Verslas

2020.10.23 18:20

Dėl pandemijos elektroninės paslaugos – kaip niekad svarbios, bet skaitmenizacija Lietuvos įmonėse juda vėžlio tempu

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.23 18:20

Kauno savivaldybė skaičiuoja, kad dėl pandemijos apribojus interesantų srautus, daugiau nei dešimtadaliu išaugo naudojimasis elektroninėmis paslaugomis. Asociacijos „Infobalt“ duomenimis, nors viešajame sektoriuje skaitmenizuota apie 80 procentų teikiamų paslaugų, jų kokybė esą dažnai nėra gera. Tuo metu savo procesus yra suskaitmeninusi tik kas dešimta įmonė Lietuvoje. Tikimasi, kad skaitmenizaciją versle ir viešajame sektoriuje paskatins nauji centrai.

Kauno savivaldybė skaičiuoja, kad, dėl pandemijos apribojus interesantų srautus, daugiau nei dešimtadaliu išaugo naudojimasis elektroninėmis paslaugomis. Asociacijos „Infobalt“ duomenimis, nors viešajame sektoriuje skaitmenizuota apie 80 procentų teikiamų paslaugų, jų kokybė esą dažnai nėra gera. Savo procesus yra suskaitmeninusi tik kas dešimta įmonė Lietuvoje. Tikimasi, kad skaitmenizaciją versle ir viešajame sektoriuje paskatins nauji centrai.

Skaitmenizacijos aktualijos: skaitmenizuota tik kas dešimta Lietuvos įmonė

Į Kauno darželius vaikus galima registruoti internetu arba prašymą pateikti pačioje ugdymo įstaigoje. Savivaldybės duomenimis, šiais metais 95 procentai prašymų užpildyta internetu. Pasak Kauno vadovų, suskaitmeninta pusė gyventojams teikiamų paslaugų.

„Nėra paprasta, nes reikia skirti nemažai resursų, atlikti nemažai kainuojančių programavimo darbų, sujungimų su įvairiomis sistemomis, registrais. Planuojama skaitmenizuoti daugiau paslaugų, ypač pastebime tą poreikį per ekstremalią situaciją, apribojus žmonių patekimą, vien šiuo laikotarpiu apie 12 procentų išaugo paslaugų, teikiamų elektroniniu būdu, skaičius“, – sako Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tadas Metelionis.

Kauno rajone filtrus gaminanti įmonė suskaitmenino iki 70 procentų savo veiklos – administracijoje ir gamyboje. Bendrovės vadovas sako, tai ne riba, o investicijos į skaitmeninimą – 6 milijonai eurų. Įmonė skolinosi, investavo savo lėšų ir naudojasi Europos Sąjungos fondų parama.

„Mūsų užsakymai yra vienetiniai, smulkiaserijiniai ir užsakomoji gamyba. Tai užtrunka iki savaitės, dviejų savaičių pagaminimo terminas gaminiui. <...> Turėjome daug duomenų, privalėjome skaitmenizuotis, norėdami išlikti rinkoje konkurencingi“, – teigia „Technogajos“ direktorius Ramūnas Katkevičius.

Asociacijos „Infobalt“ duomenimis, viešajame sektoriuje suskaitmeninta apie 80 procentų teikiamų paslaugų, tačiau jų kokybė esą dažnai nėra gera. Lietuvoje tik kas dešimta įmonė yra suskaitmeninusi savo procesus – tai perpus mažiau nei Europos Sąjungos šalių vidurkis.

„Darbo sąnaudos išaugo 40 procentų, o produktyvumas tik 14 procentų – tai parodo, kad darbo sąnaudos Lietuvoje iš tikrųjų sparčiai brangsta dėl didėjančių atlyginimų, kitų susijusių paslaugų, o pats produktyvumas iš tikrųjų neauga, todėl konkuruojant globalioje rinkoje, tarkime, su Azijos šalimis, kur jau iš tikrųjų gamybos procesas yra visiškai skaitmenizuotas, mes prarandame savo konkurencinį pranašumą“, – sako „Infobalt“ skaitmeninės politikos vadovė Rūta Šatrovaitė-Bulbovienė.

Pasak asociacijos atstovės, panašios tendencijos ir Europos Sąjungoje, todėl kuriami skaitmeninių inovacijų centrai, kurie įmonėms ir viešajam sektoriui padėtų skaitmeninti savo veiklą. Lietuvoje jų veikia trys. Viename jų, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regiono konsorciume – 16 universitetų, tyrimų centrų, asociacijų ir verslo įmonių.

„Europos skaitmeninių inovacijos centrų vienas iš pagrindinių tikslų yra įgyvendinti vadinamąją Europos skaitmeninę transformaciją ir Lietuva šioje vietoje dar turi ką nuveikti, ir kur pajudėti, tai kompetencijų laukas platus, pradedant nuo kibernetinio saugumo iki, pavyzdžiui, procesų skaitmeninimo“, – sako Kauno technologijos universiteto dekanas dr. Andrius Vilkauskas.

Planuojama, kad su Lietuvos ir Europos Sąjungos fondų parama konsorciumas padės skaitmeninti savo veiklą daugiau nei pusei tūkstančio mažų ir vidutinių įmonių.