makalius.

Kelionių agentūros „Tedo“ vadovas Tadas Kertenis taip pat neslėpė nuostabos: „Suprasčiau, kad iš Panevėžio į Vilnių važiuotų, bet iš Vilniaus į Panevėžį? Aš bent dvi klinikas žinau, kurios turi labai daug padalinių, ypač Vilniuje. Kaip Kaune gali pasidaryti, o Vilniuje jau nėra vietų?

Skamba kaip absurdas. Vilnius – pats didžiausias Lietuvos miestas, o žmonės vyksta į Panevėžį darytis testų. Tai kodėl Panevėžys Vilniuje neatidaro savo filialo?“

Jis pridūrė, kad keliautojai kartais pamiršta pasidaryti testą, sertifikatą gauna netinkama kalba, pasidarę testą pamiršta į kelionę pasiimti sertifikatą ar neužpildo kitų reikalaujamų dokumentų.

Kelionių agentūra „Tez Tour“ atkreipė dėmesį, kad, kelionę įsigyjant per organizatorių, šis turi prievolę laiku informuoti keliautoją apie saugumo reikalavimus kelionės šalyje. Tačiau keliautojas testą turi atlikti savo iniciatyva.

„Savarankiškai testą atliekantis keliautojas pats išsirenka laboratoriją ir susiderina testo atlikimo bei išrašo išdavimo laiką. Kadangi ligos plitimas bei laboratorijų užimtumas sunkiai prognozuojamas net kalbant apie kelias dienas, primygtinai rekomenduojame susisiekti su laboratorija dar prieš įsigyjant kelionę. Tokiu atveju bene svarbiausia susižiūrėti laboratorijos darbo laiką, mat įprasta tvarka testo atsakymas išduodamas tik kitą dieną. Tad svarbu išsiaiškinti, ar pasirinkta laboratorija dirba, pavyzdžiui, ir savaitgaliais“, – sakė „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė.

Bendrovės „Novaturas“ atstovė Dovilė Zapkutė taip pat ragino registracija pasirūpinti kuo anksčiau, nes testų poreikis auga, o rezultatai paprastai gaunami per 1–2 dienas.

LRT.lt pašnekovai primena, kad atlikti COVID-19 testą, jeigu to reikalauja valstybė, į kurią vykstama, reikia savo šalyje. To prašoma, kad nekiltų nesusipratimų atvykus į šalį. Jeigu sertifikato keliautojas neturi, į lėktuvą nebus įleistas.

Taip pat derėtų pasidomėti, ar valstybė nereikalauja iš anksto užpildyti klausimyno. To gali prireikti ir grįžtant į Lietuvą.

Reikalavimai ir ribojimai ES turėtų vienodėti

Nacionalinės turizmo verslo asociacijos ir Lietuvos turizmo rūmų prezidentė Žydrė Gavelienė laikosi nuomonės, kad galimybę atlikti COVID-19 testą privalo turėti visi norintieji, nepaisant to, ar žmogus vyksta į kitą šalį atostogauti, ar darbo reikalais, ar tai į Lietuvą atvykęs turistas.

„Yra du šio reikalo aspektai. Pirmas, mes užkirsime kelią užsikrėtusiųjų komunikacijai. Antras dalykas, įgalinsime žmones normaliai gyventi šioje situacijoje: jeigu tau reikia kur nors vykti ar poilsio, ar verslo reikalais, pasidarai testą ir važiuoji“, – tvirtino Ž. Gavelienė.

Ji pabrėžė, kad šiuo atveju kalbama ne tik apie Lietuvos keliautojus, vykstančius į kitas šalis, bet ir apie atvykstančiuosius į Lietuvą, kuriems, įsitikinusi Ž. Gavelienė, taip pat privalu suteikti galimybę kuo greičiau atlikti testą.

„Su pandemija greičiausiai gyvensime dar metus, bet tai nereiškia, kad galime sustabdyti visus savo užsiėmimus, mokslus, darbą, keliavimą. EK padarė pirmuosius žingsnius. Dabar svarbiausia – juos adaptuoti ir sekti EK rekomendacijas“, – sakė Ž. Gavelienė.

Jos vertinimu, didžiausią įtaką kelionių organizatorių darbui turi būtent besiskiriantys reikalavimai ir ribojimai skirtingose šalyje. Ž. Gavelienės tvirtinimu, apie tai turėtų būti komunikuojama iš anksto.

„Jeigu įvedė kokį nors pakeitimą, jis turi būti bent prieš 48 valandas iki įsigaliojimo aiškiai iškomunikuotas. Antras dalykas yra testavimas. Tikrai turime suteikti galimybę kiekvienam lietuviui išsitestuoti ar mokamai, ar nemokamai, kada jam reikia“, – įsitikinusi Ž. Gavelienė.